Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Žijte jako Robinson na pěti neobydlených ostrovech světa

Redakce

Redakce

16. 8. 2019

Touha po romantice a dobrodružství. Časté přání mnoha z nás: žít jako Robinson. Sám na opuštěném ostrově, daleko od lidí, v ráji. Utopie, nebo realita? Ráj ještě existuje. Stačí si jen vybrat.

Představa života na opuštěném ostrově se stala inspirací mnoha příběhů, napsaných i zfilmovaných, např. filmu Cast Away nebo seriálu Lost. Typickým příběhem opuštěného ostrova se stal román Robinson Crusoe Daniela Defoa, který byl pravděpodobně inspirován skutečnými příhodami námořníka Alexandra Selkirka.

Ostrov s názvem Más Tierra byl v roce 1966 přejmenován na Robinson Crusoe Island a není již neobydleným. V současnosti zde žije asi 600 lidí, kteří mají k dispozici satelitní připojení k internetu, letiště a ostatní vymoženosti moderní doby. Stále však zůstává mnoho neobydlených ostrovů, kde můžete zažít pocit samoty.

Auckland Islands

FOTO: Hora na ostrově Auckland

Aucklandské ostrovy

K souostrovím Nového Zélandu patří neobydlené Aucklandské ostrovy. Pouze na ostrově Enderby byly objeveny stopy polynéského osídlení, pravděpodobně ze 13. století. Jedná se o nejjižnější stopy této kultury, jaké byly kdy objeveny. Opuštěné ostrovy byly  znovuobjeveny roku 1806 velrybářskou lodí.

Mu Ko Ang Thong

FOTO: Souostroví Mu Ko Ang Thong

Mu Ko Ang Thong

Mu Ko Ang Thong je nádherné souostroví přibližně 40 ostrovů v Thajském zálivu.  Ang Thong se překládá jako zlatá mísa, Mu Ko znamená skupina ostrovů. Většina z těchto vápencových ostrovů vystupuje z moře v podobě bizarních skalních útvarů a dramatických skalních útesů s bílými písečnými plážemi a mělkými korálovými zahradami mezi nimi. Jejich objevování a zkoumání je oblíbenou turistickou atrakcí.

Všechny ostrovy jsou neobydlené s výjimkou Ko Paluay, ostrova obydleného cikány, kteří si dosud vydělávají na živobytí rybolovem.

Cocos Island

Ostrov Cocos Island se nachází asi 300 kilometrů od tichomořského pobřeží Costa Rica. Tento džunglí pokrytý ostrov je převážně neobydlený a stal se oblíbenou destinací potápěčů a hledačů pokladů. Ti zde pátrají po pokladech ukrytých piráty v 19. století, především po zlatě Inků z Limy, ukradeném pirátem Benito Bonito. Turisté však mají povolen přístup jen na pobřeží, a to pouze se souhlasem Rangers Costa Rican Park, jedinými lidmi, kteří smějí žít na tomto ostrově.

Phoenix Islands

Uprostřed Tichého oceánu se nachází skupina osmi atolů a dvou korálových útesů pod hladinou oceánu nazvaná Phoenix Islands. Díky své izolované poloze si zachovaly zcela nenarušené ekosystémy. Jejich korálové útesy a ptačí populace jsou téměř nedotčené člověkem.

Vláda Kiribati oficiálně prohlásila roku 2008 celou skupinu Phoenix Islands a okolní vody chráněnou oblastí, čímž vznikla největší chráněná mořská oblast na světě.

Mamanuca

FOTO: Pláž ostrova Mamanuca

Mamanuca

Ostrovy Mamanuca tvoří sopečné souostroví asi dvaceti ostrovů. Ostrovy jsou jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací Fidži s krásnými ostrovními letovisky a bílými písečnými plážemi. Několik ostrovů Mamanuca je neobydlených, protože zde schází přírodní zdroj pitné vody. Nejslavnějším neobydleným ostrovem ve skupině je ostrůvek  Monuriki, který byl hlavním místem vzniku filmu Cast Away.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Žijte jako Robinson na pěti neobydlených ostrovech světa