Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Září 1991: Nirvana vydala své druhé album a zemřel Miles Davis

Vlastimil Blažek

Vlastimil Blažek

26. 9. 2011

foto guns n roses!Retro!Září bylo bohaté na hudební události i před dvaceti lety. Zemřel Miles Davis a Guns´N´Roses kralovali s hitem Don´t Cry. Připomeňte si s námi některé hudební události září roku 1991.

Září je měsícem, kdy podzim obarví listí na stromech a těší všechny babím létem. Měsícem, kdy se odehrálo nespočet událostí, ať již dobrých, či těch špatných. Pohled na devítku roku ’91 začíná právě jednou z těch špatných zpráv.

V devátém měsíci roku 1991 ohromila (nejen) hudební svět zpráva o smrti Milese Davise. Trumpetista, který dal jazzu jiný směr. Jako náctiletý se dokázal vrtnout k orchestru Billyho Eckstina, kde se mu podařilo získat důležité kontakty. Odstěhoval se do New Yorku, kde po boku učitele Charlese Parkera začal svou kariéru. Jeho hvězda stoupala stále vzhůru, až do 28. září 1991, kdy zemřel na zápal plic.

Skupina Nirvana vydala 24. září svou druhou desku nazvanou Nevermind, kterou předznamenal singl Smells Like Teen Spirit. Tehdejší vydavatelství Geffen Records směle očekávalo prodej 250 tisíc kusů, jenže ten byl mnohem vyšší. Jen v Americe se totiž prodalo přes deset milionů kopií. „Na prvním místě je hudba, až potom text,“ řekl o albu frontman Nirvany Kurt Cobain. Nevermind se stalo jedním z nejprodávanějších alb historie.

V ten samý den vydávají svou desku také Red Hot Chili Peppers. Album Blood Sugar Sex Magic obsahovalo hity Suck My Kiss, Give It Away a Under The Bridge. Roku 1998 bylo album zvoleno čtenáři časopisu Q Magazine 72. nejúspěšnějším albem historie. Blood Sugar Sex Magic vydalo Warner Bros. 24. září 1991.

Guns´n´Roses poslali tento měsíc do hitparád singl Don´t Cry, který vyšel zároveň na dvou různých deskách. Obě verze se liší textem refrénu a rychlostí tempa. Není tajemstvím, že skupina natočila také třetí verzi, a to již roku 1986.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Září 1991: Nirvana vydala své druhé album a zemřel Miles Davis