Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Cesta ke slávě díky Youtube: PSY se potýkal se zákazy i marihuanou

Standa Kafka

Standa Kafka

7. 6. 2013

Jihokorejský zpěvák, skladatel, tanečník a rapper PSY měl na kontě šest studiových alb, dvaadvacet singlů, šestnáct hudebních klipů a žil relativně poklidným životem. Potom však přišel zvrat a takřka přes noc se díky Youtube stal jednou z nejvirálnějších hudebních senzací. Seznamte se s životem autora hitu Gangnam style.

FOTO: PSY

Některé PSYOVY kousky jsou pro Jihokorejce trnem v oku. | Zdroj: Reprofoto youtube.com

1. Učitelé ho příliš v lásce neměli

Už když PSY navštěvoval střední školu, měl prý velký vliv na svoje okolí. „Pamatuju si, že během vyučování často pronášel oplzlé a přisprostlé vtípky, aby pobavil třídu. Někdy rozesmál úplně všechny, což výuce příliš neprospívalo, takže jsem ho pochopitelně v lásce neměl,“ vzpomíná na PSYOVA školní léta jeden z učitelů.

2. Univerzita? Hudba!

Jako přípravu na převzetí otcovy firmy na elektronické součástky odjel PSY na studia do USA. Po jeho příjezdu ho ale chuť studovat přešla a všechny peníze na školné utratil za hudební nástroje.

Na univerzitě absolvoval pouze letní kurz angličtiny a zapsal se na Berklee College of Music, kterou navštěvoval třeba Alan Silvestri, známý jako autor hudby k filmu Forrest Gump. Ani na Berklee však PSY dlouho nevydržel a brzy se vrátil domů, aby prorazil jako zpěvák.

3. První desky, marihuana a pohřeb

Slušně na sebe PSY upozornil už prvním albem Psy from the Psycho World, za něž byl pokutován jihokorejskou vládou kvůli jeho nevhodnému obsahu. Posluchače nezaujal ani tak hudbou, jako spíše nevšedními tanečními kreacemi ve videoklipech, díky nimž si vysloužil přídomek Bizarní zpěvák.

Druhá nahrávka Ssa2 byla tamní vládní garniturou přijata o poznání lépe, přesto se však směla prodávat pouze osobám starším 19 let. Nedlouho po jejím vydání byl PSY zatčen kvůli přechovávání marihuany, a nemohl se tak zúčastnit pohřbu vlastního dědečka, což si dle vlastních slov bude vyčítat až do konce života.

4. Nejdřív vojna, pak až kariéra

PSY byl povolán do povinné vojenské služby, kterou musí v Jižní Koreji nastoupit všichni muži ve věku 18–35 let. Do armády se ale zpočátku nedostal, jelikož zákon dovoluje službu kompenzovat povinnou prací ve firmách, které slouží národním zájmům.

Po třech letech strávených ve společnosti vyvíjející software však zpěváka nakonec zrekrutovali. Důvodem bylo podle tamních úřadů zanedbávání práce, kterého se měl PSY dopustit tím, že si v pracovní době organizoval koncerty a vystupování v televizních show.

V armádě to dotáhl pouze na hodnost svobodníka a byl propuštěn v roce 2009.

FOTO: PSY

Gentleman v akci. | Zdroj: Reprofoto youtube.com

5. Oppan Gangnam Style!

15. července 2012 to všechno začalo. Toho dne nahrál PSY na Youtube singl Gangnam Style a s největší pravděpodobností ani on sám nepředpokládal úspěch, kterého song později dosáhl (a dodnes dosahuje).

Netrvalo dlouho a videa si všimlo velké množství celebrit, které se prostřednictvím sociálních sítí postaraly o jeho rozšíření do celého světa. Učinili tak třeba Robbie Williams, Britney Spears, Katy Perry, Tom Cruise nebo Dave Grohl.
Už třetího září se Gangnam Style těšil takové popularitě, že jej denně zhlédlo přes 5 milionů diváků. A jejich počet dál raketově rostl.

Tři dny před Štědrým dnem dosáhlo video jedné miliardy zhlédnutí. PSY díky tomu dostal možnost vystupovat takřka po celém světě a setkal se i s prezidentem Spojených států Barackem Obamou. Svou performanci měl i na inauguraci nového prezidenta Jižní Koreje.

6. Gentleman, pískot a grácie

Letos v dubnu vydal PSY singl s názvem Gentleman, jehož virální potenciál byl díky úspěchu jeho předchůdce zcela předvídatelný.

Klip, který má k dnešnímu dni bezmála půl miliardy zhlédnutí, se v rapperově rodné zemi opět potýkal s nevolí úřadů. Jako trn v oku působily zejména scény, v nichž PSY odkopává dopravní kužel (čímž se podle nejvyšších zástupců televize KBS dopouštěl neúcty k veřejnému majetku) anebo záběry z knihovny, kde se měl spolu s ostatními tanečníky dopouštět nepřípustných recesistických aktů.

I navzdory celosvětovému úspěchu a popularitě se PSY tu a tam musí potýkat i s negativními ohlasy ze strany posluchačů. Že je však dokáže přijmout s grácií a nadhledem, ukázal během nedávného vystoupení na finále italského fotbalového poháru, kde ho velká část zdejších fanoušků vypískala. Rapper však i navzdory nevlídnému přijetí publiku taktně poděkoval.

Držitel čtyř zápisů do Guinnesovy knihy rekordů – za největší počet kladných hodnocení na Youtube a první klip s miliardou zhlédnutí – si celosvětovou pozornost bez debat zaslouží. PSY se stal fenoménem takového formátu, že nadšení ani nevole nad jeho počínáním zcela jistě jen tak nevymizí.

Nezbývá než si počkat, čím dalším jeden z nejsledovanějších muzikantů na světě opět zaboduje. Že šlo v případě Gangnam Style a stále sledovanějšího Gentlemana jen o nahodilý úspěch, lze považovat za vysoce nepravděpodobné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cesta ke slávě díky Youtube: PSY se potýkal se zákazy i marihuanou