Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Brad Pitt zavítá podruhé mezi nacisty. Odhalí spojení mezi IBM a Židy

Marek Benda

Marek Benda

15. 9. 2012

Tato výprava však bude vážnější a historicky přesnější sonda do Třetí říše, než tomu bylo u Tarantina. Projekt s prozatímním prostým názvem IBM and the Holocaust mnohé napovídá.

OBR: Brad Pitt

Já se vrátím. Zdroj: Universal Pictures

Projekt vychází z knižní předlohy Edwina Blacka. Zaměřuje se na úlohu americké společnosti IBM (International Business Machines) v registraci lidí a činnostech ve vyhlazovacích táborech. Právě stroje a software této společnosti umožnily rozsáhlou identifikaci milionů lidí nacistického Německa a uchování informací o nich. Precizní znalost jmen, adres a příslušností usnadňovala selekci rasově nežádoucích.

Tehdejší ředitel společnosti Thomas J. Watson dostal za své služby ocenění Třetí říše Záslužný řád německé orlice. Tuto poctu však posléze vrátil. Jeho bližší spoluúčast ve čtyřicátých letech s nacisty je nejistá.

Podívejte se na hlášky z filmu Hanebný pancharti. Je čas sejmout pár nácků

Tato látka se nyní dere na plátno. Brad Pitt chce film produkčně zaštítit, má si dokonce zahrát i jednu z postav. Co můžeme očekávat od takového projektu? Dramata z druhé světové války bývají působivá a kritikou velmi ceněná, takže možná dojde i na nějakého toho Oscara.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brad Pitt zavítá podruhé mezi nacisty. Odhalí spojení mezi IBM a Židy