Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zapomeňte na Shreka. Mrkněte na 5 nejkrásnějších animovaných pohádek

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

18. 12. 2011

Animované filmy jsou oblíbené. Pohádky jsou oblíbené. Ale co takové animované pohádky? Moc jich není, ale  i tak jsou mezi nimi kvalitní kousky, které zvláště před Vánoci vybízí ke zhlédnutí. 

Vybrat hrstku nejkrásnějších animovaných pohádek není vůbec snadné. Animáků se sice točí spousta, o animované pohádky jako takové je ale nouze. Dnešní animované filmy jsou hlavně plné vtípků, narážek a gagů, jež pochopí i dospělí (někdy pouze oni), kteří díky tomu už nemusí trpět, když vezmou své ratolesti do kina.

Ale našli jsme je. Pětici pohádek, v nichž jsou princezny a o nichž se dá říct, že mají své kouzlo. Většina z nich byla natočena před mnoha lety, a byť to nebyl záměr, všechny vznikly ve studiu Disney.

5. Na vlásku

Princezna Locika byla jako dítě unesena a zamčena ve věži. Život tam ji ale pomalu přestává bavit, a tak jakmile se najde příležitost, neváhá a vyráží vstříc skutečnému dobrodružství.

Na vlásku patří mezi Disneyho nejnovější filmy

Na vlásku asi jen stěží najdete krásu a poetičnost starších disneyovských pohádek. Na druhou stranu je ale tento film v dnešní době světlou výjimkou mezi animáky, které jsou původním pohádkám na hony vzdáleny. Předloha navíc pochází z pera bratří Grimmů.

4. Šípková Růženka

Film z roku 1959 líčí příběh o princezně, která se vinou zlé čarodějnice píchne o kolovrátek a usne navždy. Tedy pokud ji nezachrání krásný princ (je to pohádka, tak co myslíte?). Známé pohádky se ujal nejen Walt Disney, ale mnoho dalších filmařů, zpravidla však s výrazně menším (pokud vůbec nějakým) úspěchem.

3. Popelka

Kdo by příběh Popelky neznal, především když nám je jeho české zpracování omíláno už spoustu Štědrých dnů po sobě? Verze od Walta Disneyho se sice v mnohém liší, základ ale zůstává stejný – Popelka slouží po smrti rodičů své maceše, až se do ní jednoho dne náhodou zamiluje princ, který však nezná její identitu.

Ve filmu, stejně jako v mnoha dalších disneyovkách, hraje významnou roli hudba. Není tak překvapením, že právě za hudbu získala Popelka všechny tři své oscarové nominace.

2. Kráska a zvíře

Byl jednou jeden princ. Ten princ byl tuze pyšný, a tak ho čarodějnice proměnila v děsivé zvíře. Jen pokud by se do něj zamilovala nějaká dívka, mohl by opět získat svou původní podobu. Naštěstí zvíře potká jednoho dne Krásku…

Film je opět doprovázen skvělou hudbou, za kterou získala Kráska a zvíře z roku 1991 dva Oscary. Kromě toho snímek získal ještě čtyři nominace, díky jedné z nich se stal navíc vůbec prvním animovaným filmem nominovaným na nejlepší film.

1. Sněhurka a sedm trpaslíků

Příběh o princezně, která je vyhnána zlou královnou ze zámku a začne bydlet se sedmi trpaslíky, není asi třeba více představovat. Přestože byla animovaná pohádka natočena již v roce 1937, i v dnešní době se těší oblibě a je stále považována za kvalitní.

Za Sněhurku a sedm trpaslíků získal Walt Disney na Oscarech čestné uznání a jednu klasickou sošku doplněnou o sedm miniaturních symbolizujících trpaslíky.

Že motiv Sněhurky je stále aktuální, potvrzují i dva plánované filmy na příští rok. To se totiž v kinech svede pomyslný boj mezi filmy SněhurkaJulií Roberts a Sněhurka a myslivecKristen Stewart. Překoná některý z nich svého animovaného předchůdce?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zapomeňte na Shreka. Mrkněte na 5 nejkrásnějších animovaných pohádek