Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Whitney Houston zemřela. Připomeňte si s námi její život i hudbu

Americká popová zpěvačka Whitney Houston v sobotu 11. února v Beverly Hills zemřela ve věku 48 let.

Whitney Houston v sobotu zemřela Zdroj: myspace.com

Příčina smrti zpěvačky Whitney Houston stále není známá, ale vše nasvědčuje tomu, že se utopila ve vaně poté, co usnula. Whitney údajně prohýřila v alkoholovém opojení dvě noci za sebou a když dorazila do svého apartmá v hotelu Beverly Hilton v Beverly Hills, vzala si prášky na spaní a šla do vany.

Tam ji již později mrtvou nalezl její osobní strážce. Přivolaní záchranáři ihned zahájili oživovací pokusy, ale jejich snažení bylo marné, a tak nezbývalo nic jiného, než prohlásit zpěvačku za mrtvou.

[youtube_660]IYzlVDlE72w[/youtube_660]

Jestli se Whitney Houston skutečně utopila po předávkování léky, ještě musí potvrdit soudní lékař. Vše tomu ale zatím nasvědčuje. Na podlaze jejího apartmá se podle Daily Mail našla spousta obalů od zklidňujících prášků, naopak nic nenasvědčuje tomu, že by v pozadí tragické události stál kokain, na kterém byla zpěvačka již delší dobu závislá.

Zpěv měla Whitney v genech

Zpěvačka Whitney Houston se narodila 9. srpna 1963 v Newarku v New Jersey do hudebně založené rodiny. Její matka Cyssi Houston byla významná gospelová zpěvačka a Whitney byla navíc ještě příbuzná s dalšími známými hudebníky, například se zpěvačkou Arethou Franklin.

Whitney Houston se začala aktivně věnovat hudbě prakticky odmalička, kdy zpívala v kostele. Kostel později vyměnila za noční kluby, kde ji také na počátku 80. let objevil producent Clive Davis. A pak šlo již vše ráz na ráz: Whitney začala nahrávat první skladby a později dala světu takové hity, jako Saving All My Love for You, How Will I Know, I Have Nothing, Greatest Love of All nebo Do Broken Hearts Go.

[youtube_660]3JWTaaS7LdU[/youtube_660]

Největší úspěch ale přišel v roce 1992, kdy se blýskla ve filmu Osobní strážce. Ten zaznamenal fantastický ohlas a stejnojmenné album, jemuž dominoval megahit I Will Always Love You, se rovněž prodávalo více než dobře a dodnes patří mezi nejprodávanější alba všech dob.

Podívejte se také na prodávanější alba všech dob

Později to už ale tak dobré s Whitney Houston zdaleka nebylo. Její následné hudební experimenty vyšly poněkud naprázdno a manželství s hudebníkem Bobbym Brownem jí rovněž nesvědčilo. Brown Whitney navíc mlátil a naučil ji užívat drogy.

Od poloviny 90. let se spirála úpadku Whitney Houston začala prohlubovat a o zpěvačce se více hovořilo ve spojitosti s drogovými excesy než s hudbou. Whitney měla problémy s marihuanou a kokainem a ani dvě léčby nebyly úspěšné. Její potíže se alespoň částečně zmírnily poté, co se v roce 2007 rozešla s Bobby Brownem.

Pokusy o comeback

Poslední roky Whitney Houston se nesly ve znamení pokusů o comeback. V roce 2009 po šestileté pauze vydala zpěvačka album I Loke To You, ale její hlas byl příliš zhuntovaný na to, aby Whitney katapultoval zpátky na vrchol, a nic s tím nesvedl ani její objevitel Clive Davies, který se pod desku podepsal jako producent.

Další pokus o comeback plánovala Whitney na letošek, kdy se měla objevit ve filmu Sparkle, kde měla ztvárnit jednu ze zpěvaček R&B tria The Supremes. To už ale bohužel nestihne.

[youtube_660]FxYw0XPEoKE[/youtube_660]

Před pár dny Whitney Houston přijela do Beverly Hills při příležitosti předávání cen Grammy, na jehož ceremoniálu měla vystoupit. Místo toho ale zpěvačku potkala smrt, která ukončila její život po 48 letech.

Odkaz

Za svou více než třicetiletou kariéru prodala Whitney Houston přes 170 milionů singlů a desek, získala celkově šest cen Grammy a celou řadu dalších ocenění. Společně s Michealem Jacksonem, Princem a Mariah Carey je považována za hlavního tahouna popu 80. let.

K jejímu odkazu se hlásí celá řada hudebníků – převážně zpěvaček, které Whitney Houston uvedly jako jeden ze svých velkých vzorů. Mezi ně namátkou patří Lady Gaga, Britney Spears, Alicia Keys, Pink, Celine Dion, Christina Aguilera či pěvecké trio Destiny´s Child.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Whitney Houston zemřela. Připomeňte si s námi její život i hudbu