Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadelní profese: Kdo vytváří inscenaci? Koukneme se i na ty málo známé

Redakce

Redakce

4. 1. 2018

Z hlediště je vidět jenom herce. Víte však, co dělá korepetitor nebo inspicient? Nahlédněme do zákulisí a zjistíme, že i v herectví se dá specializovat.

V opeře se na celkové koncepci musí shodnout režisér dirigentem. V baletu spolupracují dirigent a choreograf, který je zároveň i režisérem.

Při režírování větších těles, jako je opera, balet nebo muzikál, se režisér neobejde bez jednoho či více asistentů. Asistovat režisérovi je jednou z možných cest, jak učinit tovaryše mistrem.

Čtěte také: Vybrali jsme nejznámější divadelní ceny

Hudebník se v divadle uplatní jako: skladatel, hudební dramaturg, korepetitor, člen orchestru nebo živé hudby. Jako zpěvák můžete být v opeře sólistou nebo sboristou, můžete být muzikálovým nebo operetním hercem. Nebo můžete žánry propojovat třeba v kabaretu nebo v recitálu.

Spěvák v maskérně

Ač líčení mnohdy nevidíme, patří k důležitým složkám divadla

Tvůrcem scény je scénograf čili jevištní výtvarník. Scénograf se může specializovat na kostýmovou tvorbu. Maskér bývá častěji technická než umělecká práce. K realizaci každého představení je zapotřebí týmu techniků. K nim se řadí i osvětlovači a zvukaři.

Divadelní kostým

Dobový kostým v rozpracovaných kulisách

Nejméně známé profese

Nevíte, co dělá dramaturg? Obecně má na starosti interpretaci dramatických textů a hlídá jejich provádění do jevištní podoby.

Hudební dramaturg propojuje zkušenosti divadelní dramaturgie a režie s hudebními vědomostmi. Zabezpečuje, aby se hudební a dramatická linie navzájem podmiňovaly a násobily.

Režisér a dramaturg

Režisér a dramaturg: symbolická místa?

Korepetitor je hudebník, který pracuje se zpěváky a tanečníky na nacvičování jejich rolí. Inspicient zase organizačně zabezpečuje průběh zkoušek a představení.

Baletní mistr nebo repetitor má na starosti nastudování a interpretaci baletního díla podle pokynů choreografa a umělecké vedení tanečníků při zkouškách.

Za prvního dramaturga je považován G. E. Lessing, který od roku 1767 řídil Národní divadlo v Hamburgu. Dramaturg se uplatní v každém repertoárovém divadle. Jeho postavení se historicky odvozuje od dřívější role v národních divadlech, kde pomáhal divadlu působit osvětově a utvářet národní povědomí. Dnes je dramaturg tím, kdo vytváří profil divadla a sestavuje repertoár.

 

Kdo by chtěl být hercem, má také na výběr více možností. Kdyby vám neseděla opera nebo jenom tanec, ale jste zpěvavý a pohyblivý, uvažte muzikálové herectví. Je-li vaší ambicí Hamlet sám, zkuste činoherní herectví. Je tradičně chápáno jako umění dramatického slova, kde si musíte svojí roli patřičně prožít.

Cirk La Putyka

Žánr Nový Cirkus, Inscenace La Putyka Zdroj: laputyka.cz

Můžete se věnovat modernímu tanci nebo fyzickému divadlu, kde je hlavním vyjadřovacím médiem už ne slovo, ale tělo samo. Žánr nového cirkusu v Česku reprezentuje Cirk La Putyka. V tomto žánru se uplatní i klauni a akrobati.

Čtěte také: La Putyka – nejzábavnější pražská hospoda?

Řeč byla o uměleckých profesích. Divadlo má i svou administrativní stránku. V tom se neliší od jiných podniků. Management divadla má ovšem specifika managementu kulturních organizací a vyučuje se na uměleckých školách jako samostatný obor, který pak na škole zabezpečuje produkci.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Divadelní profese: Kdo vytváří inscenaci? Koukneme se i na ty málo známé