Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Basketbalista Jason Collins: ke zjištění, že je gay, mu pomohl hip hop

Adam Vrána

Adam Vrána

1. 5. 2013

Americký basketbalista Jason Collins, který se nedávno přiznal ke své homosexuální orientaci, říká, že mu k uvědomění vlastní odlišnosti dopomohl hip-hop.

FOTO: Jason Collins

Basketbalista Collins svým doznáním prolomil společenské tabu. Zdroj: Reprofoto youtube.com

Konkrétně měl Collins na mysli album Dje Quicka s názvem Quick is the Name z roku 1991, které kromě něj ovlivnilo celou řadu tehdejších hip-hopových nadšenců.

„Jaron a já jsme až do dvanácti let měli zakázáno hip-hop poslouchat,“ říká basketbalista o sobě a svém bratru-dvojčeti. „V den třináctých narozenin jsem se krátce po oslavě rozběhnul do nejbližšího obchodu pro Quickovu desku. Dodnes si pamatuju nejen euforii, jakou mi poslech přinášel, ale i pocity odcizení od Jarona, který tou dobou začínal flirtovat s děvčaty.“

Homosexualita neznamená méněcennost

Přestože Collinsův oblíbenec Quick ve svých textech často rapuje o ženách a sexu obecně, na jeho přízni k djovi tato skutečnost nic nemění. „Texty nejsou podstatné,“ říká. „Důležitější je to, co mi Quick a hip hop obecně dali do života – přesvědčení o správnosti vlastního jednání a zároveň i o tom, že jiná než heterosexuální orientace nedělá člověka méněcenným.“

K veřejnému odhalení dosud utajované sexuality se Collins rozhodl v pondělí 29. dubna. Svým doznáním se basketbalista stal prvním profesionálním sportovcem, jenž se veřejně hlásí k homosexualitě, čímž získal podporu nejen od prezidenta Baracka Obamy, ale třeba i od svého sportovního vzoru Shaquiella O´Neala.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Basketbalista Jason Collins: ke zjištění, že je gay, mu pomohl hip hop