Menu
TOPZINE.cz
Literatura

7 skvělých knih, na jejichž filmové adaptace se nedá dívat

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

12. 11. 2014

Nejdříve skvělá kniha, poté snaha natočit stejně dobrý či ještě lepší film. Žijeme v době, kdy přenést papírové stránky na filmová plátna je téměř nutností. Jenže občas snaha vytřískat z filmů co nejvíce peněz úplně zazdí autorem původně dobře vystavěný příběh. TOPZINE.cz vybral sedm případů, kdy se výborné knize dostalo ne tak oslnivého filmového kabátu.

FOTO: Velký Gatsby

Velký Gatsby se dočkal již dvou úspěšných filmových zpracování. Zdroj: distributor filmu

Velký Gatsby

Společenský román amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda se dočkal dokonce dvou divácky úspěšných filmových zpracování.

S podivem je, že ač se na obou verzích podíleli tvůrci, jejichž jména obvykle znamenají záruku kvality, ani jeden z filmů zdaleka nedosahuje úrovně knihy. Starší film z roku 1974, k němuž napsal scénář proslulý Francis Ford Coppola a hlavních rolí se ujali Mia Farrow a Robert Redfort, je pouze ušlechtilou, více než dvouhodinovou nudou.

Na druhou stranu dva roky starý Gatsby s Leonardem DiCapriem a Carey Mulligen se snaží zaujmout pompézností, bohatou výpravou a slavnými jmény, ale zůstává prázdným hollywoodským trhákem.

Eragon

Možná román Christophera Paoliniho není to nejlepší z  žánru fantasy (autor začal knihu psát již v patnácti letech). Ve filmu je však jeho relativně propracovaný, poutavý příběh osekaný na minimum a kromě velkolepých scenerií a bitevních scén se nedočkáme téměř ničeho. Fanoušci knižní ságy byli pobouřeni nesmyslnými změnami, které byly v přímém rozporu s pozdějším vývojem děje. Inu, i takhle občas dopadá snaha přenést knihu na filmové plátno.

Šarlatové písmeno

Nathaniel Hawthorne napsal velmi temný román zabývající se otázkou viny a trestu, lidskou krátkozrakostí a Božím odpuštěním. Děj se odehrává v 17. století – hrdinka Hester je obviněna z cizoložství a za trest musí na hrudi nosit písmeno A (adultery – cizoložství).

Ve filmu, kde hlavní hrdinku ztvárnila Demi Moore, se však myšlenka knihy mění v povrchní duchaprázdný patos. Film se od knihy značně liší, a ač zůstává dějová linie podobná, kouzlo Hawthornova drsného, avšak spravedlivého světa se vytrácí.

Bídníci

Velkolepý román Victora Huga z období francouzské revoluce se dočkal slavného muzikálového zpracování z pera Claude-Michela Schönberga, který se stal snad slavnějším než kniha sama. Tento muzikál zfilmoval vynikající hollywoodský režisér Tom Hooper, ale to snímek bohužel nezachránilo. Kritici se nemohli dohodnout, jestli byly horší nepřesvědčivé herecké výkony, kontroverzní zpěv nebo celková forma filmu evokující kýč.

FOTO: Bídníci

Filmová verze muzikálu Bídníci vzbudila kontroverzní ohlasy. Zdroj: Bontonfilm

Jako daleko zajímavější zpracování se jeví Bídníci z roku 1998, kde se v hlavních rolích objevili Liam Neeson, Geoffrey Rush a Uma Thurman. Ve vedlejších rolích a komparzu můžeme dokonce vidět několik českých herců.

Šifra Mistra Leonarda

Jestli v mnoha čtenářích a čtenářkách vzbudila rozpaky již samotná kniha, film rozhodně nepůsobil o nic lépe. V románu Dana Browna se rozvíjí příběh pátrání po tajemství ukrytém v díle Leonarda da Vinciho, který má alespoň spád a napětí.

Filmová verze, do které byl obsazen Tom Hanks a Audrey Tautou, však nedokáže věrohodně adaptovat Brownovu ideu a místo toho se mění v mysteriózní slátaninu.

Stopařův průvodce po galaxii

Stopařův průvodce po galaxii je bezpochyby jednou z nejvtipnějších sci-fi knih všech dob. Britský autor Douglas Adams kombinuje napětí se smyslem pro humor a vytváří tak zdařilou parodii na tento žánr. Filmová adaptace za knihou bohužel značně pokulhává. Divákům a divačkám, kteří knihu nečetli, bude spousta věcí nejasných a film vyzní spíše jako bláznivá komedie.

Filmový Průvodce nabízí však alespoň kvalitní herecké obsazení, například hlavní postavu Arthura Denta ztvárnil populární Martin Freeman.

Troja

Starořecký epos o trojské válce, za jehož autora bývá označován básník Homér, je jedním z největších děl antiky. Jeho divácky úspěšným zpracováním je film Troja, který proslavilo obzvlášť jeho herecké obsazení (Brad Pitt, Orlando Bloom, Diane Kruger), velkolepá výprava a bojové scény.

Naneštěstí už tvůrcům filmu nezbylo na dodržení dobových reálií, napsání smysluplných dialogů nebo dramatickou výstavbu pro historický velkofilm nezbytnou.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

7 skvělých knih, na jejichž filmové adaptace se nedá dívat