Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Michael Jackson je již rok po smrti. Připomeňme si jeho život, fotky i videoklipy

Redakce

Redakce

25. 6. 2010

V pátek 25. června si připomínáme rok od úmrtí amerického zpěváka, tanečníka a skladatele Michaela Jacksona, který si svým osobitým projevem a průkopnickými počiny na poli pop music získal titul Král popu. Ačkoli jeho hvězda nyní září už jen na hudebním nebi, pro své příznivce zůstane navždy nesmrtelný.

Michael Jackson, Zdroj: osobnosti.cz

Michael Jackson se narodil 29. srpna 1958 v Indianě. Svou kariéru zpěváka započal v roce 1964 působením ve skupině svých starších sourozenců The Jackson 5. Záhy se ale odloučil a dal se na sólovou dráhu. Jeho první samostatnou skladbou byla balada Got to Be There z roku 1972. Tímto singlem upozornil hudební svět na svůj jedinečný potenciál.

Hvězdný start

Na prvním albu s názvem Off the Wall (1979) Jackson poprvé spolupracoval s hudebním producentem Quincy Jonesem a díky této spolupráci mohly vzniknout i následující desky; Thriller (1982), který se stal nejprodávanějším albem všech dob, Farewell My Summer Love (1984), Bad (1987) a Dangerous (1991). Později Jackson spolupráci s producentem ukončil a album HIStory (1995) si již produkoval sám. Také Blood on the Dance Floor (1997) bylo již čistě Jacksonovým počinem. Z dalšího alba Invincible (2001) kvůli sporům se společností Sony Music vyšel jen jeden singl a tato skutečnost také způsobila dlouhou zpěvákovu odmlku.

Nebe pro Krále popu

Po ukončení spolupráce se Sony Music plánoval Michael Jackson návrat na koncertní pódia v podobě turné This is it. Začátek koncertní šňůry byl stanoven na 13. července 2009. Tohoto data se ale Král popu již bohužel nedožil, 25. června 2009 zemřel.

Ať už tento zpěvák svými aférami v soukromém životě vzbuzoval jakkoli rozporuplné reakce, nelze mu upřít jedinečný přínos popové hudbě. Kromě neobvyklých aranžmá skladeb oslňoval také specifickým a neopakovatelným pěveckým projevem, experimenty s elektronickými zvuky a s beatboxem. Nezaostával ani jako tanečník, jehož kreace doslova vyrážely dech. Jeho umění bylo také náležitě oceněno, získal celkem 13 cen Grammy, od American Music Award si vysloužil titul Umělec století a díky albu Thriller se zapsal i do Guinessovy knihy rekordů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Jackson je již rok po smrti. Připomeňme si jeho život, fotky i videoklipy