Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

6 zajímavostí o Martinu Freemanovi. Tenhle hobit nikdy neřídil auto

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

13. 12. 2014

Britský gentleman je pověstný svou otevřeností a rázným smyslem pro humor, díky kterému hravě vyvrací mýty o chladných Angličanech. Co všechno ještě o Bilbu Pytlíkovi nevíte?

Věřili byste, že třiačtyřicetiletý herec dosud neseděl za volantem? Zdroj: Warner Bros. CZ

Věřili byste, že třiačtyřicetiletý herec dosud neseděl za volantem? Zdroj: Warner Bros. CZ

Martin Freeman se začal herectví věnovat už v patnácti letech, když vstoupil do dramatického kroužku, filmový debut přišel ale až v jeho sedmadvaceti v krátkém snímku I just wanna kiss you. O něco více na sebe upozornil v televizním sitcomu Kancl nebo v miniroli ve vánoční klasice Láska nebeská. Mezi jeho největší úspěchy ale kromě postavy Bilba Pytlíka patří také role Watsona, parťáka slavného Sherlocka Holmese, který se jako seriál vysílá už čtyři roky.

Příležitost zahrát si v hlavní roli Hobita dostal před dvěma lety, kdy se příběh J. R .R. Tolkiena vracel na filmová plátna, aby navázal na epický úspěch trilogie Pán prstenů. Ačkoli nové příběhy ze Středozemě nesklidily zdaleka takový úspěch, jaký tvůrci očekávali, chválou na Martina Freemana rozhodně nešetřili. Právě teď ho máte možnost vidět už v třetím pokračování Hobit: Bitva pět armád, který do českých kin vstoupil teprve v těchto dnech.

1. Nesnášel své hobití nohy

Freeman neměl problém sžít se se svým kostýmem nebo se naučit šermovat, při natáčení Hobita mu ovšem nejvíc ze všeho vadily hobití nohy. Jak se sám vyjádřil při jednom z rozhovorů, byly příliš těžké a hrozně se v nich potil. „Kostymérka mi je musela často sundávat, aby mi mohla přepudrovat ty moje,“ popisuje herec.

„Jednou jí dokonce do úst vletěla kapička mého potu smíchaného s pudrem, byla to taková podivná mléčná substance. Umíš si představit tu letící mléčnou kapku do ženiných úst?“ obrátil se na moderátora se závažným dotazem. Tím ho rozesmál natolik, že se poté pokoušel svá slova vzít zpátky. „Moje manažerka z tohohle dostane infarkt,“ chytal se za hlavu Freeman.

2. Zásadně neřídí

Martin Freeman rozhodně není typ celebrity, která by si ke svým dvěma domům pořídila i garáž s deseti auty. Neumí totiž řídit a podle svých slov se ani nechystá to v dohledné době změnit. „Nikdy jsem ani nebral lekce řízení. Prostě mi přijde, že člověk může dát peníze na důležitější věci, než je tohle,“ nechal se slyšet. Nejspíš mu nedošlo, že za osobního řidiče nebo třeba pilota zaplatí mnohonásobně víc.

FOTO: Martin Freeman - Hobit 2 - Warner Bros.

Jako hobit se doslova válel v penězích. Možná by si ve Středozemi řidičák udělal. Zdroj: Warner Bros. CZ

3. Nevěří v manželství

Jestli se anglický herec v životě zříká ještě něčeho jiného než aut, je to hlavně partnerství na papíře. Je totiž jedním z těch, kterým se instituce manželství příliš nezamlouvá a nemá problém to říct nahlas. „Tolik lidí z mého okolí se vzalo a pak se po šesti měsících rozvedli,“ uvedl na svou obranu (taky by vás zajímalo, kde to proboha bydlí?). „Že jsme se nevzali, to jen potvrzuje, že si to nechcem pokazit,“ dodává ke svému vztahu s herečkou Amandou Abbington, se kterou žije už přes jedenáct let a mají spolu dvě děti. Zatím si to vynahrazují tím, že hrají manželský pár alespoň v Sherlocku Holmesovi.

4. Je pescetarián

Pod zvláštním názvem se skrývá v podstatě jen vegetarián, který si dá občas rybu. Přesto svou stravovací víru nebere na lehkou váhu a přiznává, že jiné než rybí maso nepozřel už skoro třicet let. „Ve čtrnácti jsem maso prostě přestal jíst úplně, ale na tu chuť si ještě vzpomínám. Vlastně to vůbec nebylo špatné,“ směje se herec.

FOTO: Martin Freeman, Benedict Cumberbatch a Mark Gattis

Aby se v jeho lednici vypátral kousek masa, na to by museli povolat Holmese… Zdroj: BBC

5. Moderní technologie ho děsí

A to tak moc, že vlastnit počítač a televizi je zatím jeho největší technologický úspěch. Jak sám říká, jeho nejoblíbenější moderní vymožeností je akorát gramofon. „Jediné, co bych na něm technologicky vylepšil, by byla funkce na přípravu čaje,“ nezapírá svůj anglický původ. „Mám rád zkrátka jednoduché věci. Třeba budík,“ tvrdí s vážnou tváří.

6. Miluje Vánoce

Když už se nám blíží ty svátky, není od věci zmínit, jak moc Martin Freeman miluje Vánoce a všechno, co k tomu patří. „Zbožňuju Vánoce – opravdově a upřímně, neznám žádný jiný svátek, který by byl tak krásný. Co se týče Vánoc, jsem uvnitř pořád ten malý kluk, co celý prosinec nedokáže myslet na nic jiného,“ přiznává.

FOTO: Martin Freeman - Láska Nebeská

Jedna z těch oblečenějších scén Lásky nebeské. Veselé Vánoce! Zdroj: youtube.com

Dodržování tradic k tomu neodmyslitelně patří, a tak se nezdráhá přiznat, že mu nedělá problém pravidelně sledovat sám sebe ve filmu Láska nebeská. „Abych řekl pravdu, není mě tam zase tolik vidět, takže si to sledování dokážu užít stejně jako všichni okolo,“ tvrdí Freeman. Pokud si ale na Vánoce pouštíte Lásku nebeskou i vy, nejspíš dobře víte, že vidět tam z Martina Freemana bylo opravdu, ale opravdu hodně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 zajímavostí o Martinu Freemanovi. Tenhle hobit nikdy neřídil auto