Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Chystá se reunion Guns N´Roses? Příští rok možná přece jen bude

Sabina Jesenovská

Sabina Jesenovská

20. 11. 2011

!Kauza GNR!Guns N´ Roses byli spolu s Joan Jett nominováni na uvedení do Rock´n´rollové síně slávy v roce 2012. Zároveň proběhla šuškanda o chystaném reunionu sestavy z alba Appetite for Destruction.

Zadní obal knihy Bezohledná jízda Guns N‘ Roses. Na fotografii je skupina s autorem knihy Marcem Canterem, Zdroj: myspace.com, Foto: Robert John

Psal se rok 1997 když poslední člen z destruktivní sestavy Duff McKagan opustil nyní již jen Axlovy pušky a vzal s sebou i Matta Soruma. Tím pro mnohé fanoušky Guns N´Roses jako kapela skončili. Axl Rose nás však nepřestával přesvědčovat o tom, že GNR budou pokračovat. Ačkoli jej už nikdo nebral vážně, v přesvědčování vytrval neuvěřitelných třináct let. V listopadu roku 2008 spatřilo světlo světa album Chinese Democracy nahrané v negunsovském stylu s jakousi nezvyklou sestavou. Lidově řečeno, zůstal tam jen Axl.

One man show

Kapela si i přesto ponechala jméno Guns N´Roses. Matt Sorum se k tomu rozhořčeně vyjádřil: „Neříkám, že jsem původní člen kapely, ale chápu, že jádro kapely jsou Slash, Duff a možná Izzy. Podívejte na Paula McCartneyho. Říká si on snad The Beatles? Neříkám, že jsme tak velcí jako The Beatles, ale… Říká Sting sám sobě The Police? Ne. Vystupují Jimmy Page a Robert Plant pod jménem Led Zeppelin? Ne!“

Po tom, co Slash vydal své poslední sólové album, na němž s ním kromě rockových velikánů spolupracovali také Izzy Stradlin, Duff McKagan a Steven Adler, se začalo debatovat o možném reunionu GNR. O to živější pak byly diskuse, když se rozkřiklo, že Duff McKagan a jindy také Izzy Stradlin vystoupili na stejném podiu s Axlem. Jisté intence dát to zase do kupy tady tedy jsou.

Slash byl rakovinou na těle Guns N´Roses

Proč to tedy nejde? Slash se sice časopisu Classic Rock svěřil s okolnostmi, které předcházely nahrání jeho sólovky: „Když jsem byl uprostřed nahrávání, prolétlo mi hlavou mnoho jmen různých zpěváků. Žijeme v Zemi zpěváků, takže jediné o čem přemýšlíme, jsou zpěváci. Myšlenka na něj mi jednou vyvstala na mysli. Říkal jsem si: ´Axl by sakra mohl nazpívat nějakou z těch písní.´“ Slash mu však nikdy nezavolal. Navíc v narážce na dobu nahrávání Chinese Democracy jedovatě dodal: „Chtěl jsem tu nahrávku vydat ještě tohle milénium.“

Slash na pražském koncertě v roce 2010, Foto: Sabina Jesenovská, Topzine.cz

I kdyby Slash tenkrát telefon opravdu zvedl, pravděpodobně by zbytečně provolal peníze. Axl jej totiž v jednom ze svých interview nazval rakovinou: „Je nulová pravděpodobnost, že já zase někdy budu pracovat se Slashem. Slash vůbec neměl být v začátcích GNR nebo je měl opustit hned po vydání alba Lies. Osobně jej považuji za rakovinu – něco, co je lépe dát pryč.“ Tím se dostala situace do nového levelu. Připočteme-li fakt, že Slashova maminka zemřela právě na tuto nemoc, je to od Axla opravdu podpásovka. Slash k tomu později dodal pouhé: „To je typický Axl.“

Podle výpovědí původních členů GNR to však Axl ještě před vydáním zmíněných alb neměl v hlavě tak úplně v pořádku. Sice, jak prohlásil Steven Adler, už tenkrát měl neuvěřitelnou schopnost vyjádřit atmosféru té doby v textech a jeho hlas byl bezkonkurenční, ale Axlovo chování bylo často nepochopitelné.

To je typický Axl

Axl Rose se nescházel s kapelou ani na pravidelných zkouškách. „Tenkrát se dalo spočítat na prstech jedné ruky na kolika zkouškách Axl byl,“ vzpomíná Adler ve své autobiografii My Appetite for Destruction. Tenkrát to řešili tak, že Axlovi dali nahrávku k poslechnutí na kazetě, ale i přesto: „Častokrát jsme šli odehrát koncert, aniž bychom tušili, jak se Axl chystá odzpívat nové písně,“ pokračuje Adler.

Čtěte také: Na jakou hudbu přivábit ženy? Zkuste November Rain od GNR

Pomyslný rozpad GNR Slash dává za vinu Axlovi: „Důvod, proč všichni odešli, byl podle mě ukryt vzadu v jeho hlavě, prostě to podvědomě chtěl. Dnes proto Guns N‘ Roses neexistují kvůli němu. A já s tím nic neudělám. Odešel jsem ze stejného důvodu jako všichni ostatní. Tak to zůstává jeho problémem.“ Na druhou stranu v jiném interview přiznal, že je ochoten přijmout Axlovu omluvu, v níž však nevěří.

Snáze se velbloud uchem jehly protáhne, než aby se Axl se Slashem usmířili

Korunu tomu nasadil současný kytarista GNR DJ Ashba, který se také stal terčem všetečných otázek ohledně spolupráce Axla a Slashe, když prohlásil: „Znám Axla opravdu, opravdu dobře a vím, že by vám řekl, že spíš bude zima v pekle, než aby pracoval se Slashem.“

Můj závěr je tedy tento: chcete-li věřit v reunion, věřte. Jediné, co je však v dohledné době reálné, je jen jakýsi minireunion. Tedy Izzy Stradlin, Duff McKagan, Steven Adler nebo Matt Sorrum, popřípadě i Dizzy Reed a poslední položku bude třeba vybrat vylučovací metodou: kytara nebo hlas.

[youtube_660]9zIzizyamhs[/youtube_660]

Jelikož pánové, jak je patrno z mediálních přestřelek, nejspíš zapomněli na to, jaké vzrušení, vášeň a propojení mezi sebou cítili v začátcích, pojďme se nyní podívat na místa, kde tuto posedlost hudbou stále ještě cítí. Tedy na jejich projekty.

Velvet Revolver byli skutečnou superskupinou

Nejvýznamnějším z projektů, který vzešel z lůna GNR, jsou bezesporu Velvet Revolver. Ve VR se sešlo několik životně důležitých orgánů GNR: Slash, Duff a Matt Sorum. Na druhou kytaru se přidal Dave Kushner a za mikrofonem zazářil Scott Weiland. Scott však kapelu po dvou mistrovských albech opustil a vrátil se ke svým původním Stone Temple Pilots. Od té doby je skupina hudebně neaktivní, ale stále pátrá po novém hlasu, jež by odpovídal jejímu charakteru.

Vážným uchazečem o tento post byl Corey Taylor ze Slipknot a Stone Sour, ale v kapele panuje solidarita a jelikož byl Slash proti, z vydání již nahraných písní sešlo. Duff McKagan se nedávno k hledání nového zpěváka sebevědomě vyjádřil: „Myslím, že se po někom podíváme v prosinci, i když je vtipné nad tím takto přemýšlet. Opravdu doufám, že to klapne.“

Z Duffa McKagana je pisálek

Co tedy dělá Duff v současné době? Kromě mnoha dalších projektů si několikrát zahrál na sólovkách Izziho Stradlina. Jeho nejvýraznějším projektem je jednoznačně kapela Duff McKagan´s Loaded. Na svědomí mají již tři úžasná alba, ale přesto na živých vystoupeních, jež Česká republika nejednou zažila na vlastní kůži, zaznívají, snad z povinnosti vůči fanouškům či z nostalgie, i tóny nejznámějších písní GNR.

V roce 2010 krátce hrál i v alternative rockové skupině Jane´s Addiction, se kterou se zná z nahrávacího studia ještě z dob začátků GNR. Duff však nezůstal jen u hraní. Jednu dobu přispíval do SeattleWeekly.com a také psal sloupky souhrnně zvané Duffonomics o finanční problematice pro časopis Playboy. Vrcholem publikační činnosti však zůstává kniha It’s So Easy and Other Lies vydaná tento rok.

Izzy Stradlin se hudebně zklidnil

Izzy se po GNR pustil úplně jinou cestou. Kromě toho, že zůstal v kontaktu s bývalými členy GNR především prostřednictvím Velvet Revolver, založil svou kapelu Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds. Kapela se od tvorby GNR velmi liší. Ukazuje spíše Izzyho bluesovou, klidnou stránku. Jako sólový hráč je Izzy velmi aktivní.

Od odchodu z GNR vydal na jedenáct alb. Poslední z července 2010 se jmenuje Wave of Heat a je to právě jedno z těch alb, na němž si zahrál i Duff. K albu byl natočen i klip kontrastně prostříhaný nostalgickými záběry klipů GNR v hlavní roli s Allem Bundou.

[youtube_660]pHSK2bSVaQA[/youtube_660]

Steven Adler má konečně apetyt na hudbu

Steven Adler byl kvůli své drogové závislosti nahrazen Mattem Sorumem. Drogy jej však i nadále hudebně paralyzovaly, takže o jeho činnosti není příliš co říci. Založil kapelu Adler´s Appetite a jediné, čeho kromě pěkně dlouhého seznamu bývalých hráčů dosáhli, je EP vydané v roce 2005, které zahrnuje šest písní, z toho dva covery. Steven také sepsal své memoáry. Vydal je pod názvem My Appetite For Destruction. Stejně jako všichni ostatní si v knize nebere servítky a popisuje svůj život od dětství hezky peprně a čtivě.

Matt Sorum nebo už jen Baron von Storm?

Když už byl další bubeník zmíněn, podívejme se i na jeho aktuální činnost. Matt Sorum v GNR působil od začátku 90., ale, jak řekl Slash, Axl donutil odejít i Matta. Z nejzajímavějších Mattových spoluprací na albech různých skupin jmenujme: Slash’s Snakepit, The Cult či spolupráci s Duffem McKaganem. Posledním z jeho projektů jsou popovější Diamond Baby. Pro práci na tomto projektu si Matt změnil umělecké jméno na Baron von Storm.

Slash experimentuje

A konečně se dostávám k ikonickému Slashovi. Tento legendární kytarista se na nějakou sólovou dráhu příliš nesoustředil. Založil sice na pár let Slash’s Snakepit a minulý rok nahrál album Slash vnímané jako první sólovka, ale více se za ta léta soustředil na hostování. Často volil kuriózní, často klasifikované až jako kontroverzní, spolupráce s různými umělci. Někdy tím však ukázal světu jinou tvář vybraných interpretů. Vzpomeneme-li například na Fergie, které si díky Slashovi všimlo i publikum zaměřené na tvrdší hudbu.

Mnohokrát se podílel na tvorbě alb Alice Coopera, nahrál píseň s Rihannou, zahrál si po boku Doro, Cheap Trick, hezouna Roda Stewarta, Iggyho Popa, Michaela Jacksona, Boba Dylana, Lennyho Kravitze… Možná by bylo jednodušší vyjmenovat ty, s nimiž nehrál. Spolupracoval dokonce i s Disney, když nahrál znělku pro animovaný film Phineas & Ferb. Mezi tím vším ještě stihl vydat knihu o svém strastiplném životě.

V současné době pracuje kytarista opět s Mylesem Kennedym na dalším sólovém albu. „Kvůli poutu, které jsme si vybudovali, a chemii, jež mezi námi je, jsem začal psát materiál pro další album s Mylesem,“ komentuje dění kolem sebe Slash.

Axl se soustředí na Guns N´Roses

A co dělal všechna ta léta Axl? Vydal album své předgunsovské kapely Hollywood Rose a hostoval na albech Sebastiana Bacha, Gilbyho Clarka, Dona Henleyho, Steva Jonese a The Outpatience. Axl po vydání Chinese Democracy především koncertoval, ačkoli tyto koncerty poznamenal několikahodinovými pozdními příchody. GNR neminuli ani pražskou O2 Arenu.

A jedna malá perlička na konec: na jednom rádiu vyhrál Axl soutěž o největšího spratka na rockové scéně. Lidé ho hlasováním upřednostnili i před takovými, jako je například Sid Vicious ze Sex Pistols a jiné pro své okolí nebezpečné existence.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chystá se reunion Guns N´Roses? Příští rok možná přece jen bude