Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

URAN: Na radioaktivní inscenaci si zajděte do československého bunkru

Eva Síčová

Eva Síčová

15. 9. 2011

FOTO: Uran v bunkru DrnovCyklus Cesty energie má své pokračování. Tentokrát se jedná o energetický zdroj, uran. Odehraje se v neděli 18. a v pondělí 19. září v bunkru bývalého velení protivzdušné obrany Československa nedaleko Slaného u obce Drnov. Bunkr se poté stane muzeem studené války.

FOTO: Uran v bunkru Drnov

Ojedinělá inscenace na výjimečném místě. To je Uran Foto: Mezery o.s.

Inscenace Uran je již třetí částí z celorepublikového cyklu Cesty energie 2009–2013. Projekt se zaměřuje na čtyři nejdůležitější energetické zdroje: uhlí, uran, vodu a ropu.  

Uranu předcházela inscenace Voda v Ekotechnickém muzeu v pražském Bubenči a v loňském roce Zdař Bůh! na dole Michal v Ostravě Michálkovicích. Jedním z autorů inscenace je Miroslav Bambušek, který se mimo jiné podepsal pod Českou válku v Divadle Na zábradlí.

Na co se můžete těšit?

První část inscenace je věnována kněžím. Ti zastávali nejtěžší práce na gigantickém mlýnu, který se nazýval Věž smrti. Tematicky se začátek soustřeďuje na těžbu uranu u nás pro zbrojní potřeby SSSR.

Teplota v bunkru je okolo 12 °C, doporučuje se teplé oblečení.

Ve druhé části se dostane hra do současnosti a reflektuje jadernou energetiku. Odehrává se na půdorysu posledního veřejného hlasování o prvním hlubinném uložišti radioaktivního odpadu na světě.

FOTO: Uran v bunkru Drnov

Uran se odehraje v budoucím muzeu studené války

V poslední části nahlédnete na uran z jiného pohledu. Tajemství ukryté v uranu je tajemstvím vesmíru. Uran se rodí ve hvězdách při výbuších supernov a nese v sobě určitou paměť dechu vesmíru, uchovává si ji. Vyzařuje ji.

FOTO: Drnov u Slanýho

Drnov leží na severozápad od Prahy. Jet autem ale nemusíte Zdroj: google.maps.com

K místu se můžete dostat několika způsoby. Vlastní dopravou směrem na Slaný, odbočkou na Drnov a přes zákaz vjezdu k bunkru Drnov, kde vás navedou značky radioaktivity. Parkovat můžete na příjezdové cestě.

Nebo máte k dispozici odjezd autobusem z Vítězného náměstí v Praze. Místa jsou omezena, proto je nutná rezervace předem na e-mailu: cestyenergie@volny.cz.

Uran

Bunkr Drnov

Autoři: Miroslav Bambušek, Jan Kačena

Režie: Miroslav Bambušek

Hrají: P. Schenker, M. König, J. Kozubková, J. Křivánková, M. Marek, T. Turek, H. Třešňáková

Představení: 18. a 19. září – Bunkr Drnov, 9. října – festival Příští vlna, vždy od 19 hodin

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

URAN: Na radioaktivní inscenaci si zajděte do československého bunkru