Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Zdroj vitamínu D není jen v rybím tuku. Navíc posiluje nervový systém

Redakce

Redakce

15. 11. 2011

Civilizační choroby jako obezita či bolesti páteře nemusí být vždy jen problémem životního stylu. Podle vědců je jednou z příčin nedostatek vitamínu D.

Foto: Muž sedící ma pláži

Slunce působí blahodárně na náš organismus, Zdroj: sxc.hu

Nedostatek vitamínu D postihuje nejčastěji pohybový aparát. Ale nejen ten.

Čtěte také: Vitamín C se dokáže prát s rakovinou

Poslední studie ukazují na velký nedostatek vitamínu D hlavně na severní polokouli Země. Chybí nám obyčejný pobyt na slunci a přísun vitamínu D ve stravě.

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař

Vitamín D se v našem těle přeměňuje v hormón, který blahodárně působí hlavně v játrech, ledvinách i mozku, ale také v celé řadě tkání. Tato složka působí léčebně na imunitní systém, placentu, zažívání ale i psychiku. U mužů pomáhá předcházet nemocím prostaty.

Nedostatek vitamínu D může způsobit: deformaci páteře, opakované zlomeniny, oslabuje svalový aparát, nervový systém, zpomalený růst dětí, sklon k obezitě.

Podle výzkumu prováděném na Těšínsku kvůli nedostatku vitamínu D trpí až 70 % mládeže rachitidou (křivicí).

Rybí tuk ano, či ne

Podle studií jednoznačně ano. V tuto chvíli seženete vitamíny D jen na lékařský předpis, ale v pohodě seženete tuk rybí. Potraviny, které přirozeně obsahují vitamín D, jsou hlavně mořské ryby, tvrdé kvalitní sýry, tresčí játra či mák. Sladkovodní ryby taktéž, jen obsah vitamínu je menší.

Kdo by měl vitamín D používat? Podle doporučení lékařů hlavně těhotné ženy, a to v posledních měsících těhotenství. Vitamín D totiž pomáhá formovat mozek dítěte. Měli by jej používat malé děti a senioři, lidé s diabates, s vysokým tlakem, poruchou paměti a s onkologickými nemocemi. Dále také lidé obézní, neboť vitamín D napomáhá k menšímu usazování tuků. V dneší uspěchané době se ale doporučuje všem.

Pobyt na slunci a solária

Kvůli přísunu vitamínu D není nutné se hodiny opékat na slunci. Hovoří se o několika minutách. Vynechte tedy cestu tramvají a běžte do práce pěšky.

Čtěte také: Vitamín K zastavuje krvácení

Co se týče solárií, pokud v zařízeních nefunguje Dornovo záření, vitamín D se do vašeho těla nedostane. Takže si radši vyjděte častěji na sluníčko. Je to nejpřirozenější a nejúčinnější.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zdroj vitamínu D není jen v rybím tuku. Navíc posiluje nervový systém