Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jim Carrey: Bavič se sklony k depresím

Nela Christovová

Nela Christovová

31. 8. 2010

Jedni ho milují, druzí nenávidí. Pro některé je hercem schopným zahrát jakoukoliv roli, pro jiné zůstává jenom postavou z buranských komedií. Ať už je pravda jakákoliv, jedno je jisté: herecká všestrannost Jima Carreyho udělala z kanadského baviče hvězdu celosvětového formátu.

Jim Carrey ve snímku Yes Man, Zdroj: distributor filmu

James Eugene Carrey se narodil 17. ledna 1962 v kanadském Newmarketu jako nejmladší ze čtyř dětí. Už odmala se s rodinou hodně stěhoval, navštěvoval nespočet škol a dokonce strávil tři roky v desáté třídě. Sám o svém dětství říká: „I když to bude znít divně, byl jsem strašně stydlivý. Příšerně stydlivý. Obrat nastal v prváku na střední, kdy se ze mě stal největší cvok široko daleko. Nikdo, vážně nikdo už pak se mnou nemluvil.“

V sedmnácti letech začal bavit svými komickými stand-upy diváky v torontském klubu Yuk Yuk. Současně se rozhodl zanechat školy a prací v továrně pomáhat svým rodičům uživit rodinu, která se po otcově vyhazovu ocitla finančně na dně.

Gumový komediant

V devatenácti odjel do Hollywoodu, kde začala jeho herecká kariéra. Po několika nevýrazných filmových a seriálových rolích přišla v roce 1994 nabídka zahrát si v komedii Ace Ventura: Zvířecí detektiv. Z filmu se stal trhák a Carreyho kariéra nabrala na obrátkách.

S Cameron Diaz v Masce

Ještě v roce 1994 přibyly do hercovy filmografie veleúspěšné komedie Maska a Blbý a blbější. Carrey se už nesmazatelně zapsal do diváckého povědomí jako výborný, leč trochu potrhlý mimik. V roce 1996 vsadil na satiru Cable Guy režírovanou Benem Stillerem. Snímek o Chipovi, který se živí instalováním kabelové televize a začne ničit život svému klientovi, se však stal jedním z nejhůře hodnocených Carreyho filmů.

Pak přišlo komediální drama Truman Show. Film o nic netušícím Trumanovi, který žije v monstrózní reality show, získal tři nominace na Oscara, ovšem ta Carreyho mezi nimi nebyla, a tak za svou roli získal pouze Zlatý glóbus. A pak přišla Carreyho životní role. Miloš Forman si komika vybral do role kontroverzního Andyho Kaufmana ve snímku Muž na Měsíci. Následoval další Zlatý glóbus a herec si získal náklonnost mnohých filmových kritiků.

Rozvod a deprese

Carrey byl dvakrát ženatý. Poprvé se oženil v roce 1987 se servírkou Melissou Womer, se kterou má dceru Jane Erin. Po osmi letech manželství následoval rozvod a herec se oženil se svou partnerkou z filmu Blbý a blbější, Lauren Holly. Manželství trvalo méně než rok a Carrey vyměnil Lauren za Renée Zellweger. Vztah však těmto dvěma hereckým hvězdám příliš dlouho nevydržel.

V jednom ze svých posledních snímků I love you, Phillip Morris

Už odmala se Jim potýkal s depresemi a s pocitem beznadějného zoufalství. V americkém pořadu 60 minutes prozradil, že dlouhou dobu bral antidepresiva, až si podle svých slov v jednu chvíli uvědomil, že mu prášky nemohou pomáhat donekonečna a že je všechno víceméně v pořádku. A na důkaz svého přesvědčení se rozhodl změnit dosavadní životosprávu. „Téměř nepiji kávu. S tím zákazem alkoholu a drog to myslím opravdu vážně. Život je prostě krásný.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jim Carrey: Bavič se sklony k depresím