Menu
TOPZINE.cz
Apetit

10 filmů s gay tematikou. Homosexualita bez stereotypů, ale i s nadsázkou

Redakce

Redakce

11. 4. 2018

V neděli 18. srpna vyvrcholil třetí ročník festivalu sexuálních menšin Prague Pride. Akce trvající týden s sebou přinesla nepřeberné množství nejrůznějších akcí a nesla se v duchu coming outu. Vykřičet do celého světa „Já jsem gay“, jak zní v songu skupiny Nightwork, rozhodně není jednoduché. Pojďme si tematicky připomenout filmy, které se touto tematikou zaobírají.

1. A single man

Psychologické drama Toma Forda (původním povoláním módního návrháře) v hlavní roli s Colinem Firthem pojednává o lásce a osamění, o životě a o boji, který musíme svádět s našimi vnitřními démony. Hlavní hrdina přijde o to nejcennější, co v životě má, o svou životní lásku. Po jeho smrti mu život nic neříká, den plyne za dnem, svět je jen nepříjemnou rutinou.

Dílo mapuje jeden den v životě hlavního hrdiny, jeden den, kdy buď všechno skončí, nebo začne od začátku.

2. Liberace!

Liberace! představuje životopisné dílko o slavném umělci, pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem. Do jeho rušného a nablýskaného života vstupuje mladičký a naivní Scott, který je okouzlen světem, ve kterém se Liberace pohybuje. Netrvá to dlouho a oba hlavní hrdinové skončí v milostném náručí. Co začalo jako tajná milostná aféra, se brzy promění ve vážný vztah.

Dílo mapuje nelehký vášnivý a dramatický vztah mezi oběma muži v době, kdy nebylo možné přiznat se k homosexuální orientaci, obzvláště pak pro lidi ze světa showbusinessu. Liberace svou orientaci urputně před všemi skrýval, stejně tak jako svou nemoc AIDS, na kterou později zemřel.

3. Flawless

Ne všichni mají rádi své sousedy. To platí i pro newyorského policistu ověnčeného medailí za statečnost, Walta. Ten svým sousedem, nápadným transvestitou Rustym, pohrdá a pro nadávky nechodí daleko. Nesnáší totiž homosexuály a Rusty zase pohrdá Waltovým omezeným myšlením. Jednoho dne ale Walta raní mrtvice a skončí s ochrnutými hlasivkami. Aby toho nebylo málo, v rámci rehabilitační terapie musí navštěvovat hodiny zpěvu.

A u koho jiného než u svého milovaného souseda Rustyho. Dílo se zaměřuje na svět transvestitů a na problematiku předsudků, do našeho výběru tedy rozhodně patří.

Představitel Gandalfa namluvil video proti šikaně gayů. Podívejte se

4. Gayby

Hlavní hrdina Matt je gay, pracuje v obchodě s komiksy a vyrovnává se s rozchodem s přítelem. Jeho nejlepší přítelkyní už od vysoké je Jenn. Jenn je učitelka jógy neschopná v New Yorku, městě přecpaném muži, nalézt toho jediného dokonalého. Protože už nejsou nejmladší, rozhodnou se vlítnout na svůj záložní plán z vysoké, udělat si spolu, navíc pěkně postaru, dítě. Aby si to ještě trošku ztížili, dále randí, a tak se není čemu divit, že se objevují komplikace.

Gayby je dílem o přátelství, lásce, moderní rodině a zpracovává téma homosexuality a jen vzdáleně připomíná český snímek Alice Nellis Perfect days.

5. I love you Phillip Morris

Všechno to začalo postaru a hodně stereotypně. Steven Russel si žil obyčejný život policisty ve Virginia Beach, pravidelně se miloval se svou ženou a byl příkladným rodičem. Až najednou přišla chvíle, kdy ho od smrti dělil jen vlásek a on si uvědomil, že nemůže svůj život strávit ve lži. A tak přiznal barvu, oznámil své ženě, že je gay a odstěhoval se.  Nový rozhazovačný život s milenci a potřeba dalších a dalších peněz ho přivedla na cestu podvodu.

A tak podvádí a podvádí, až se dostane do vězení. A právě tady potkává Phillipa Morrise, stydlivého blonďáka, který si bez ptaní přivlastní jeho srdce. Idylka ale netrvá dlouho, Phillip jde na svobodu a je třeba podniknout kroky k tomu, aby mohli být spolu. Russel je pro to, aby mohl být se svou láskou, ochotný udělat téměř cokoliv. No, podívejte se sami.

6. Milk

Milk je životopisným dílem, které pojednává o člověku, který je dodnes považován za mučedníka americké historie. Pojednává o muži, který se veřejně postavil za práva homosexuálních občanů a který nakonec zaplatil tím nejcennějším, co měl, svým životem. O muži, který jako politik i jako občan zosobňoval neobyčejnou energii, empatii i silný egoismus.

Dílo mapuje přeměnu Harveyho Milka z běžného úředníka, který si svou sexuální orientaci pečlivě střeží, v muže, který vyzývá davy ke coming outu a pobuřuje zastánce tradičních hodnot.

6 zajímavostí o Mattu Damonovi. Přesvědčil svět, že Clooney je gay

7. The broken hearts club

Naši přátelé patří mezi ty nejdůležitější osoby v našem životě. Měli by tu být pro nás a naopak my pro ně. Dílo The broken hearts club je takovou oslavou přátelství, jeho předností a úskalí. Poukazuje na to, že mnohdy přátelství znamená víc než rodina. Příběh se točí kolem skupinky gayů, zaměřuje se na jejich život, přátelství se všemi klady a zápory.

Hlavním hrdinou je nadějný fotograf Dennis, který se chystá oslavit své osmadvacáté narozeniny a přemýšlí nad svým životem.

8. The sum of us

Tento možná málo známý snímek z australské produkce rozhodně patří do našeho výběru. Pojednává o vztahu mezi otcem a synem, o jejich bezmezné důvěře, toleranci a úctě. Přece jen, ne každý otec by přijal s takovou grácií a klidem přiznání svého syna, že je gay. A navíc mu pomáhal při hledání partnera.

Obraz kamarádského a vřelého vztahu mezi oběma hlavními hrdiny stojí rozhodně za zhlédnutí.

9. Contracorriente

Hlavním hrdinou tohoto snímku je rybář a budoucí otec Miguel, který žije v peruánské rybářské vesnici a skrývá jedno velké tajemství. Nejen, že je zamilovaný do své ženy, ale i do místního malíře Santiaga. Milostný trojúhelník naruší Santiagova smrt. Sice umírá při tragické nehodě, ale jeho duch se vrací zpátky, aby Miguela přinutil k veřejnému přiznání. Miguel musí nalézt Santiagovo tělo a pochovat ho v souladu s místními rituály, jinak se duše zemřelého nedočká klidu.

Dílo je příběhem o lásce, zodpovědnosti, odvaze, strachu a konečně i coming outu.

Basketbalista Jason Collins: ke zjištění, že je gay, mu pomohl hip hop

10. Weekend

Co začalo jako klasický vztah na jednu noc, přerostlo v něco víc. Hlavním hrdinou tohoto filmu je nesmělý plavčík Russel, který si takhle jednou večer zašel do gay baru a ráno se probudil s „cizincem“ v posteli. Ačkoliv byli oba dva možná nesmiřitelně odlišní, nedokázali se rozloučit.

A tak spolu tráví víkend, utápí ho v hovorech, sexu, drogách a najednou odhalují svá pravá já, která vlastně chtějí to samé. Weekend je dílem pojednávajícím o homosexuálním vztahu, ne však stereotypně. Hlavní hrdinové jsou představeni jako normální milující lidi, kteří se cítí nepochopení okolím.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

10 filmů s gay tematikou. Homosexualita bez stereotypů, ale i s nadsázkou