Menu
TOPZINE.cz
Apetit

8 filmů popisujících těžkosti dospívání nejen pro děti ze střední. Šikana, drogy, videohry a pařby

Redakce

Redakce

21. 9. 2018

Na 12. srpna připadá Mezinárodní den mládeže. Cílem tohoto dne, který založila OSN, je poukázat na problematiku mládeže, nejen na tu pozitivní část, ale i na tu stinnou. Být náctiletým neznamená jen řešit první lásky, pupínky v obličeji, nebo nespravedlnost celého světa. Někteří se potýkají s opravdovými problémy, které představují drogy nebo chudoba.

Podívejme se výběr filmů, které jsou zaměřeny na onu stinnou stránku, a tedy problémy a potíže dnešní mládeže. Co říkáte? Reflektuje výběr současný stav mladých a jejich ztížené podmínky pro dospívání?

1. The Perks of Being a Wallflower

Hlavním hrdinou tohoto milého dílka je nesmělý a neoblíbený teenager Charlie, který se snaží zapadnout a najít si přátele. Svůj život popisuje v sérii anonymních dopisů, jež zasílá lidem, které dokonce ani nezná.

První dopis je odeslán v době, kdy Charlie nastupuje na střední školu, na začátku 90. let. Téměř okamžitě získává dva přátele, nevlastní sourozence Patricka a Sam. Patrick je hodně špatně utajený gay, který bojuje se svou orientací.  Jeho nevlastní sestra Sam se zase musí vyrovnat se svou tvrdou minulostí. The Perks of Being a Wallflower je rozhodně dílem, které s citem mapuje život teenagera, jehož největším démonem jsou deprese, děsivé vzpomínky a absence přátelského prostředí… Znáte někoho takového?

2. Společnost mrtvých básníků

Děj tohoto filmu se odehrává na počátku 60. let 20. století na prestižní americké střední škole, která je pevně svázána zkostnatělými pravidly. Do tohoto prostředí, kde nesmyslné tradice hrají prim a kde jsou studenti vedeni k přísné disciplíně a kázni, vstupuje novátorský učitel angličtiny.

Nejde mu o to natlačit do studentských mozků co nejvíce látky. Kdepak, jeho cílem je probudit v nich ztracené emoce a touhy a vysvobodit je ze života plného nesmyslných konvencí.

Ústředním heslem filmu je latinské přísloví „Carpe diem“ (v překladu „Užívej dne“) a o to učiteli jde. Probouzí ve svých studentech odvahu a učí je, v čem spočívá umění života. Na to, jaké důsledky může mít nezávislé myšlení v konzervativní společnosti, se určitě podívejte.

3. My děti ze stanice ZOO

Film My děti ze stanice Zoo je životopisné dílo, které vzniklo na motivy stejnojmenné knihy v 80. letech 20. století. V té době Berlín doslova přetékal narkomany, prostitutkami a drogově závislými. Byl městem s nevázanými sexuálními konvencemi. Do tohoto prostředí se spolu se svou rodinou stěhuje dvanáctiletá Christiane.

Filmy o drogách: My děti ze stanice ZOO a knižní předloha

Otec rodinu brzy opouští kvůli násilnostem, kterých se na své manželce a dcerách dopustil. Jeho místo nahradí nový partner matky. Vedle rodinných těžkostí se Christiane sžívá s novou školou a se spolužáky. Bohužel se dostává do „špatné party“, kterou je doslova unesena. Poslouchají stejnou hudbu, oblékají se zásadně jinak než ostatní, opovrhují okolím a mimo to kouří hašiš.

Tato parta se později mění, od hašiše je jen krůček k polykání tabletek, k nevinnému šňupání heroinu a končíme u píchání si drogy přímo do žil. V té době je Christiane o dva roky starší a začíná si uvědomovat nebezpečí situace. Spolu se svým přítelem proto podstupuje sérii bohužel neúspěšných odvykacích kúr. Aby toho nebylo málo, mladí narkomani, které Christiane moc dobře zná, začínají umírat…

4. Zkažená mládež

Toto estonské drama inspirované sérií skutečných událostí, stvořené režisérem Ilmarem Raagem, přináší mrazivé svědectví o šikaně a o tom, co všechno je možné přehlížet. Film je rozdělen do sedmi kapitol, které se zaměřují na studenta Joosepa, který je svými spolužáky šikanován. Joosep působí jako normální kluk, nijak se od svých vrstevníků neliší, nenosí výstřední oblečení, ničím na sebe neupozorňuje, jen je to introvert. Přesto se stává terčem posměšků.

Filmařská práce je skutečným posláním, říká estonský režisér Ilmar Raag

Spolužáci si z něj nejprve hloupě utahují, kradou mu sešity nebo ho zamykají v dívčích šatnách. Z počátku nevinné škádlení ale postupně přerůstá v opravdový teror. Kaspar, který se zpočátku šikany účastní, se nakonec Joosepa zastane. Tím si ale znepřátelí vůdce třídní smečky, a tak se z něj stává druhá oběť šikany. Nikdo ze třídy nikdy nezasáhne, tichý nesouhlas dívek samozřejmě nic nevyřeší a učitelé také nejsou schopni zasáhnout. Teror postupně graduje až se hlavní hrdinové rozhodnou bránit.

5. Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim je dvaadvacetiletý mladík, který sní o kariéře v hudebním průmyslu, hraje na baskytaru v amatérské rockové kapele a sdílí domácnost se svým homosexuálně orientovaným kamarádem. Dokonce i v lásce má nadějně našlápnuto, dokud se mu ve snu nezjeví kráska s barevnými vlasy a na kolečkových bruslích.

Recenze: Scott Pilgrim proti zbytku světa. Jak to dopadne, když se smíchá komiks s videohrou?

Jaké je jeho překvapení, když ji hned druhý den potká v knihovně. Není možné se nezamilovat, Scott lásce okamžitě beznadějně propadá. Jeho vyvolená je také svolná k randění, problémem je ale zástup šesti bývalých partnerů, kteří chtějí kontrolovat její milostný život. Aby Scott získal její srdce, musí všech šest zlých expartnerů porazit v souboji na život a na smrt. Film je podobenstvím o počítačových a konzolových videohrách, jež jsou dnes neodmyslitelnou součástí dospívání, i proto jsme jej do žebříčku zařadili…

6. Náš vůdce

Děj filmu se odehrává v současném Německu a zavádí nás do školního prostředí německých středoškoláků. Ti se pod taktovkou svého učitele účastní pedagogického experimentu. Cílem oblíbeného pedagoga je přiblížit žákům období diktatury. Pomocí manipulativního jednání a vystupování se snaží, aby pochopili, co daný pojem skutečně znamená. Je pasován do role pomyslného vůdce, který svým ovečkám vštěpuje hesla jako pospolitost, rovnost a disciplína.

Studenti se však nikterak nebrání a začínají brát experiment vážně. To, co začínalo jako pouhá teorie, se velice rychle stává praxí, pojmy jako pospolitost a disciplína už nejsou pouhopouhá slova. Dávají totiž zúčastněným okusit opojnou chuť moci. Myšlenky se šíří a ze školního prostředí přesahují do životů studentů. A experiment už nejde zastavit…

7. Projekt X

Projekt X se zaměřuje na čtyři relativně nenápadné studenty, kteří chtějí zažít něco neopakovatelného před odchodem ze školy. Thomas je smolař a jeho naopak velmi oblíbený kamarád se rozhodne mu uspořádat party. Takovou party, na kterou nikdy nikdo nezapomene. A kde jinde než u Thomase doma v době, kdy jsou jeho rodiče na míle daleko.

V domě se sejdou stovky a stovky lidí, až dům i zahrada doslova přetékají. Není divu, že se velmi rychle všechno zvrtne a party se začne vymykat kontrole. Rodinný porcelán se mění na kusy střepů, pes letí vzduchem, rodinný vůz končí v bazénu, ochranka stejně jako Thomas pomalu upadá do depresí a sousedé se bouří. Všechno navíc živě přenáší televize.

Je jasné, že před rodiči nebude možné nic utajit, ale co se stalo, stalo se. Z trosek dne a propařené noci však vystupují legendy. Snímek se pomalu stává kultovním obrázkem současné dospívající společnosti. Party vyobrazená ve filmu byla vytvořená na základě skutečné události a nyní se zase film stává předlohou pro mnoho skutečných večírků. Už jste na takové party byli?

8. Kids

Náš výčet filmů o mládeži ukončíme filmem režiséra Larryho Clarka z devadesátých let. Ten ve filmu Kids přesvědčivě zachytil jeden den ze života amerických teenagerů, kteří svůj čas naplňují drogami a sexem. Film má být varováním před násilím, promiskuitou a drogami. Režisér do rolí obsadil striktně pouze neherce, které přiměl k neobyčejným výkonům.

Dospěláci se v díle až na několik výjimek nevyskytují. A ti, na které v díle narazíme, nevystupují jako nepřátelé. Co se příběhu týče, promiskuitní mladík Tally je posedlý získáváním nezletilých panenských milenek. Domnívá se, že tohle je jediná cesta, jak se vyhnout pohlavním chorobám. Právě on ale nevědomky šíří AIDS…

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

8 filmů popisujících těžkosti dospívání nejen pro děti ze střední. Šikana, drogy, videohry a pařby