Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cinema Mundi 2012 se blíží do Brna. Láká na Železnou lady

Koncem února se brněnským filmovým fanouškům otevře již třetí ročník festivalu Cinema Mundi. Vedle filmů nominovaných na prestižní cenu Oscar se můžete těšit i na snímky z nejzapadlejších koutů světa, které se k nám jinak nedostanou.

Smyslem Cinema Mundi je představit filmy všech barev, ze všech kontinentů, Zdroj: ofic. stránky

Na festivalu bude ke zhlédnutí více jak padesátka filmů z celého světa, které by se k českému diváku jen stěží dostaly. Na organizaci se podílí téměř 300 studentů Masarykovy univerzity, kteří třeba i překládají titulky.

Cinema Mundi je mezinárodní filmový festival, který vznikl před třemi lety za podpory Jihomoravského kraje a studentů Masarykovy univerzity. Základní myšlenka byla taková, aby doplnil kulturní nabídku v Brně. Zde se tak festival odehraje v kinech Velký Špalíček Lucerna. Trvat bude týden, konkrétně od 29. února do 7. března.

Přečtěte si, jak vypadal loňský ročník. Podívali jsme se i do Austrálie

Letošní ročník bude zahájen předpremiérou velkofilmu Železná lady, jehož hlavní představitelka Meryl Streep je žhavou kandidátkou na Oscara. Těžce tak šlape na paty loňskému zahájení, jež vyrukovalo s několika Oscary oceněným snímkem Králova řeč.

Meryl Streep je žhavou kandidátkou na Oscara, Zdroj: distributor filmu

Oproti předchozím ročníkům dojde ke změně struktury festivalu a namísto jednotlivých dnů, kdy byly divákovi nabídnuty filmy z určitého regionu, se každý festivalový den setká s pestřejším výběrem. Vedle španělské tvorby se můžete seznámit například i s díly peruánských (Říjen) a íránských (Rozchod Nadera a Simin) režisérů.

Vstupné

Základní vstupné – 99 Kč
Zlevněné vstupné (pro studenty a seniory) – 79 Kč
Festival pass (4 + 1 zdarma) – 396 Kč
Festival pass pro studenty a seniory – 316 Kč

Pro návštěvníky bude připraven doprovodný program, kerý se bude soustředit na země z oblasti Pobaltí. Představí se například lotyšský snímek Střevíčky z roku 1998 nebo estonská Třída, oceněná na festivalu v Karlových Varech.  Úkolem festivalu je totiž nejen nabídnout snímky, které nejsou v běžné distribuci dostupné, ale seznámit diváky i s kulturou a historií jednotlivých zemí.

Přijedou osobnosti z Čech i Asie

Speciálním hostem z české filmové scény bude letos režisér Jan Hřebejk, který dorazí společně s delegací ku příležitosti uvedení tragikomedie Musíme si pomáhat, jež byla v minulosti nominována na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve snímku účinkuje i Bolek Polívka, který je zároveň patronem celého festivalu.

Není ale vyloučeno, že se dočkáme filmové delegace i z dalekého Vietnamu, která ma na svědomí počin The Prince and the Pagoda Boy. Tito a další hosté jsou ale zatím v jednání.

Na konci celého festivalu proběhne udílení cen FF Cinema Mundi nejlepším snímkům festivalu, které budou volit mimo jiné i studenti zmíněné Masarykovy univerzity.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cinema Mundi 2012 se blíží do Brna. Láká na Železnou lady