Menu
TOPZINE.cz
Zajímavosti z gastronomie

Čtyři nejlepší kuchaři světa se vám představují

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

10. 8. 2018

Kuchařské řemeslo je jedním z nejstarších na světě. Úkolem dobrého kuchaře je vytvořit z mnoha surovin skvělou pochoutku tak, aby strávníka nejen neotrávil, ale především aby ho nasytil. V historii bylo povolání kuchaře velmi uznávaným a ti nejlepší ze svého oboru byli dokonce povyšováni do šlechtického stavu.

Dnes je velmi těžké mluvit o někom jako o nejlepším kuchaři světa. Určitým vodítkem by tak mohl být Průvodce Michelin, který je vydáván jednou ročně a je nejstarším a nejznámějším průvodcem po hotelech a restauracích.

Každý touží po své hvězdě

Do tohoto průvodce jsou každoročně zařazovány ty nejluxusnější kulinářské podniky a tzv. michelinská hvězda je pro každého šéfkuchaře prestižním a velmi toužebně očekávaným oceněním.

Zařazení do michelinského průvodce tak může být jedním z kritérií pro výběr nejlepších šéfkuchařů světa, ale nemusí to být vždy určující. My si nyní představíme čtyři kuchaře světa, kteří patří mezi světovou špičku, bez ohledu na to, jestli byli nebo nebyli oceněni michelinskou hvězdou.

Kuchařka Salvadora Dalího. Prohlédněte si surrealistické pokrmy

Jamie Oliver – postrach školních jídelen

Kdo by neznal usměvavého britského kluka, jednoho z nejsympatičtějších britských šéfkuchařů? Jeho televizní pořady slaví obrovský úspěch po celém světě. Při natáčení procestoval různé kouty světa a naučil tak vařit například i italské mnichy.

Jamie Oliver se snaží zlepšit stravovací návyky britských školáků.

Jamie Oliver se snaží zlepšit stravovací návyky britských školáků. Zdroj: independent.co.uk

Prestižního michelinského ocenění se sice zatím nedočkal, zato se ale může pyšnit titulem Sir, který dostal od britské královny Alžběty, a to za propagování britské národní kuchyně.

Jamie se také snaží změnit nezdravé stravovací návyky britských dětí,  a to velmi razantně. Navštěvuje školní jídelny napříč Velkou Británií, zde apeluje na kuchaře a učí je vařit zdravé a plnohodnotné pokrmy. Sám má čtyři děti,  které mu prý často pomáhají při přípravě rodinných večeří. Jamie vydal něco přes desítku knih s recepty, ve většině případů jde o bestsellery.

Populární kuchař Jamie Oliver. První knihu přečetl ve svých 38 letech

Dezert v nejlepší restauraci světa?  Tabáková zmrzlina!

Věhlasný a kontroverzní španělský šéfkuchař Ferran Adria začínal svou kariéru jako hotelový umývač nádobí v jednom malém katalánském městečku poblíž Barcelony. Od šéfkuchaře hotelu se naučil vařit národní speciality. V devatenácti letech nastoupil do armády, kde pracoval jako kuchař.

O dva roky později se stal kuchařem a zanedlouho poté šéfkuchařem španělské restaurace El Bulli, která byla později pětkrát za sebou označena britským časopisem Restaurant jako Nejlepší restaurace světa. Šéfkuchař Ferran byl v minulosti terčem ostré kritiky za to, že při přípravě svých jídel používá širokou škálu přídavných látek, aromat a barviv.

FOTO: Servírování polévky v podání španělského šéfkuchaře.

Servírování polévky v podání španělského šéfkuchaře, Zdroj: life.com

Není se čemu divit, když pod rukama šéfkuchaře vznikají mnohdy opravdu bizarní kombinace. Posuďte sami: mandlový sorbet s česnekem, borůvková zmrzlina s příchutí tabáku nebo vanilková bramborová kaše. Už se vám sbíhají sliny?

Rozhovor s šéfkuchařem Enriquem Sánchezem: Sexy jídlo je to, které nejíte sami

Česko-italský Andrea Accordi

Italský šéfkuchař pražské restaurace Allegro zajistil Česku první hvězdičku v Michelinu. Kuchařem se vyučil v rodné Itálii a poté vyrazil do světa, aby se zdokonalil ve svém kulinářském umění a poznal další světové kuchyně.

FOTO: Andrea Accordi je Ital, který vaří v Čechách.

Andrea Accordi je Ital, který vaří v Čechách, Zdroj: 1.bp.blogspot.com

Pracoval v Londýně, Bangkoku, St. Tropez, ve švýcarském Svatém Mořici nebo dokonce na thajském ostrově Phukét. Jak sám přiznává, jeho největší inspirací při vaření mu byla jeho maminka. ,,Jednoho dne přišla máma s vařečkou a řekla: To je tvá budoucnost!‘‘ usmívá se jednatřicetiletý šéfkuchař.

Navečeřte se ve stylu hrdinů ze Hry o trůny. Kuchařka vyjde za rok

Gordon Ramsay – Pohlreichova inspirace?

Britský šéfkuchař a známá televizní osobnost, především díky televizní reality show Pekelná kuchyně, kterou se u nás nechal volně inspirovat Zdeněk Pohlreich a vznikl tak pořad Na nože!.

Gordon je držitelem neuvěřitelných 12 michelinských hvězdiček. Téměř dvoumetrový kuchař budí respekt a soutěžící ve svých televizních pořadech ani na chvilku nenechá v klidu.

FOTO: Jednou z vášní Gordona Ramseyho je farma.

Jednou z vášní Gordona Ramseyho je farma, Zdroj: channel4.com

Zajímavostí je, že jako malý kluk měl Gordon Ramsay velmi dobře našlápnutou kariéru profesionálního fotbalisty. Po sérii nepříjemných zranění kolene, které stále není zcela v pořádku, se ale musel poohlédnout po něčem jiném – a určitě si vybral správně. Britský šéfkuchař vlastní několik restaurací v Británii a USA, je ženatý a má čtyři děti.

A teď už jen zbývá si vybrat, kterého šéfkuchaře si pozvete domů na luxusní nedělní oběd. Dobrou chuť!

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Čtyři nejlepší kuchaři světa se vám představují