Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hudební bestsellery: Nejprodávanější album natočil Michael Jackson

Sestavit zcela přesný žebříček nejprodávanějších alb je prakticky nemožné. Přesto se můžeme přibližně dozvědět, která alba v historii populární hudby přilákala nejvíce kupujících. Podívejme se na ně.

foto Michael Jackson

Album Thriller Michaela Jacksona je nejprodávanější deskou všech dob Zdroj: michaeljackson.com

Mnoho informací, které by byly potřebné ke zjištění přesného seznamu hudebních bestsellerů, je buď nedostupných, anebo notně zkreslených. V některých případech opravdu platí, co zdroj, to jiné údaje. Přesná čísla nám tedy není přáno spatřit. Názvy nejúspěšnějších desek však známe. Přinášíme vám tedy jejich přehled.

Tančící zombie vítězí

Ačkoliv pořadí některých alb se u různých zdrojů liší, na jménu vítěze se vzácně shodují. Žebříčku vévodí Michael Jackson a jeho trhák z roku 1982 – Thriller. Prodalo se přes 100 milionů jeho kopií.

Čtěte více o tom, jakou revoluci způsobil Thriller v oblasti videoklipů

Jacksonův mistrovský kus obsahuje hity Billie Jean, Beat It nebo titulní Thriller, k níž byl natočen velkolepý hororově pojatý klip. Šlo o první hudební video pojaté jako krátký film. Získalo mnohá ocenění a dodnes je právem řazeno mezi vůbec nejlepší videoklipy.

Australští AC/DC se obzvláště vyznamenali s deskou Back in Black. Oficiálně jde s téměř 50 miliony prodaných kusů o druhé komerčně nejúspěšnější album v historii. Černá barva, která se objevuje v názvu i na obalu alba, byla zvolena na znamení smutku. Kapela totiž přišla o zpěváka Bona Scotta, který roku 1980 zemřel na otravu alkoholem. AC/DC však nezaháleli a ještě v témže roce natočili zmíněné album s novým zpěvákem Brianem Johnsonem.

Místo mezi bestsellery náleží i Pink Floyd a jejich The Dark Side of the Moon. Tato legenda mezi koncepčními alby vznikla v roce 1973.

Romantičtěji založení hudební fanoušci se zasloužili o to, že mezi nejúspěšnější alba se zařadil soundtrack k filmu Osobní strážce od Whitney Houston z roku 1992. Obsahuje i její nejproslulejší píseň I Will Always Love You.

[youtube-height=25]8QaI-M9sxW4[/youtube]
Whitney Houston – I Will Always Love You

Jiným neobyčejně úspěšným soundtrackem byl výběr písní z filmu Hříšný tanec (1987) či z Horečky sobotní noci (1977). K tomuto snímku, který proslavil roztančený John Travolta, z větší části složilo hudbu známé bratrstvo Bee Gees.

Další reprezentantkou popu, tentokráte však s nádechem country, je Shania Twain, která nejvíce zabodovala v roce 1997 s deskou Come On Over. Přes ni se dostáváme k americkým folk rockerům Eagles, jejichž výběr nazvaný prostě Their Greatest Hits vydaný v polovině sedmdesátých let má také doma více než 40 milionů lidí.

Čtěte také: Příběhy obalů hudebních alb

Vraťme se ještě na chvíli k rockovým albům, která mají mezi bestsellery poměrně úctyhodné zastoupení. Vzpomeňme na nestora patetické rockové hudby, amerického zpěváka a herce Meat Loafa. Jeho deska Bat Out of Hell z roku 1977 má v našem žebříčku také své místo.

Ve stejném roce přispěla svou troškou do mlýna také britsko-americká formace Fleetwood Mac. Vydali album Rumours, jemuž se dostalo velmi příznivého ohlasu. Najdeme na něm písně Don´t Stop, Gold Dust Woman nebo You Make Loving Fun, kterou náš výběr pro dnešek uzavřeme.

[youtube-height=25]whiqrj05nf4[/youtube]
Fleetwood Mac – You Make Loving Fun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudební bestsellery: Nejprodávanější album natočil Michael Jackson