Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Smells like Nirvana. Lepší shořet, než vyhasnout!

Redakce

Redakce

21. 3. 2010

nirvana2Nirvana se od svého vzniku stala legendou. Jak velký podíl na úspěchu má výjimečný Kurt Cobain a jaká část patří hudbě samotné? Poslechněte si, jak to hrálo grungeovým velikánům v dobách jejich největší slávy.

Zdroj: oficiální stránky kapely

Nirvana, Zdroj: oficiální stránky kapely

Ikona. Modla. Inspirace. Jen pár přízvisek, která napadnou téměř každého jedince, jehož generaci zasáhla emotivní hudba kapely Nirvana. Původní význam slova – stav absolutní blaženosti, klidu, nebytí – se dnes však při vyslovení asociuje málokomu.

Nebýt Kurta Cobaina, zůstala by zřejmě tato legendární kapela, která byla založena roku 1987 ve státě Washington, jen řadovou garážovkou. Kurt, charismatický frontman s podmanivým hlasem i pohledem, ze kterého nejedné fanynce vlhly kalhotky.

Kvůli jeho předčasné smrti však kariéra slavné skupiny netrvala dlouho. Psychické nemoci, drogy, stresující život známé hvězdy; to vše zřejmě přispělo k zoufalému činu, k němuž se odhodlal 5. dubna 1994.

Všeobecně se o jeho smrti mluví jako o sebevraždě. Ve věku pouhých 27 let byl nalezen se smrtelnou dávkou heroinu v krvi a s prostřelenou lebkou. Není však pomálu těch, kteří Cobainovu smrt připisují jeho manželce Courtney Love a to nejen kvůli záhadným okolnostem, které smrt provázely. Případ uzavřen. Diagnóza: sebevražda. I přesto, že čin byl údajně tímto způsobem technicky neproveditelný.

Kde je pravda se už zřejmě nedozvíme, ale jistotou zůstává, že mu tento čin zajistil ještě dlouhotrvající posmrtnou slávu, protože Nirvana byla toho času na vrcholu popularity.

První album vydané roku 1989 neslo název Bleach. Vyšlo dva roky po založení skupiny, avšak velký ohlas nevzbudilo. Jedním z největších hitů desky se stal About a Girl.

The YouTube ID of ckQOotKob6E&feature=channel is invalid.

Druhým albem, pro Nirvanu průlomovým, byl Nevermind. Vydali jej roku 1991 a získali si tímto počinem pevnou fanouškovskou základnu. Většina písní z alba se stala hity, k nimž neodmyslitelně patří Smells Like Teen Spirit, která se dočkala i množství coververzí.

Posledním albem vydaným ještě za života všech členů bylo In Utero z roku 1993, jehož původní název měl znít I Hate Myself and Want to Die. I když nedosáhlo tak masového úspěchu jako předchozí Nevermind, útočilo na přední místa hitparád. Jednou z klasických záležitostí alba je například Rape Me.

The YouTube ID of z8fTaHmSJSI&feature=PlayList&p=57C2F85FEC79E023&playnext=1&playnext_from=PL&index=46 is invalid.

V tomtéž roce se Nirvana účastnila i projektu MTV Unplugged. Akustická vystoupení měla nevídaný úspěch a disk se záznamem z koncertu nazvaný MTV Unplugged in New York se stal takzvaně Kurtovým pohrobkem.

Drazí pozůstalí Krist Novoselic (basová kytara) a Dave Grohl (bicí) i přesto na hudbu nezanevřeli a věnovali se dalším projektům, z nichž například Foo Fighters založený Davem stále funguje a dosahuje zasloužených úspěchů. Zde však Dave figuruje na postu zpěváka a kytaristy.

Deskou, kterou za svou existencí Nirvana udělala zřejmě definitivní tečku, je From the Muddy Banks of the Wishkah z roku 1996, na kterém najdeme průřez hity kapely pořízenými na živých koncertech. Výběru písní se ujal Krist Novoselic.
Píseň Polly, živě z Argentiny.

The YouTube ID of MeGT_XuZf_8&feature=PlayList&p=57C2F85FEC79E023&playnext=1&playnext_from=PL&index=10 is invalid.

Ke Kurtově dopisu na rozloučenou byla připsána slova: Je lepší shořet, než vyhasnout. (It’s better to burn out, than to fade away.) Jestliže to bylo jeho poslední přání, nedá se, myslím, pochybovat o jeho naplnění…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Smells like Nirvana. Lepší shořet, než vyhasnout!