Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Průřez napříč videoklipy Guns N’Roses, kteří budou na podzim 2010 v Praze

Sabina Jesenovská

Sabina Jesenovská

30. 8. 2010

Skupina Guns N‘ Roses se v rámci evropského turné chystá 27. září po čtyřech letech zavítat zpět do pražské O2 areny, kde předvede jak hity ze své nejslavnější éry, tak písně z posledního – neuvěřitelných sedmnáct let chystaného – alba Chinese Democracy.

Zadní obal knihy Bezohledná jízda Guns N' Roses

Zadní obal knihy Bezohledná jízda Guns N' Roses. Na fotografii je skupina s autorem knihy Marcem Canterem, Zdroj: myspace.com, Foto: Robert John

Z první a zároveň komerčně nejúspěšnější desky Appetite for Destruction vzešly hned čtyři klipy. Jako první to byla píseň It’s So Easy, ke které se na živých vystoupeních s vervou hlásí také Velvet Revolver, protože autorem textu i hudby je Duff McKagan. Další klip byl natočen k notoricky známé písni Welcome to the Jungle. Následovaly Sweet Child O‘ Mine a stadionová hymna Paradise City, jejíž cover verzi, pokud se to ovšem dá coverem v pravém slova smyslu nazvat, nahrál tento rok Slash ve spolupráci se zpěvačkou Fergie (Black Eyed Peas). Režie všech zmíněných klipů se ujal Nigel Dick, k jehož dalším klientům z hudební branže patří například Cher, Britney Spears, Oasis anebo The Offspring.

Ve stejném roce jako Paradise City, tedy v roce 1989, byl natočen jediný klip podporující druhou řadovou desku Lies. Video bylo natočeno k písni Patience a text složil Izzy Stradlin. Touto baladou o špatných mezilidských vztazích mimo jiné končila spolupráce mezi GN’R a režisérem Nigelem Dickem.

Legendární Hasta la vista, baby můžete slyšet v klipu You Could Be Mine. Píseň oficiálně vyšla v roce 1991 na albu Use Your Illusion II a je zároveň součástí soundtracku k filmu Terminátor 2. Režisérem klipu byl Andy Morhan, ten režíroval i většinu ostatních klipů z alb Use Your Illusion I a Use Your Illusion II.

Následující rok byl natočen klip Yesterdays ze stejné desky. Je to černobílé video se záběry kapely hrající v jakémsi hangáru, prolínané dobovými fotografiemi. Některé z nich byly později použity pro knihu dokumentující existenci kapely do roku 2008. Je to bezmála třísetpadesátistránková přehlídka fotek z mnoha a mnoha (nejen) koncertů, nafocených dobrým přítelem kapely Marcem Canterem. Exkluzivita knihy Bezohledná jízda Guns N‘ Roses spočívá v tom, že Marc kapelu fotil a sbíral všechny jejich prospekty už od garážového období skupiny. Je to taková, jak zpívá Axl v Yesterdays, book of memories.

A na závěr jedna rarita. Amatérsky nahraná skladba Anything Goes později použitá na debutovém albu Appetite for Destruction. Nahrávka pochází z doby, kdy GN’R ještě neexistovali. Tehdy fungovala pouze Axlova skupina Hollywood Rose, z níž se GN’R v podstatě zrodili. Hudbu a text písně ovšem skládali pozdější regulérní členové GN’R Axl Rose a Izzy Stradlin. K hudbě svou kapkou do mlýna rovněž přispěl Chris Weber, tehdejší kytarista Hollywood Rose.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Průřez napříč videoklipy Guns N’Roses, kteří budou na podzim 2010 v Praze