Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zkuste netradiční zimní sporty bez lyží. Například s wok pánví

Linda Svobodová

Linda Svobodová

13. 11. 2011

Zima se blíží a fanoušci zimních sportů si už chystají výbavu. Zábava na sněhu není jen lyžování. Což takhle si vyzkoušet lední jachting, jízdu na nafukovacím polštáři nebo třeba závody na wok pánvi?

FOTO: Snow Kayaking

Závody v kajakování na sněhu, Zdroj: youtube.com

České hory přejí provozování téměř jakéhokoliv sportu. Kdo se rozhodne dát lyžím nebo snowboardu na chvíli pauzu, určitě neprohloupí.

Airboarding a snowtubing

Airboard i snowtube mají podobný princip. Airboard je nafukovací vzdušný polštář, zatímco snowtube je nafukovací člun. Oba jsou přizpůsobeny jízdě na sněhu a řídí se přesunováním váhy těla. Oproti klasickým saním mají airboard i snowtube výhodu, protože jedou velmi dobře i v hlubokém sněhu.

FOTO: Airboarding

Nafukovací polštář může jet rychlostí až 100 km/h

Ačkoliv se to zdá jako neškodná lehce adrenalinová zábava, u obou jsou předepsané helmy a další ochranné prvky. Není to bez důvodu, například airboard může na upravené dráze dosáhnout rychlosti až 100 km/h.

Kde můžete airboard vyzkoušet?

První airboard v České republice můžete osedlat ve Fun Parku SněhulákKrkonoších.

Snowtubing nabízí hned několik středisek, například Skiareál Novako na Božím Daru nebo Zubří u Nového Města na Moravě. Tam mají snowtubingovou dráhu dlouhou celých 350 metrů.

Snowkiting

Kiting na vodě i na sněhu se u nás stává čím dál tím populárnější. Pro snowkiting nepotřebujete žádný kopec, ideální jsou naopak zasněžené pláně, zasněžená zamrzlá jezera nebo mírné svahy. Na plochém terénu totiž panují stabilnější povětrnostní podmínky.

The YouTube ID of jI01yflmT9g&feature=related is invalid.

Díky tažnému draku se může jezdec nechat unášet větrem. Při kite-flyingu, nejextrémnější a nejnebezpečnější formě, se dá vzlétnout i do výšky několika desítek metrů a setrvat ve vzduchu více než minutu. Tento druh kitingu mohou provozovat ale pouze ti nejzkušenější, protože tažní draci nejsou konstruováni na let.

Kde můžete snowkiting vyzkoušet?

Postačí jakákoliv dostatečně rozsáhlá plocha, například zasněžené pole.

Ideální prostory na Moravě nabízí bývalé letiště Slatina u Brna, v Čechách můžete kiting provozovat třeba na Lipenské přehradě.

Wok racing

Wok je alternativou pro ty, kteří s sebou na kopec nechtějí vláčet saně nebo boby. Ačkoliv jízda na woku vznikla původně jako recese, pořádají se už i oficiální mistrovství.

FOTO: Wok racing

Zpěvačka Lucy z No Angels na mistrovství světa ve Wok racingu vyhrála stříbro, Zdroj: youtube.com

Amatér si vystačí s obyčejnou čínskou ocelovou pánví. Profesionální závodníci ovšem jezdí na pánvích opatřených elementy na tlumení vibrací a pro zabránění překlopení. Lehce předehřátý wok snižuje odpor, takže jede rychleji. Na mistrovství světa v roce 2009 byla dosažena zatím největší rychlost, obdivuhodných 114,3 km/h.

Ice sailing a snow kayaking

Jachtaři a kajakáři si nemusí v zimě zoufat. Obyčejná voda se dá vyměnit za pevné skupenství. K ice sailingu, tedy lednímu jachtingu, se používá člun podobný klasickému. Vepředu i vzadu jsou ale navíc umístěny lyže nebo brusle.

Preferovaný stav je takzvaná černá voda, která je hladce zamrzlá a bez sněhu na povrchu. Předpokladem je stejně jako u klasického jachtingu dobrý vítr.

Jak už název napovídá, u snow kayakingu jde o sjezd z kopce na kajaku. Při závodech může být na trati navíc umístěn bazén, jednak pro zpomalení a jednak pro zpestření jízdy.

Kde můžete tyto dva sporty vyzkoušet?

Občasné závody ledního jachtingu se jezdí na Máchově jezeře nebo na Lipně. Nejlepší lokality jsou ale v sousedních zemích, například na Mazurských jezerech v Polsku nebo na Neziderském jezeře v Rakousku. Při snow kayakingu si vystačíte s jakýmkoliv kopcem. Ve Skiareálu Herlíkovice v Krkonoších se každoročně pořádají ale i závody.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zkuste netradiční zimní sporty bez lyží. Například s wok pánví