Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jak vnímáme videoklipy. Čím MTV či You Tube ovlivnily hudbu?

Redakce

Redakce

10. 11. 2011

Videoklip. Zbytečné představovat jeden z nejzásadnějších projevů hudby v audiovizuální formě, který prakticky tvoří celou nebo podstatnou část zvukové složky klipů. I když se ve většině případů jedná jen o tří až pětiminutový rozsah, mnohdy filmové obrazy dokážou říct víc, než samotný reprodukovaný zvuk.

Michael Jackson je s hudebními videoklipy neodmyslitelně spjat Zdroj: thebeatdfw.com

Vznik videoklipů ve formě, v jaké jsme zvyklí je kognitivně registrovat, se datuje do šedesátých let. Ovšem už dávno předtím se objevily jejich předchůdci v podobě animovaných filmů s povětšinou jazzovým či klasickým podkresem. Nejzazší kořeny sahají až do dvacátých let minulého století.

V padesátých letech se poprvé na televizních stanicích objevily pořady zaměřené na hudbu a na nové kapely. Za všechny je nutné zmínit hlavně pořad s názvem Ready, Steady, Go!, který ve zlatých šedesátých pravidelně každý páteční večer vysílal na britské stanici ITV hudební program. Nejvyššího ratingu dosáhl v březnu 1964, kdy v pořadu vystoupila skupina The Beatles.

[youtube_660]pVlr4g5-r18[/youtube_660]

Hudební televize, jevící se jako výhodný marketingový tah, odstartovala své působení rokem 1981, kdy uvedla premiéru prvního hudebního videoklipu s příznačným názvem Video Killed The Radio Star na stanici MTV. Tato hudební stanice charakteristická videoklipovým formátem se stala jedním z nejúspěšnějších nositelů multimediální popové kultury konce 20. století a zahrnovala v sobě čtyři podstatné sféry zábavné kultury: film, televizi, hudbu a reklamu.

Čtěte také: TOP 5 erotických videoklipů. Madonna byla jen začátek

I přes oslňující start vysílání vždy nevzbuzovalo jen nadšené ovace, ale setkalo se i s kritikou ohledně cenzury zveřejňovaných videí. Často byla MTV vyčítána eliminace nastupující mladé kultury a vyhýbání se tvorby afroamerických tvůrců. Paradoxně až po několikaletém lobbingu ze strany nahrávací společnosti byl protlačen na obrazovku jeden z nejúspěšnějších videoklipů Michaela Jacksona s názvem Thriller.

[youtube_660]hG6oy46qKE4[/youtube_660]

Zasloužený úspěch média MTV nelze rozhodně upřít. Díky jejímu skokovému vlivu na cílové skupiny se do popředí ale také postupně dostávaly, kromě témat týkajících se výhradně hudby samotné, i jiné základní kameny, na kterých si stanice vydobyla přední místo v hudebním průmyslu. Jako nejstrategičtější prvky totiž vyvstaly především reklama a prodejnost, marketing a tzv. MTV self promo.

Od MTV k Youtube

Odborníci na kulturu médií se později ve většině shodli na tom, že hlavním středobodem stanice MTV nejsou videoklipy, a nejsou to ani videoklipy, které stoji za úspěchem MTV. A tak postupně zjistili i sami konzumenti, že videoklip jako součást hudebního a zábavního odvětví stojí více za nezávislé subjektivní zkoumání a vyplatí se nebýt odkázán na jeden hlavní distribuční kanál.

Realita dnešní doby

Jen stěží si dnes i při největším optimismu dovedeme představit, jak se na základě zhlédnutí dobrého videoklipu lidé ženou do obchodů zakoupit si umělcovo album či singl. Pokud máme touhu to či oné vlastnit, pravděpodobně si jej stáhneme či zřídkakdy koupíme na internetu.

Čtěte také: Rihanna natočila chladnokrevnou vraždu do klipu Man Down

Pro řadu uživatelů navíc ani není podstatné mít videoklip uložen na disku. Stačí si stránku s klipem zařadit do seznamu oblíbených webových stránek nebo si samotný videoklip začlenit do profilu na některém ze sociálních serverů. Vlastnit videoklip dnes v podstatě znamená mít k dispozici link na stránku, na které je klip k vidění.

Není tajemstvím, že obliba televizního média dlouhodobě klesá, stejně tak jako je v dnešní době téměř mizivá šance zhlédnout aktuální videoklip nejdříve na televizním přijímači. Videoklipy tedy velmi razantním krokem vykročili z televizní obrazovky a ovládají svět internetu.

Videoklip jako reklama či dobré PR?

Co mají společného reklama i videoklip, je jednoznačně jejich hlavní funkce, a tou je propagace. Klip bývá stejně jako reklamní spot označován za nesamostatný žánr, u něhož většinou neznáme jména tvůrců.

Strukturní neplynulost slouží k tomu, aby divák hudební video chápal jako celek a nezaobíral se jednotlivými maličkostmi. Stejné je tomu v reklamě, kdy má byt divákova pozornost soustředěna jen na propagovaný produkt. Obojí bývá točeno tak, aby se na ně divák mohl dívat opakovaně.

Přečtěte si také článek o nejdražších videoklipech v historii

Jména režisérů videoklipů, podobně jako jména reklamních tvůrců, nejsou v mediích akcentována tak, jak tomu je u celovečerních filmů. Ale už i zde se vytváří oborová elita a odborníci na slovo vzaté. Za všechny jmenujme renomovaná tuzemská jména, jako jsou Tomáš Mašín, David Sís, Dominik Miškovský či Jan Krejčíř. Za světovou špičku je pak bezesporu považován francouzský režisér Michel Gondry.

[youtube_660]XRDi67G0Siw[/youtube_660]

Samotná propagace se postupně omezuje téměř jen na image samotné kapely. Videoklip pomalu přestává být nástrojem reklamy a přesouvá se spíše do oblasti public relations. Díky tomu si může dovolit více experimentovat jak s obrazovou podobou, tak i se scénářem, ačkoli obě složky jsou v tomto žánru těšně propojené.

Že se v posledních letech videoklip sám o sobě vymaňuje, dává najevo fakt, že je obecně přijímaným soběstačným dílem a nesupluje jen funkci hudebního doprovodu. Jedná se tak nyní již o takřka primární médium, což dokazuje i skutečnost, že se klip v rukou kreativních režisérů stává samostatným autorským dílem.

Rozlišujme…

O tom, jak zdařilé či nezdařilé audiovizuální počiny se v současné době u nás daří produkovat, by už pojednával článek jiný. Bylo by ovšem bláhové označovat všechny videoklipy či pokusy o ně souhrnně autorskými díly, a zároveň lakonické nevymezovat podstatný rozdíl mezi jen klipem a spíše krátkým specifickým filmem s určitou výpovědní hodnotou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vnímáme videoklipy. Čím MTV či You Tube ovlivnily hudbu?