Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Brněnský festival Cinema Mundi 2011 se nesl v duchu orientu a žhavého australského slunce

FOTO: Cinema Mundi, Zdroj: cinemamundi.info!Reportáž!Poslední víkendový den Cinema Mundi patřil zemím jižní a východní Asie společně s Austrálií. Tak jako jiné dny měli návštěvníci možnost zúčastnit se doprovodného programu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně nebo festivalové projekce na náměstí Svobody.

FOTO: Cinema Mundi, Zdroj: cinemamundi.info

Letošní ročník se těší hojné návštěvnosti stejně jako ten loňský, Zdroj: cinemamundi.info

Na začátek měli účastníci nedělního festivalového dne přichystaný australský debut Království zvěrstev režiséra Davida Michôda, který se (dle mého názoru úspěšně) pokusil zobrazit temnou sránku Melbournu se všemi jeho zvěrstvy. Divák v jednu chvíli neví, zda ho více děsí potetovaní zabijáci a dealeři, násilní policisté nebo sladce se usmívající babička šmoulinka (Jacki Weaver) jako největší mrcha ve filmu.

O tom, že se jedná o mezinárodní festival, vás přesvědčí vlajky visící napříč přes celé foyer Velkého Špalíčku, stejně jako zahraniční hosté, které potkáváte na každém kroku. Letošní ročník Cinema Mundi je teprve druhým v řadě, ale i přesto je návštěvnost velmi uspokojivá, což těší zejména  pořadatele samotného festivalu.

Jako každý festivalový den byla i dnes v prostorách Velkého Špalíčku k vidění zlatá soška, kterou před 45 lety obdržel český režisér Jiří Menzel za své Ostře sledované vlaky.

Trocha ruské kultury na univerzitní půdě

V prostorách FSS Masarykovy Univerzity bylo možné navštívit projekci ruského filmu Ostrov nebo  rumunský počin California Dreamin‘, na jehož počest se do Brna dostavil i rumunský kritik a současný ředitel Rumunského kulturního institutu v Praze Dan Mircea Duta. Pro ty, kdo na večerní projekci zavítali, byla připravena i ochutnávka exotických čajů.

FOTO: Cinema Mundi Fish Tank, Zdroj: cinemamundi.info

Festival je nabitý jedinečnými a oceňovanými filmy, mezi které patří i britský snímek Fish Tank

Fimoví fanoušci zajisté ocenili promítání oscarového snímku Počátek, které se konalo v sále B. Bakaly. Naopak milovníci českého filmu se mohli přijít podívat na Českým lvem oceněný film Kuky se vrací, který na sobotním předávání obdržel celkem tři ceny.

Studenti vám zprostředkují nekomerční filmy

Studenti Masarykovy univerzity se aktivně zapojují do příprav a vytváří titulky k některým zahraničním snímkům. Kupříkladu o překlad ruského filmu Ostrov se postarali studenti z katedry Slavistiky a umožnili tak zhlédnutí filmu, ke kterému by člověk jinak neměl možnost se dostat.

Festival končí dnes 9. března a my jsme od víkendu měli možnost se ještě seznámit s filmy jižní Evropy, střední a západní Asie, společně s africkými snímky a tituly severní Evropy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brněnský festival Cinema Mundi 2011 se nesl v duchu orientu a žhavého australského slunce