Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmy o drogách: My děti ze stanice ZOO a knižní předloha

Veronika Jílková

Veronika Jílková

15. 2. 2010

Když se tak zamyslíme nad dnešní dobou, jistě si povšimneme změn v celé lidské populaci. V celém světě je neskutečného svinstva, které kazí lidi. Ať už je to alkohol, cigarety, prášky, injekce nebo káva. Ano, i káva se řadí k drogám, ale není to něco, co by mohlo ohrozit náš život. A co mají drogy společného s filmem?

Drogy Zdroj: lanarcosis.blogspot.com

Drogy Zdroj: lanarcosis.blogspot.com

Ale abych se tedy vrátila k tomu, co naše životy ohrožuje a dala to dohromady s nějakým filmem, určitě se mi jako první vybaví snímek a knížka My děti ze stanice ZOO nebo český film Perníková věž. Ovšem o něco intenzivnější film o drogách se mi zdá právě Stanice, jíž je předlouhou veleúspěšná autobiografie Christiane Felscherinowové, která se k drogám dostala už v útlém věku, tedy někdy okolo dvanáctých narozenin, kdy začala navštěvovat kluby a bary a začala sjíždět háčko. Původní název knihy je Wir Kinder vom Bahnhof Zoo a odehrává se v německém Berlíně. Kniha se skládá ze série reportáží, které podle výpovědi Christiane zaznamenané na magnetofonových páscích sepsali novináři Kai Hermann a Horst Rieck. Když se Christiane propadne k závislosti na tolik, že začne mít opravdové absťáky, přinese to do jejího života značné změny: aby sehnala peníze na šlehnutí, musí sama sebe prodávat. Neobejde se i bez žebrání a krádeží. Její zdravotní stav se nadále zhoršuje a tak se občas pokusí zbavit závislosti, ale nikdy to není úspěšné, vždy se k tomu vrátí nebo jí někdo stáhne opět ke dnu.

Do vyprávění jsou vkládány občasné výpovědi dalších osob, jako je například její matka, vyšetřovatelé nebo majitelé Domu středu, kde celá závislost na drogách započala.

Drogy2

Když jsem začala číst tuto knihu, nemohla jsem přestat. Opravdu mě to tak pohltilo, že se nedalo jinak. Popisování toho, jaké měla abstinenční příznaky, když si párkrát nešňupla (nebo později nepíchla), bylo opravdu příšerné. Když si představím, že autorka tohle doopravdy všechno prožila a v roce 2008 jí odebrali syna (Jan-Niclas, 1996), protože znovu propadla závislosti, je mi jí neskutečně líto. Prožila toho plno. Její láska k příteli Detlefovi byla obrovská a on přesto později v jednom interview prozradil, že ji skutečně nikdy nemiloval. Myslím, že s ní byl jen proto, že si spolu dokázali vydělat na drogy.

Neměla to lehké.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmy o drogách: My děti ze stanice ZOO a knižní předloha