Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Věčný svit neposkvrněné mysli: Kde chybovali vymazávači paměti?

Redakce

Redakce

29. 10. 2011

FOTO: Věčný svit neposkvrněné mysliRomantické drama s Jimem Carreym a Kate Winslet mistrovsky rozrušuje celou časoprostorovou kontinuitu. Ale i mistr tesař se někdy utne… Co sešlo z mysli režiséra Michela Gondryho?

Chvíli je ok a pak si vaše přítelkyně zničehonic nechá vymazat paměť, Zdroj: distributor filmu

Osamělý a nesmělý Joel (Jim Carrey) se jednoho dne rozhodne vzít si volno v práci a vyjet si na výlet na pláž. To ještě netuší, že se jeho život navždy změní. Ten den totiž potká excentrickou a temperamentní Clementine (Kate Winslet), která je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům začne stále úspěšněji vyzývat i Joela. Clementine je ale rovněž dost nevyrovnaná a výbušná povaha – proto se jednoho dne prostě rozhodne Joela navždy zbavit a začít znovu.

Kate Winslet můžete nyní vidět v thrilleru Nákaza. Čtěte recenzi tohoto katastrofického filmu

Když zdrcený Joel zjistí, že se jeho bývalá přítelkyně podrobila vymazání paměti na experimentální klinice, rozhodne se pro stejné řešení. Tentokrát se ale vymazávání vymkne lékaři Howardovi (Tom Wilkinson) z rukou, protože Joel se uprostřed procesu, konfrontován se všemi vzpomínkami na Clementine rozhodne za každou cenu proti definitivnímu výmazu bojovat celou silou své mysli. Je ale naše neposkvrněná mysl dostatečně silná, aby vyhrála boj nad technikou?

Chyby ve filmu

1. Když Joel sedí ve svém autě, pozorně sledujte malý a drobný modrý puntík na pravé straně jeho hlavy, který má přímo vedle pravého oka. O moment později vidíme Joela ve vestibulu. Puntík je najednou mnohem menší a od jeho očí dál.

2. Na začátku filmu Clementine zve Joela do svého bytu na skleničku. Vypráví mu o svých obavách z plýtvání času, když záběr přejde ze strany a na Clementininých modrých vlasech je vidět stín mikrofonu.

3. Zatímco spolu hovoří Mary s Howardem na ulici, všimněte si Maryiných vlasů. Nejdřív je má dost rozcuchané a neupravené, ale hned v dalším záběru jsou hladké a učesané.

4. Když se Joel probudí, vyjde ven a prohlíží své promáčknuté auto. Pak projde mezi dvěma auty, aby si to své prohlédl ještě zezadu. Pozorným divákům v tom okamžiku jistě neunikne slabá záře reflektoru a obrys mikrofonu na vedlejší dodávce.

5. Joel dusí Clementine polštářem, když jsou v jednom záběru jako malé děti. Soustřeďte se na dům za nimi. Nejprve má všechna okna vyrovnaná doprava, ale později, když se film vrací a dům je zabedněný, okna jsou zarovnaná na střed a celý dům vypadá jinak.

6. Mezi Mary a Stanem, kteří leží na Joelově posteli během vymazávání, je podnos s jídlem. Na něm má Joel položenou ruku. Když ale o vteřinu později kamera sjede jen na Mary, Joelova ruka je pryč, a jakmile se záběr znovu změní, ruka je zase zpátky na podnosu.

FOTO: Věčný svit neposkvrněné mysli

Někdy se proberete a nevíte, co tam děláte... Možná i vám vymyli mozek!

7. Clementine odchází z bytu a Joel si rozetře kečup po krku a lehne si na podlahu. O chvilku později, když je Clementine pryč, se Joel posadí na gauč a žádné stopy po kečupu na krku nemá. Navíc si začne místo krku otírat ústa a tváře.

8. Joel a Clementine se poprvé setkají na pláži. Nejdříve si oba dva máčejí nohy ve vodě, ale vzápětí je moře mnohem vzdálenější a písek, který předtím omývaly vlny, vůbec není mokrý.

Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

Romantický/Drama/Sci-fi
USA, 2004, 108 min

Režie: Michel Gondry
Hrají: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Tom Wilkinson, Mark Ruffalo, Elijah Wood, Ryan Whitney, Debbon Ayer

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Věčný svit neposkvrněné mysli: Kde chybovali vymazávači paměti?