Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nejhorší pivo vaří v Americe, říká basák Edguy Eggi

Martin Palounek

Martin Palounek

15. 10. 2011

FOTO: Edguy!Exkluzivní rozhovor!Ve čtvrtek 6. října odehráli němečtí Edguy koncert v pražském KC Vltavská. Baskytarista Tobias Exxel, kterému všichni říkají Eggi, poskytl TOPZINE.cz těsně před koncertem exkluzivní rozhovor přímo v zákulisí kulturního centra.

FOTO: Edguy

Edguy Zdroj: nuclearblast.de

Jaký bude podle tebe dnešní koncert?

Spíš bych se zeptal, co od něj očekáváte vy! (smích) Jen žertuji, slyšeli jsme, že bude vysoká návštěvnost, takže to určitě bude mohutné a divoké. Bude to příjemný večer se spoustou heavy metalu, či spíše, jak rád říkám, happy metalu (veselý metal, pozn. redakce).

Jak se připravuješ na show? Máš nějaký rituál nebo rozcvičku, než to všechno začne?

Určitě nemám rituál v pravém slova smyslu. Obvykle před začátkem koncertu trávíme spolu s ostatními čas v backstagi, povídáme si, občas vyprávíme špatné vtipy… (smích) Čas od času se i trošku napijeme. Jens (Ludwig, pozn. red.) se obvykle potřebuje trochu rozehrát a Tobias (Sammet, pozn. red.) potřebuje protáhnout hlasivky. A to je tak všechno, jsme veselí a natěšení a během prvních pár sekund koncertu se soustředíme výhradně na dění na pódiu.

Tvoříte s ostatními stále tak dobrý tým, jako když jste začínali?

Jsme v téhle sestavě už čtrnáct let, což je dlouhá doba. Můžu říct, že mezi námi nejsou žádné výrazné problémy, ono by to ani jinak nešlo. Ve chvíli, kdy spolu sdílíme stejný prostor, pokoje, autobus, backstage, by bylo peklo mít mezi sebou rozepře. Samozřejmě se během let objeví hádky, přeci jen jsme různí lidé s různými názory.

Čtěte také: Edguy během pražského koncertu v rozpálené Vltavské hýřili vtipem

Myslím, že je to přirozené a normální, dost podobné partnerským vztahům. I ty občas skončí, ale vždycky se z nich můžeš poučit. Skoro to vypadá, že jsme se v Edguy poučili a taky jsme na to patřičně hrdi. (smích) Když budeme mít štěstí, může to ještě dalších čtrnáct let fungovat. Nebo klidně pětadvacet, kdo ví?

Zmínil jsi termín happy metal. Je vaše poslední album, Age of the Joker, stylizováno pod tento titulek?

Myslím si, že se to obecně vztahuje k Edguy jako takovým. Age of the Joker není jen bláznivé nebo, chceš-li, ulítlé album. Je v něm dost hardrocku a heavy metalu, inspirovaného sedmdesátými, osmdesátými lety. Moc se mi líbí, jak jsou do hudby zakomponovány varhany Hammond.

Age of the Joker je docela suprové jméno, já osobně ho rád zaměňuji za Age of Edguy. Máme pěkný cover alba s šaškem a jeho typickým úsměvem. Je trošku závistivý, přátelský, veselý, bláznivý od všeho něco. Může si dělat, co chce, což platí stejně i pro Edguy. Hodně lidí si stěžuje, že nejsme typická metalová kapela, protože jsme příliš spokojení nebo veselí.

Takže si děláte legraci z lidí, co vás nemají rádi? Například v klipu Robin Hood?

Neřekl bych, že si z nich vyloženě utahujeme, spíš je vůbec neřešíme. Nikdy se nemůžeš zavděčit všem. Tu atmosféru spíš tvoří mix osobností nás pěti.

[youtube_660]0jMeB1M51EI[/youtube_660]

Je fakt, že batáčení videa k Robinu Hoodovi bylo ohromně zábavné. Když jsme ten song začali dávat ve zkušebně dohromady, dumali jsme dlouho nad názvem. Ve chvíli, kdy Tobi (Sammet, pozn. red.) přišel s tím nápadem, všichni byli okamžitě pro a okamžitě jsme přemýšleli, jak má vypadat video. Inspirovali jsme se filmem ze třicátých let a řekl bych, že ten styl Edguy pro klip perfektně sedl. Co možná spoustu lidí neví, člověk, který hrál v klipu Lady Marianu, je v Německu známým televizním komikem.

Jak probíhalo nahrávání? Na svých DVD často ukazujete i svou práci ve studiu s producentem Saschou Paethem. Máte zaběhlé postupy, jak nahrávat, nebo při záznamu stále experimentujete?

FOTO: Eggi

Tobias Exxel – Eggi Zdroj: nuclearblast.de

Neřekl bych, že něco vyloženě měníme, spíš se každý z nás na nahrávání koncentruje, takže trávíme ve studiu s každým dalším albem méně a méně času. Nepodceňujeme přípravu, songy dáváme dohromady ve zkušebně a na nahrávání jdeme už s hotovými aranžemi. Nejsme jednou z kapel, které aranže vymýšlejí ve studiu, nebo v něm dokonce píšou materiál. Takhle to u nás nefunguje. Vše je hotové už ve zkušebně a minimum času při nahrávání trávíme dolaďováním detailů.

Závěrečná otázka: Kde jsi ochutnal to nejlepší pivo? A když už jsme u toho, i to nejhorší?

Abych pravdu řekl, nepamatuju se. (smích) Samozřejmě, Německo je matkou všech piv, to musí být každému jasné. (smích) Máme spoustu špičkových značek a hlavně v každém menším městě máme aspoň jeden pivovar, asi bych řekl, že výborné pivo dělají ve městě, odkud pocházím.

A nejhorší… Konkrétní značku ti asi neřeknu, ale můžu jmenovat zemi původu. Nejhorší pivo vaří v Americe, je to totiž víc voda, než pivo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejhorší pivo vaří v Americe, říká basák Edguy Eggi