Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Recenze: La Putyka – Inscenace roku nebo nejzábavnější pražská hospoda?

Redakce

Redakce

17. 5. 2010

la-putykaObojí! Představení La Putyka souboru SKUTR pod taktovkou herce Rosti Nováka získala podle výsledků ankety Divadelních novin titul Inscenace roku 2009. Podle pravidelných diváckých ohlasů a zájmu o cirkusácké představení je jasné, že zaslouženě. Pojďme si tuto neobvyklou inscenaci přiblížit.

Zdroj: lafabrika.cz

Zdroj: lafabrika.cz

Divákům se La Putyka líbí hned z několika důvodů. Jako v každém nezávislém divadle s nimi herci v představení počítají, mluví s nimi a spontánně reagují na aktuální situace. Navíc se nebojí předvést ani tak krkolomné kousky, až má divák občas pocit, že si umělci museli ublížit.

Stát by se to ale podle všech předpokladů nemělo. V představení jsou angažováni pouze kvalitní tanečníci, mistři ČR v akrobatických skocích na trampolíně nebo mistři v bojových sportech. Na představení se pro jistotu chodí dívat také fyzioterapeut, a aby se předešlo komplikacím, snaží se umělci být ve všech ohledech opatrní.

Představení je žádané také díky živé hudbě, kterou zajišťují přímo na pódiu členové skupiny Nightwork v čele s neuvěřitelným kvákalem Vojtou Dykem. Co ten s tou pusou dokáže! Kdyby nic jiného, tak představení stojí zato už jen kvůli této hudbě.

Za zmínku stojí i vtipně barevné kostýmy stylizované do francouzského kabaretu. Puntíky, proužky, třpytky, flitry, o nic tady nepřijdete. Hospodský během inscenace natočí pěknou řádku piv a dojde i na správnou hospodsko-kaskadérskou rvačku se vším všudy.

Jako divák se do představení chvílemi vžijete tak živě, že si budete sami připadat opilí a budete mít chuť tančit, zpívat nebo skákat s herci na trampolíně. Nic podobného na české scéně nenajdete, není se proto čemu divit, že jsou všechna představení beznadějně vyprodaná. Francouzský šmrnc a sebevražedné kombinace dostanou na kolena zkrátka každého.

La Putyka

La Fabrika

Režie: Rostislav Novák, SKUTR a kolektiv

Hudba: Jan Maxián, Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Petr Kaláb

Hrají: Jiří Kohout, Petr Horníček, Jiří Weissmann, Lenka Vágnerová, Pavel Mašek, Petr Dejl, Tereza Toběrná, Zbyněk Šporc, Rostislav Novák, Anna Schmidtmajerová a Vojtěch Fülep

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: La Putyka – Inscenace roku nebo nejzábavnější pražská hospoda?