Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Yellow Umbrella: Na pražském koncertě budeme v židovských kostýmech

Lucie Zinke

Lucie Zinke

25. 11. 2011

!Exkluzivní rozhovor!Multi žánrová drážďanská kapela hrající především reggae a ska, Yellow Umbrella, vystoupí během svého vánočního turné v Praze. Skupina zahraje 9. prosince v Rock Café společně s dalšími hosty. Trombonista Thomas Hellmich nám o připravovaném turné i o celé kapele prozradil víc.

Thomas Hellmich ze skupiny Yellow Umbrella, Foto: topzine.cz

S kapelou vás čeká prosincové turné. Co nám o něm prozradíte?

Budeme mít legrační turné. Nazýváme ho The Nicholas Reggae Tour (Mikulášská Reggae Tour – pozn. redakce) a zahrajeme nějaké vánoční písně v reggae a ska stylu. Budeme mít na sobě zvláštní kostýmy, třeba Svatého Mikuláše a Santa Clause. Ale v počátku bude samotný koncert Yellow Umbrelly. Budeme zpívat vánoční songy a pak pozveme našeho speciálního hosta, kterým bude židovský spisovatel a komik Oliver Polak, jenž napsal bestseller Jsem Žid, to smím (Ich darf das – ich bin Jude).

Je dobrým přítelem a zpěvákem, takže uděláme na jevišti nějakou společnou věc. Ještě nevím kterou, ale bude to něco ve smyslu, že přijde na pódium během naší show, zazpíváme si společný song a pak udělá nějakou báječnou komedii. Myslím si, že budeme mít na sobě židovské obleky. Během vystoupení budeme mít na sobě spoustu kostýmů. Bude to dlouhá show a fanoušci můžou vidět i klezmer-ska masakr.

S tím souvisí další otázka. Pořád vystupujete v černých oblecích. Proč zrovna černá?

Nevím. Černý oblek přišel se stylem ska, nosilo se to v 60. letech, nosilo se to v klubech a tenhle styl se všem líbil. V 60. letech chtěli všichni vypadat chytře a když v té době přišlo ska do Velké Británie, všichni byli nadšení. Začali nosit černé obleky a možná proto se tahle muzika rozšířila přes Velkou Británii na západ.

Čtěte také: Dodnes nevím, kdo je ten Justin Bieber, říká Tonya Graves

Nám se to líbí. Je to určitá tradice nosit černý oblek v kapele hrající ska a má to určité výhody. Podle mého názoru, když muž dosáhne určitého věku, nejlepší věc, kterou může udělat, je nosit oblek. Vždycky to vypadá dobře. Když hrajeme v punk klubu, oblek je ok, když hrajeme na velkém festivalu a máme obleky, taky je to ok. Myslím, že vypadáme hezky a určitě rozumněji, než kdybychom třeba nosili něco z hip hopu.

Takže chcete vypadat rozumněji?

Ne, my jenom prostě chceme vypadat dobře. (smích)

Ohledně turné: Ještě máte nějaké další překvapení?

Více překvapení? (smích) Všechna jsem vám řekl. Možná ale budeme mít s sebou naše nové life-album, už je natočené. A máme CD s vánočními písněmi! Nicholas Reggae Party.

Vaše turné bude jenom v Německu a v České republice, nebo i v dalších zemích?

Ne, jenom v Německu a České republice.

Mate rádi české fanoušky více než v německé?

Milujeme české fanoušky! Samozřejmě milujeme i německé fanoušky, ale vždycky nás potěší přijet do Čech, především do Prahy. Je to okouzlující město. Zrovna včera jsem byl na koncertě Open Season, bylo pondělí večer a jednalo se o free show v klubu, bylo to skvělé.  Byla tam se mnou spousta bláznivých lidí, kteří tancovali, všechno se jim líbilo a tancovali až do půlnoci. Nemysleli na povinnosti a já také ne. (smích)

Máte rád česká děvčata víc než německá?

Eh… Musím na tuhle otázku odpovídat? (smích)

Odpovíte na podobnou otázku, týkající se českého piva? Je české lepší než to německé?

Ano, miluju české pivo mnohem víc než německé. Pivo bylo vynalezeno tady, v Čechách, v Plzni. Takže vede u mě na plné čáře. Je nejlepší na světě.

Čtěte také: Nejhorší pivo vaří v Americe, říká basák Edguy Eggi

Vaše kapela byla založena v roce 1994. Co všechno se změnilo od té doby?

Proběhlo hodně změn. Já jsem vlastně jediný člen, který přežil. (smích) Jedna taková změna se stala v roce 1997, kdy větší část skupiny se dala dohromady – zpěvák, já, basák a bubeník. Jsme základní čtyři členové, ze kterých se skládá kapela od roku 1997, ale skupina jako taková byla založena o tři roky dříve. Od té doby asi deset let žádná změna nenastala. Takže pořád pracujeme spolu.

Písničky si skládáte sami, nebo na to někoho máte?

Ne ne, my si skládáme písničky sami.

Thomas při rozhovoru, Foto: topzine.cz

Máte nějakou inspiraci?

Ano, inspirujeme se všude. Někdy chodíte kolem dokola a prostě máte melodii v hlavě a nechce se jí ven, dokud jí nepomůžete. Musíte si jí někam napsat, možná někdy z toho píseň vznikne. Ale hlavním písničkářem kapely je náš zpěvák. On je nejkreativnější člověk, vytvořil většinu našich singlů. Saxofonista také skládá, my samozřejmě máme nějaké covery, ale není jich tolik, vybíráme jenom ty vtipné. Je to tradice v ska sféře.

Máte také písničky v ruském stylu. Proč zrovna ruský?

Milujeme východoevropský vliv, milujeme východoevropskou hudbu, budeme na turné ve východní Evropě a prostě nás to celkově ovlivnilo. Jde jenom o styl muziky ska a myslím si, že to je perfektní pro reggae a ska.

Takže není to proto, že některý z příbuzných členů kapely je z Ruska?

Ne, není. Mícháme dohromady hodně stylů. Máme rádi východoevropský styl, arabský elementy. Prostě vezmeme všechny prvky, které nás ovlivňují. Posloucháme spoustu různé muziky, klasickou, rock, punk, všechno to k nám přijde najednou a snažíme se najít náš vlastní styl. Není to jasný styl nebo jasné reggae.

V kolika zemích jste již měli koncerty?

To je obtížná otázka, to bych musel spočítat…

Tak alespoň: Byly pouze v Evropě?

Ano, jenom v Evropě. Nikdy nikde jinde… Musel bych všechny země spočítat, ale typuji tak dvacet zemí. Hráli jsme ve Velké Británii, Španělsku, Itálii, Polsku, České republice, Slovenské republice, Švýcarsku a tak dále.

Čtěte také: Na novém albu je slyšet i můj operní zpěv, říká Márdi z Vypsané fixy

Je obtížné vytvořit turné?

Ano. Nevyděláte si mnoho peněz, ale není to hlavním cílem ani problémem. Musíte najít jenom dobré podmínky pro vaši hudbu.

Thomas při rozhovoru, Foto: topzine.cz

Jak často jako kapela cestujete z Drážďan do Prahy?

Nejméně jednou do roka.

Koncertujete vždycky na těch samých místech nebo místa vašeho vystoupení střídáte?

Ne, už jsme hodně krát hráli v Rock Café, v prosinci si tam zahrajeme potřetí nebo počtvrté, ale také jsme hráli v Klubu 007, třikrát v Roxy, měli jsme koncert v Paláci Akropolis a tak dále. Dále jsme účinkovali na festivalech –  jako United Islands.

Chtěli byste mít vystoupení třeba i v Americe?

Pro každého muzikanta je to sen vystupovat ve Spojených Státech. Tudíž ano, chceme se tam někdy dostat. Osobně bych si chtěl zahrát v New Yorku. Samozřejmě, každý si chce zahrát v New Yorku, je to tradice. A určitě v Americe někdy vystoupíme. (smích)

A je jiný kontinent, kde byste si chtěli zahrát? Třeba Austrálie nebo Afrika?

Ano, Afrika by byla pro náš výstup taky dobrá, ale na prvním místě je zatím Balkán, hlavně Rumunsko, a Amerika.

Při odchodu jsem dostala pro změnu otázku já: „Nevíte, kde bych mohl v Praze koupit Krtečka? V Německu je hodně oblíbený, tak jsem předpokládal, že tady máte specializovaný obchod s velkými Krtečky.“ Pokud někdo o takovém obchodu víte, napište Thomasovi, aby si mohl příště, až zase bude v Praze, koupit český suvenýr.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Yellow Umbrella: Na pražském koncertě budeme v židovských kostýmech