Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Řízný metal i pěkné melodie, to jsou Stone Sour

Americká formace Stone Sour bývá považována za služebně mladou kapelu, což však není tak úplně pravda; v roce 2002, kdy vyšla jejich debutová deska, měla skupina za sebou celých deset let existence. Dnes patří Stone Sour k nejžádanějším rockovým kapelám a tak není divu, že jejich nové album Audio Secrecy, jež vyšlo 7. září, bylo netrpělivě očekáváno dlouho před vydáním.

Stone Sour, Zdroj: archiv

Kapelu společně založili zpěvák Corey Taylor a bubeník Joel Ekman v Iowském Des Moines v roce 1992. Krátce po založení přivedl Taylor do kapely svého dlouholetého kamaráda Shawna Economakiho, jenž se chopil basy. Po kratší diskuzi nad názvem se rozhodli svoji kapelu nazvat Stone Sour podle stejnojmenného koktejlu smíchaného z whiskey, pomerančového džusu a vstříknutou kyselou omáčkou.

Hledáme kytaristu, zn. Nutně!

Ovlivněni tehdejším módním alternativním rockem a sílícím vlivem grunge se trojice nadšeně pustila do komponování prvních skladeb. Hned na počátku se ale projevila smůla při výběru kytaristy: těch kapelou prošla celá řada, ale žádný z nich se do Stone Sour příliš nehodil. Ani problémy s kytaristy však kapele nezabránily v koncertech po barech a místních hudebních klubech. Stone Sour také vydali dvě dema, jež se však s větším ohlasem nesetkala.

Až v roce 1995, skoro po třech letech činnosti, našla kapela toho správného kytaristu: Jim Root do kapely skvěle zapadl jako hudebník i jako osobnost a kapelu značně posílil. Do třetího dema, natočené s již novým kytaristou v roce 1996, vkládala kapela značné naděje. Po jeho vydání se však postavení kapely na hudebním poli vůbec nezměnilo a členy Stone Sour, byť měli svou kapelu rádi, začaly přepadat pochybnosti o smyslu jejich snažení.

Slipknot vystavili Stone Sour stopku
Stone Sour však nebyli jedinou skupinou v Des Moines, jež se snažila dobýt hudební svět: v roce 1996 začala fungovat další místní kapela – Slipknot. Když jim o rok později odešel první zpěvák, vybrali si jako náhradu právě vokalistu Stone Sour – Taylora. Ten jejich nabídku zpočátku odmítal, ale později nakonec kývl. Zanedlouho ho do téže formace následoval i Root a také Economaki, jenž se stal pódiovým manžerem Slipknot.

Slipknot se stali úspěšnými poměrně brzy. V roce 1999 jim vyšla debutující deska, následovaná albem Iowa a Slipknot se po těchto počinech stali nesmírně populární.

Stone Sour znovu na scéně
Byť rostoucí popularita Slipknot udělala z Taylora známého zpěváka, rozhodně nebyl spokojen: ve Slipknot byl jeho hlasový repertoár víceméně omezen jen na řvaní, což ho časem přestalo uspokojovat. Proto se vůbec nebránil, když se mu v roce 2000 ozval jeho dávný kamarád a kytarista Josh Rand s nabídkou hudební spolupráce. O dva roky později se Rand s Taylorem skutečně setkali a začali skládat různé skladby. Do nově vznikající kapely pak později přivedl Taylor Roota s Economakim, s nimiž byl v úzkém kontaktu ve Slipknot a dokonce se mu podařilo zlanařit i bubeníka Ekmena, jenž po rozpadu Stone Sour pověsil bicí na hřebík a našel si civilní zaměstnání.

Vzhledem k tomu, že Taylor s Rootem byli díky Slipknot poměrně známé perzóny, měla nová kapela nahrávací smlouvu prakticky v kapse a to i přes to, že byla zatím bezejmenná. Při nahrávání debutu padaly různé návrhy nového názvu, v jednu chvíli to vážně vypadalo na Superego, ale ani tento název se členům příliš nelíbil a tak se později rozhodli navrátit k dávnému jménu – Stone Sour.

Debutující deska Stone Sour vyšla v srpnu 2002 a vzbudila docela slušnou pozornost. Kapele navíc pomohlo i štěstí, kterého se jí tenkrát tolik nedostávalo, když byl song Bother vybrán na soundtrack k filmu Spider-man. Píseň se díky této události stala nesmírně populární a výrazně napomohla úspěchu debutového alba, jež později získalo zlaté ocenění za prodej.

Zrodila se hvězda

Počátkem roku 2006 se kapela pustila do příprav nového alba. Těsně před nahráváním odešel z kapely Joel Ekman kvůli vážné nemoci svého syna, za bicími ho vystřídal Roy Mayorga (ex-Soulfly). Nové album Come What(ever) May vyšlo 1. srpna téhož roku a pro kapelu znamenal definitivní průlom.

Stone Sour navždy?

Na třetí desku Stone Sour si fanoušci museli počkat dlouhé čtyři roky, během nichž se odehrálo okolo kapely několik událostí: v roce 2007 kvůli velké vytíženosti musel Corey Taylor odmítnout superangažmá u Anthrax a letos posunul nahrávání svého sólového debutu, aby třetí fošna Stone Sour mohla vyjít tento rok. Během nahrávacího procesu navíc kapelu zaskočila zpráva o tragické smrti basáka Slipknot Paula Graye. Taylor se krátce po této události v rozhovorech svěřil, že si budoucnost Slipknot nedokáže momentálně představit, takže to vypadá, že Stone Sour možná budou aktivnější než doposud.

Deska Audio Secrecy vychází letos 7. září a první vlaštovkou z nového alba byl singl Say You´ll Haunt Me. Uvidíme, jestli se podaří kapele navázat na nedávné úspěchy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Řízný metal i pěkné melodie, to jsou Stone Sour