×
TOPZINE.cz

Cantos: Poslední premiéra Divadla Na zábradlí. Pochopí ji diváci?

FOTO: Zkouška Cantos
Miroslav Bambušek vysvětluje Cantos Miloslavu Mejzlíkovi. Zdroj: Martin Špelda, DNz

Divadlo Na zábradlí přichází s poslední letošní premiérou. V pátek 18. května uvede inscenaci s názvem Cantos. Tentokrát se na režijní stoličku posadí Miroslav Bambušek, který je zároveň autorem adaptace Ezry Pounda.

[album:

Příběh se odehrává v ústavu pro choromyslné delikventy v nemocnici Svaté Alžběty ve Washingtonu, ve kterém strávil autor Pound 12 let.

Recenzujeme: Denně je hra určená vyvoleným

Společně s dalšími čtyřmi pacienty a dvěma návštěvníky zvenčí zažívá nejsilnější části svých Cantos. V ostré polemice kritizuje lichvu, z níž vinil některé bankéře a obchodníky se zbraněmi.

Ezra Pound (1885–1972) byl americký básník, esejista a překladatel. Současníky jako byl Hemingway nebo Joyce byl považován za nejlepšího básníka své generace. Většinu života prožil v Evropě a zajímal se o poezii, například čínskou. Za 2. světové války pobýval v Itálii, kde podporoval Mussoliniho režim. Posléze byl zajat a souzen v USA. Dvanáct let pak strávil v psychiatrické léčebně.

Cantos patří k nejvýznamnějším dílům modernistické poezie 20. století. Zabývá se ekonomickými tématy, silou peněz, antisemitismem a vládou. Jde o nedokončené básně rozdělené do 120 zpěvů vyvolávající kontroverzi.

Dílo je čtenářsky obtížné. Část napsaná po 2. světové válce je téměř nečitelná, protože se v ní projevuje Poundova duševní choroba. Báseň nemá prakticky žádný děj a jeví se jako chaotická a nesouvislá.

FOTO: Zkouška Cantos
Miroslav Bambušek vysvětluje Cantos Miloslavu Mejzlíkovi Zdroj: Martin Špelda, DNz

V hlavní roli samotného básníka se představí Miloslav Mejzlík a režie se tentokrát chopil Miroslav Bambušek. Ten za hry Písek (2002) a Porta Apostolorum (2004) získal druhé místo v dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka.

V minulé sezoně uvedlo Divadlo Na zábradlí jeho hru Česká válka, která se zabývá problematikou třetího odboje a byla na Radoka nominována. Dalším zajímavým Bambuškovým projektem byla inscenace Uran v rámci cyklu Cesty energie.

Hudbu k inscenaci vytvořil Petr Kofroň, který společně s Bambuškem a Igorem Chmelou spolupracoval v roce 2009 na filmu Jan Hus – mše za tři mrtvé muže.

Cantos

Divadlo Na zábradlí

Autor: Ezra Pound

Režie a adaptace: Miroslav Bambušek

Hrají: Miloslav Mejzlík, Igor Chmela, Natálie Řehořová, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Ladislav Hampl a Ivan Voříšek

Premiéra: pátek 18. května

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..