Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Titanic: Camerona chtěl otrávit člen štábu

Redakce

Redakce

2. 4. 2012

Titanic se stal hitem nevídaných rozměrů. Vydělal velké peníze a teď se vrací, aby vydělal další. Blíží se obnovená 3D premiéra, a tak by se možná hodilo připomenout si pár faktů, se kterými budete moci v kině oslňovat spolusedící.

Nejslavnější fimová romance se na nás valí ve 3D! Zdroj: distributor filmu

Velehit Jamese Camerona s Leonardem DiCapriem a Kate Winslet z konce devadesátých let se dondes pyšní řadou nej. Mnozí kritici jej považují za hloupý romantický epos, jiní za věrný historický kousek. Nemůžete popřít ani jedno. Titanic, stejně jako další Cameronův hit, Avatar, nevyniká složitostí děje. Ale právem se zapsal do historie.

1. Statisticky

Jedním z nejpodstatnějších faktů je, že Titanic se ve své době stal nejvýdělečnějším filmem všech dob, když jako první v historii přesáhl hranici 1 miliardy dolarů. Z dnešního hlediska to není takové terno, miliardovou hranici překonalo už 11 filmů.

Ale! Třetí nejvýdělečnější film historie, Harry Potter a Relikvie smrti: Část 2, si kromě dlouhého názvu vzal na pomoc inflaci a 3D. A zastavil se na 1,3 miliard dolarů. 2D Titanic z roku 1997, kdy lístky do kina stály asi tolik jako dnes v kině pití, je o půl miliardy před ním a s obnovenou premiérou bude určitě atakovat druhou miliardu.

Do historie a především srdcí diváků se zapsal i romantický (nebo uslzelý?) soundtrack

2. Nalezené plány

Podle vlastních slov chtěl Cameron film natočit hlavně proto, aby mohl uspořádat expedici a potopit se ke skutečnému vraku lodi v Atlantském oceánu. Ukecal studio a o půl roku později už v ruské ponorce kroužil kolem komínů RMS Titanic. Natočila se úvodní sekvence a pak se teprve začaly dít věci.

Loďařská společnost Harland and Wollf, která postavila onen Titanic, jež nyní zdobí dno oceánu, přiznala, že se původní plány lodi neztratily, jak do té doby tvrdila. A místo toho je poskytla Cameronovi a studiu Fox, aby podle nich mohla vzniknout replika lodi.

3. Loď v Mexiku

Loď se začala stavět na malé pláži na severu Mexika, kde mezitím vyrůstala také obří nádrž o objemu 17 milionů galonů, která při natáčení simulovala moře. Na celém světě jsou takové nádrže jenom tři. Samotná loď byla poté budována s ohledem na nejmenší detaily, a to i přes to, že původní plavidlo bylo z velké většiny nenávratně zničeno.

4. Režisér, tyran

A co sám velký James Cameron? Ten během natáčení údajně dostál pověsti smrtelného perfekcionisty a nerváka. Což nakonec vedlo k tomu, že se jej při natáčení na ruské lodi Akademik Mstislav Keldysh, kde se točila moderní část filmu, jeden člen štábu pokusil otrávit halucinogenem PCP. Padesát lidí skončilo v nemocnici, Cameron se pozvracel a traviče nikdo nikdy nechytil.

FOTO: Obrovský parník Titanik se svou temnou minulostí fascinuje lidi už 100 let

Nepotopitelná loď, toho času na dně Atlantiku. Zdroj: youtube.com

5. Výplata

Plánovaný rozpočet se stal naivním odhadem a celkové náklady se přehouply přes 200 milionů dolarů, činící z Cameronovy romance na lodi nejdražší film všech dob. Foxové se lekli a chtěli film o hodinu zkrátit. Cameron tvrdě vystoupil proti a nabídl, že se zřekne svého podílu na případnému zisku. Studio to odmítlo a označilo to za prázdné gesto, počítajíce s tím, že žádné zisky ani nebudou.

Titanic (Titanic)

Drama/Romantický/Historický
USA, 1997

Režie: James Cameron
Hrají: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Bill Paxton, Gloria Stuart, Anne Fletcher, Jenette Goldstein

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Titanic: Camerona chtěl otrávit člen štábu