10 filmů s gay tematikou. Homosexualita bez stereotypů, ale i s nadsázkou

FOTO: Snímek z filmu I love you Phillip Morris
Láska si nevybírá. Zdroj: Magic Box

V neděli 18. srpna vyvrcholil třetí ročník festivalu sexuálních menšin Prague Pride. Akce trvající týden s sebou přinesla nepřeberné množství nejrůznějších akcí a nesla se v duchu coming outu. Vykřičet do celého světa „Já jsem gay“, jak zní v songu skupiny Nightwork, rozhodně není jednoduché. Pojďme si tematicky připomenout filmy, které se touto tematikou zaobírají.

FOTO: Snímek z filmu I love you Phillip Morris
Láska si nevybírá. Zdroj: Magic Box

1. A single man

Psychologické drama Toma Forda (původním povoláním módního návrháře) v hlavní roli s Colinem Firthem pojednává o lásce a osamění, o životě a o boji, který musíme svádět s našimi vnitřními démony. Hlavní hrdina přijde o to nejcennější, co v životě má, o svou životní lásku. Po jeho smrti mu život nic neříká, den plyne za dnem, svět je jen nepříjemnou rutinou.

Dílo mapuje jeden den v životě hlavního hrdiny, jeden den, kdy buď všechno skončí, nebo začne od začátku.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/A-SINGLE-MAN-Trailer.mp4′ width=640 height=360 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/a-single-man.jpg’]

2. Liberace!

Liberace! představuje životopisné dílko o slavném umělci, pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem. Do jeho rušného a nablýskaného života vstupuje mladičký a naivní Scott, který je okouzlen světem, ve kterém se Liberace pohybuje. Netrvá to dlouho a oba hlavní hrdinové skončí v milostném náručí. Co začalo jako tajná milostná aféra, se brzy promění ve vážný vztah.

Dílo mapuje nelehký vášnivý a dramatický vztah mezi oběma muži v době, kdy nebylo možné přiznat se k homosexuální orientaci, obzvláště pak pro lidi ze světa showbusinessu. Liberace svou orientaci urputně před všemi skrýval, stejně tak jako svou nemoc AIDS, na kterou později zemřel.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/Behind-The-Candelabra-Trailer.mp4′ width=640 height=360 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/behind-the-candelabra.jpg’]

3. Flawless

Ne všichni mají rádi své sousedy. To platí i pro newyorského policistu ověnčeného medailí za statečnost, Walta. Ten svým sousedem, nápadným transvestitou Rustym, pohrdá a pro nadávky nechodí daleko. Nesnáší totiž homosexuály a Rusty zase pohrdá Waltovým omezeným myšlením. Jednoho dne ale Walta raní mrtvice a skončí s ochrnutými hlasivkami. Aby toho nebylo málo, v rámci rehabilitační terapie musí navštěvovat hodiny zpěvu.

A u koho jiného než u svého milovaného souseda Rustyho. Dílo se zaměřuje na svět transvestitů a na problematiku předsudků, do našeho výběru tedy rozhodně patří.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/Flawless-Trailer.mp4′ width=640 height=360 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/flawless1.jpg’]

4. Gayby

Hlavní hrdina Matt je gay, pracuje v obchodě s komiksy a vyrovnává se s rozchodem s přítelem. Jeho nejlepší přítelkyní už od vysoké je Jenn. Jenn je učitelka jógy neschopná v New Yorku, městě přecpaném muži, nalézt toho jediného dokonalého. Protože už nejsou nejmladší, rozhodnou se vlítnout na svůj záložní plán z vysoké, udělat si spolu, navíc pěkně postaru, dítě. Aby si to ještě trošku ztížili, dále randí, a tak se není čemu divit, že se objevují komplikace.

Gayby je dílem o přátelství, lásce, moderní rodině a zpracovává téma homosexuality a jen vzdáleně připomíná český snímek Alice Nellis Perfect days.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/Gayby-Trailer.mp4′ width=640 height=360 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/gayby.jpg’]

5. I love you Phillip Morris

Všechno to začalo postaru a hodně stereotypně. Steven Russel si žil obyčejný život policisty ve Virginia Beach, pravidelně se miloval se svou ženou a byl příkladným rodičem. Až najednou přišla chvíle, kdy ho od smrti dělil jen vlásek a on si uvědomil, že nemůže svůj život strávit ve lži. A tak přiznal barvu, oznámil své ženě, že je gay a odstěhoval se.  Nový rozhazovačný život s milenci a potřeba dalších a dalších peněz ho přivedla na cestu podvodu.

A tak podvádí a podvádí, až se dostane do vězení. A právě tady potkává Phillipa Morrise, stydlivého blonďáka, který si bez ptaní přivlastní jeho srdce. Idylka ale netrvá dlouho, Phillip jde na svobodu a je třeba podniknout kroky k tomu, aby mohli být spolu. Russel je pro to, aby mohl být se svou láskou, ochotný udělat téměř cokoliv. No, podívejte se sami.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/I-love-you-phillip-morris-trailer.mp4′ width=640 height=361 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/I-love-you-phillip-morris.jpg’]

6. Milk

Milk je životopisným dílem, které pojednává o člověku, který je dodnes považován za mučedníka americké historie. Pojednává o muži, který se veřejně postavil za práva homosexuálních občanů a který nakonec zaplatil tím nejcennějším, co měl, svým životem. O muži, který jako politik i jako občan zosobňoval neobyčejnou energii, empatii i silný egoismus.

Dílo mapuje přeměnu Harveyho Milka z běžného úředníka, který si svou sexuální orientaci pečlivě střeží, v muže, který vyzývá davy ke coming outu a pobuřuje zastánce tradičních hodnot.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/Milk-Official-Trailer.mp4′ width=640 height=361 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/milk.jpg’]

7. The broken hearts club

Naši přátelé patří mezi ty nejdůležitější osoby v našem životě. Měli by tu být pro nás a naopak my pro ně. Dílo The broken hearts club je takovou oslavou přátelství, jeho předností a úskalí. Poukazuje na to, že mnohdy přátelství znamená víc než rodina. Příběh se točí kolem skupinky gayů, zaměřuje se na jejich život, přátelství se všemi klady a zápory.

Hlavním hrdinou je nadějný fotograf Dennis, který se chystá oslavit své osmadvacáté narozeniny a přemýšlí nad svým životem.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/The-Broken-Hearts-club-Trailer.mp4′ width=640 height=360 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/The-Broken-Hearts-Club.jpg’]

8. The sum of us

Tento možná málo známý snímek z australské produkce rozhodně patří do našeho výběru. Pojednává o vztahu mezi otcem a synem, o jejich bezmezné důvěře, toleranci a úctě. Přece jen, ne každý otec by přijal s takovou grácií a klidem přiznání svého syna, že je gay. A navíc mu pomáhal při hledání partnera.

Obraz kamarádského a vřelého vztahu mezi oběma hlavními hrdiny stojí rozhodně za zhlédnutí.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/The-Sum-Of-Us-Trailer.mp4′ width=640 height=360 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/the-sum-of-us.jpg’]

9. Contracorriente

Hlavním hrdinou tohoto snímku je rybář a budoucí otec Miguel, který žije v peruánské rybářské vesnici a skrývá jedno velké tajemství. Nejen, že je zamilovaný do své ženy, ale i do místního malíře Santiaga. Milostný trojúhelník naruší Santiagova smrt. Sice umírá při tragické nehodě, ale jeho duch se vrací zpátky, aby Miguela přinutil k veřejnému přiznání. Miguel musí nalézt Santiagovo tělo a pochovat ho v souladu s místními rituály, jinak se duše zemřelého nedočká klidu.

Dílo je příběhem o lásce, zodpovědnosti, odvaze, strachu a konečně i coming outu.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/UNDERTOW-Trailer.mp4′ width=640 height=360 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/undertow.jpg’]

10. Weekend

Co začalo jako klasický vztah na jednu noc, přerostlo v něco víc. Hlavním hrdinou tohoto filmu je nesmělý plavčík Russel, který si takhle jednou večer zašel do gay baru a ráno se probudil s „cizincem“ v posteli. Ačkoliv byli oba dva možná nesmiřitelně odlišní, nedokázali se rozloučit.

A tak spolu tráví víkend, utápí ho v hovorech, sexu, drogách a najednou odhalují svá pravá já, která vlastně chtějí to samé. Weekend je dílem pojednávajícím o homosexuálním vztahu, ne však stereotypně. Hlavní hrdinové jsou představeni jako normální milující lidi, kteří se cítí nepochopení okolím.

[flowplayer src=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/Weekend-Trailer.mp4′ width=640 height=360 splash=’https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2013/08/weekend.jpg’]

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*