Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ellen Pompeo: Jak se z obyčejné barmanky stala doktorka Meredith

Redakce

Redakce

6. 7. 2012

Ellen PompeoPůvabná doktorka ze Seattle Grace Mercy West, to je role, díky které si budou Ellen Pompeo všichni pamatovat. Kde se ale ještě můžete pokochat úsměvem Meredith Greyové?

FOTO: Ellen Pompeo

Ellenina nejslavnější role – začínající lékařka v nemocnici Seattle Grace. Zdroj: distributor seriálu

Jsou hvězdy, které jsou zkrátka nezapomenutelné – už jen proto, že jejich tvář na vás číhá skoro na každé titulní stránce bulvárních časopisů. Pak také ale existují hvězdy mnohem menší svítivosti, hvězdy jednoho jediného filmu nebo seriálu, které ale proto nejsou horšími herci. K takovým hvězdám patří i Ellen Pompeo, seriálová doktorka Meredith Greyová z amerických Chirurgů.

Meredith za barem

Ellen se narodila 10. listopadu 1969 v Massachusetts, ale dětství strávila ponejvíc v New Yorku. S jejím dětstvím je spojena velká tragédie – její matka zemřela, když jí byly pouhé čtyři roky. Vychovával ji tedy otec, který měl italský původ. V dospělosti se pak Ellen přestěhovala z New Yorku do Miami, kde si pro obživu vybrala povolání barmanky.

Prý dosud nevěděla, co by jednou v životě chtěla dělat, a tohle povolání jí přišlo zábavné. V Miami také potkala svou první velkou lásku – módního fotografa Andrewa Rosenthala, s nímž nakonec odjela zpátky do Velkého jablka. Prožili spolu několik let, ale v roce 2003 se definitivně rozešli.

[youtube_660]6GWdM3ljSCU[/youtube_660]

Těžko říct, jestli tím zlomem byl rozchod s Rosenthalem, nebo se Ellen konečně vzchopila, aby realizovala své přání z dětství – zkrátka se rozhodla, že se stane profesionální herečkou. První herecké příležitosti dostala Pompeo v několika reklamách a menších televizních projektech okolo roku 1996.

Zlomovým rokem se pro její kariéru stal až první rok v novém miléniu. Přijela tehdy do Los Angeles, už pevně rozhodnutá, že se z ní stane herecká celebrita. A skutečně – režisér Brad Silberling si ji vybral pro vedlejší roli Bertie v dramatu Půlnoční míle. Navzdory hvězdnému obsazení (ve filmu se objevily takové hvězdy jako Susan Sarandon, Jake Gyllenhaal nebo třeba Dustin Hoffman), to ale bohužel nebyl příliš kvalitní či úspěšný snímek. Stál ale na počátku mnoha malých rolích, odkud se Pompeo dokázala vypracovat až k roli hlavní.

Cesta k hlavní roli

Než však Ellen začala zářit jako lékařka v nemocnici v Seattlu, objevovala se ve filmech jako natolik nevýznamná postava, že se mnohdy tvůrci ani neobtěžovali zařazovat podstatnou část její scény do finálního sestřihu daného filmu. Případem za všechny jsou například snímky Daredevil nebo Věčný svit neposkvrněné mysli, v němž ji jako ex-přítelkyni Jima Carreyho můžete vidět pouze ve speciální dvoudiskové DVD edici.

[youtube_660]zOYiQpmDTRA[/youtube_660]

Ellen Pompeo jste už výrazněji mohli postřehnout kupříkladu ve velmi úspěšném Spielbergově retru Chyť mě, když to dokážeš či v komedii Mládí v trapu. Co se týče seriálů, Ellen hostovala například v populárních Přátelích.

Za to, že ji znají stovky tisíc lidí po celém světě, ale Ellen Pompeo jednoznačně vděčí seriálovému hitu Chirurgové, který se vysílá od roku 2005. Mnoha cenami ověnčený úspěch scenáristky Shondy Rhimes nabídl Ellen hlavní roli medičky Meredith, která se každý den musí potýkat nejen s pracovním nátlakem a lékařskými výzvami, ale rovněž také s mnoha milostnými problémy.

Happyend v seriálu i v soukromí

Chirurgové mají za sebou už osm úspěšných sezón. Každopádně Ellen Pompeo je jedním z důvodů, proč se seriál už sedm let drží v prvních příčkách žebříčků divácké sledovanosti. Však si za něj už také vysloužila nominaci na Zlatý Glóbus. Tvůrci seriálu dozajista vědí, jak je pro něj Meredith Greyová cennou postavou, proto Ellen Pompeo začala inkasovat za každý seriálový díl v přepočtu skoro čtyři miliony korun.

[youtube_660]zEiRCMggRRc[/youtube_660]

Svou roli Meredith si Ellen Pompeo opravdu oblíbila, jen se jí na ní dvakrát nezamlouvá, že „je dost chytrá na to, aby vystudovala medicínu, ale nedokáže pochopit, že musí přestat spát s muži, které ani nezná.“ To ale platilo spíš o prvních třech nebo čtyřech sezónách seriálu, nyní už se Meredith uklidnila a fanoušci dokonce volají po rozchodu vysněného páru.

Dva roky po jejím usídlení v Chirurzích potkalo Ellen znovu štěstí v lásce. Tentokrát na sebe vzalo podobu hudebního producenta Chrise Iveryho, s nímž stále žije ve spokojeném vztahu a se kterým má dceru Stellu Lunu. V nejbližší době žádný filmový projekt nechystá. I když už se několikrát nesly fámy, že skončí v Chirurzích, zatím se nic jistého neděje a fanoušci se tak mohou těšit na svou oblíbenou doktorku i v 9. sérii, která vypukne letos v září.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ellen Pompeo: Jak se z obyčejné barmanky stala doktorka Meredith