Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Cesta ke slávě díky Youtube: Justin Bieber se prozpíval až do Bílého domu

Standa Kafka

Standa Kafka

10. 8. 2013

Miliony nadšených fanynek (fanoušků už méně) a zároveň miliony těch, kteří ho nemůžou ani slyšet. Málokdo rozděluje hudební příznivce tolik, jako tento mladík – lidé ho buď milují anebo nenávidí, ale nic mezi tím. Pojďte se s námi podívat na životní cestu kanadského pop-idolu Justina Biebera.

FOTO: Justin Bieber

Takhle si můžeme Justina Biebera pamatovat z dob jeho začátků. Zdroj: Universal Music

V předchozím díle jsme si představili Korejce s pseudonymem PSY. Ten se i před svým úspěchem na Youtube vcelku úspěšně živil jako zpěvák, známý minimálně pro většinu obyvatel jižnější části Korejského poloostrova.

To Justina Biebera by (nebýt Youtube) nejspíš skoro nikdo neznal. Kanadská star se narodila 1. března 1994 ve Stratfordu teprve sedmnáctileté matce, která se pak společně s vlastními rodiči starala o jeho výchovu.

Podle několika interview matku její okolí nejdříve přemlouvalo, aby šla na potrat, ale ona se přesvědčit nenechala. I přes finanční obtíže svobodné samoživitelky tak Bieber vyrůstal jako ostatní kanadské děti, tedy hlavně s velkým zájmem o sport. Postupem času se u něj ale začaly projevovat jiné záliby.

Pod křídly židovského talent seekera

Coby samouk se naučil hrát na klavír, bicí, kytaru a trubku. Na začátku roku 2007, tedy ve svých dvanácti letech, se zúčastnil menší stratfordské pěvecké soutěže, v níž se umístil na druhém místě. Jeho matka vystoupení zaznamenala na videokameru a stejně tak si nahrávala i coververze známých R&B hitů. Všechna videa putovala právě na YouTube a čím více jich bylo, tím rychleji rostla i jejich sledovanost.

Zpívajícího teenagera si na síti postupem času všiml Scooter Braun, člověk, který se zaměřoval na vyhledávání mladých talentů. Ten byl prý Bieberovými videi tak uchvácen, že si jejich prostřednictvím dohledal, odkud zpěvák pochází, a postupně se dostal až k jeho matce, kterou se snažil přesvědčit, aby spolu s Justinem vyrazili do Atlanty, kde by mohli nahrát pár demonahrávek.

Bieberova matka coby silně věřící křesťanka nejdříve nechtěla svého syna svěřit pod Braunova křídla (prý kvůli jeho židovskému vyznání), nakonec však ustoupila. Pověst o talentovaném klukovi se tak díky tomuto kroku mezi hudebními producenty celkem rychle rozkřikla – zájem o spolupráci s Bieberem měly rázem hvězdy jako třeba Justin Timberlake. S nejvyšší nabídkou ale vyrukoval až Usher, se kterým Bieber nazpíval song Somebody to Love.

Zpěvák se zanedlouho i se svou matkou nastěhoval do Atlanty natrvalo a Brauna oficiálně obsadil do pozice svého manažera.

Od Bílého domu až po Madison Square

Prvním zpěvákovým singlem se stal song One Time, který to nakonec dotáhl až na 17. místo v hitparádě Billboard Hot 100. Následovalo několik dalších singlů a jedno EP a Bieberova popularita začínala raketově stoupat. Vystupoval dokonce v Bílém domě na večírku Christmas for Washington, který se koná tradičně těsně před vánočními svátky. Účast na tomto večírku si dokonce po dvou letech zopakoval.

První oficiální studiové album My World 2.0 vyšlo vlastně teprve nedávno, v lednu roku 2010. Písně jako Baby, Somebody to Love, U Smile nebo Eenie Meenie jsme z rádií slyšeli téměř všichni. Kritika ohodnotila album vcelku příznivě a brala Biebera jako pokračovatele tradice dětských zpěváků z dob začínajícího Michaela Jacksona nebo bratří Hansonů. Videoklip k písni Baby se stal nejsledovanějším (a zároveň i nejvíce dislajkovaným) videem na Youtube.

Bieber rovněž natočil film Never Say Never (Nikdy neříkej nikdy), který zachycuje posledních deset dní před největším koncertem jeho dosavadní kariéry ve vyprodané Madison Square Garden.

Nejasnosti, milostné motanice a odlet do vesmíru

K Ježíškovi (nebo spíš od Santa Clause) si v roce 2011 většina amerických dospívajících dívek bezesporu přála nové Bieberovo album Under the Mistletoe. To se stalo jedenáctým nejprodávanějším albem v USA za celý rok 2011, přestože vyšlo až začátkem listopadu. Zatím poslední Bieberova deska nese název Believe a vyšla takřka přesně před rokem.

Na ní už se Bieber posunul od dětských vyznávání lásky k modernějším zvukům současného tanečního popu a R&B žánru. Opět si na něm vyzkoušel spolupráci se zajímavými jmény – za zmínku stojí třeba Nicky Minaj nebo Big Sean. Nejúspěšnější písní desky je jednoznačně song Boyfriend, který se ihned po vydání dostal až na špičku žebříčků iTunes, když si ho stáhlo na 520 000 uživatelů.

Poslední dobou však Bieber plní stránky novin a časopisů spíše svými mimohudebními aktivitami. Do médií pronikly zprávy o údajném dítěti, které prý očekává nějaká oddaná fanynka, na koncertě ve Švédsku zase místní policie odhalila v Bieberově autobuse menší množství nespecifikované drogy a prý mu hrozí soud za to, že svému sousedovi plivl do tváře, protože mu prý vytýkal rychlou jízdu autem.

Hodně propírané jsou i zpěvákovy lovestory se Selenou Gomez a to až tak, že ani ti nejzasvěcenější v celé záležitosti nemají jasno. Kontroverze vyvolal i zápisem do knihy hostů v amsterdamském domě Anny Frankové, do které napsal, že Anna Franková by snad podle něj dnes byla oddaná belieberka. O zpěvákově neustále propírané homosexualitě a žertech na toto téma ani nemluvě.

Jedny z posledních zpráv o Justinu Bieberovu hovoří i o tom, že si – podobně jako Leonardo DiCaprio nebo Ashton Kutcher – zpěvák pořídil letenku do vesmíru, kde se údajně pokusí natočit klip. Přestože „věčnou“ slávu dalo Bieberovi Youtube, je to trochu paradoxně Twitter, kde se mu momentálně daří nejlépe. Právě tam má nejvíc příznivců – konkrétně něco přes 40 milionů followerů. A naprostá většina z nich už nedočkavě vyhlíží novou zmínku o nahrávání další desky anebo cokoliv dalšího, co by jejich idol posunulo ještě o nějaký ten stupínek výše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cesta ke slávě díky Youtube: Justin Bieber se prozpíval až do Bílého domu