Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Soundtrack: Titanic. Film, který bude navždy plout na vlnách romantiky

Redakce

Redakce

8. 7. 2010

Romantický snímek Titanic se vryl do srdcí diváků všech generací. Jeho neodmyslitelnou součástí je trefně vybraná muzika. Když se řekne Celine Dion, většina lidí si vybaví právě titanicovou My heart will go on. A co ostatní songy?

Titanic, Zdroj: guardian.uk

Titanic natočil v roce 1997 americký režisér James Cameron, od něhož známe filmy jako například Avatar (2009), Terminátor (1984) nebo Vetřelci (1986). Snímek Titanic z Cameronovy tvorby však sklidil bezkonkurenčně největší úspěchy. Získal čtrnáct nominací na Oscara, z nichž neuvěřitelných jedenáct proměnil.

Za 1,8 miliardy dolarů byl natočen jeden z nejautentičtějších historických filmů vůbec. Na pozadí smutné tragédie potopení luxusního parníku roku 1912 režisér divákům ladně vykresluje romantický příběh dvou naprosto odlišných lidí z horní a dolní paluby.

Hudbu k filmu napsal James Horner. Tento nadějný skladatel byl sice poměrně úspěšný už předtím, ale s Titanicem přišel v jeho kariéře obrovský zlom. Titanic je dodnes nejprodávanějším soundtrackem všech dob. Prodalo se již více než 27 miliónů kopií po celém světě, a to už stojí za hvízdnutí.

Na světě snad není člověka, který by neznal nejznámější a nejsmutnější skladbu z tohoto soundtracku, My Heart Will Go On v podání Celine Dion, která zpívá o tom, že člověk po odtržení od své lásky sice žije dál, ale vzpomíná už navždy. Dodnes je to jeden z nejoblíbenějších oldies ploužáků.

Balada Hymn to the Sea už podle názvu napovídá, že bude velkolepá. Pravdou je, že je spíše jemná a poklidná. Pracuje s pomalými rytmy a neuvěřitelným způsobem využívá skotské dudy.

Podle mého názoru je však stejně zcela nejkrásnější písní soundtracku ta s názvem Rose. Je hraná na klavír a romanticky laděná. Navíc přesně podtrhuje milostný vztah vznikající na filmovém plátně.

Na potápění Titanicu si Horner pochopitelně schoval napínavou skladbu Death of Titanic, zobrazující vzrušení, nesnáze i strach. Ponurou atmosférou diváky nutí zadržovat dech a duševně se vcítit do utrpení hlavních postav, které mají před sebou vidinu smrti jen krátce potom, co našly svou osudovou lásku. Titanic je zkrátka dech beroucí filmové i hudební dílo navždy zapsané do historie světové kinematografie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soundtrack: Titanic. Film, který bude navždy plout na vlnách romantiky