Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Dvojice SKUTR pracuje s Damáky. Připravují Svěcení jara v Disku

Anna Kottová

Anna Kottová

24. 10. 2012

FOTO: Svěcení jaraČtvrťáci z Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU se spojili s tandemem SKUTR a Adélou Laštovkovou Stodolovou. Společně připravují inscenaci Svěcení jara. Premiéru plánují na pátek 26. října v Disku.

FOTO: Svěcení jara

Svěcení jara zkombinuje pohyb, zvuk a slova. Zdroj: Divadlo Disk

Svěcení jara patří k autorským projektům dvojice SKUTR, ke kterým se přidala Adéla Laštovková Stodolová. Zatímco SKUTR se postaral o režii, Laštovková Stodolová se chopila choreografie. Inscenace tak zkombinuje pohyb, zvuk a slova. Autoři se nechali inspirovat hudbou Igora Stravinského a libretem Nicholase Roericha.

Recenzujeme: Studenti DAMU zase vraždí. V Punk Rocku

Svěcení jara uvádí jako balet Národní divadlo s hudbou Igora Stravinského a choreografií uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky. Stravinský patří k hudebním skladatelům 20. století, kteří se proslavili díky baletům.

Svěcení jara mělo premiéru roku 1913. Na baletu o pohanském uctívání příchodu jara spolupracoval Stravinskij s ruským malířem a filosofem Nicholasem Roerichem.

FOTO: Svěcení jara

Baletem Stravinského a Roericha se nechala inspirovat dvojice SKUTR a Adéla Laštovková Stodolová

„Velmi nás zajímá hranice mezi civilizací navenek a přírodou uvnitř nás,“ říká o vzniku autorského divadla spolurežisér Martin Kukučka a dodává, „v dnešní genderově rozostřené společnosti se studenty hledáme to, co je na světě mužů a žen typické a přitažlivé.“

Režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří tvoří režijní tandem SKUTR, spolu začali pracovat během studií na DAMU. Autorská představení SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, light design, text a zvuk. Společně s Adélou Laštovkovou Stodolovou spolupracovali na inscenaci Joke Killers, která reprezentovala ČR na výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji.

Lukáš Trpišovský, další z režisérů, dodává: „Scénografie a kostýmy budou odrážet hranici mezi zmiňovanou civilizací a přírodou. Návrhem scény a kostýmů se představí talentovaná a velmi nadějná studentka scénografie KALD DAMU Adriana Černá.“

Svěcení jara

Divadlo Disk

Autoři: SKUTR a Adéla Laštovková Stodolová

Režie: SKUTR

Choreografie: Adéla Laštovková Stodolová

Hrají: Anne-Françoise Josephová, Eliška Křenková, Soňa Páleníková, Hedvika Řezáčová, Johana Schmidtmajerová, Pavel Blažek, Jan Cina, Tilen Kožamejl, Šimon Krupa, Filip Šebšajevič a Antonín Týmal

Premiéra: pátek 26. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dvojice SKUTR pracuje s Damáky. Připravují Svěcení jara v Disku