Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vzácná báseň třináctileté Charlotte Brontëové. Vydražit ji můžete i vy

Redakce

Redakce

28. 3. 2013

V londýnské aukční síni Bonhams se bude dražit vzácný rukopis básně, kterou napsala spisovatelka Charlotte Brontëová jako třináctileté děvče. Příznivci této anglické básnířky a prozaičky mají 10. dubna 2013 jedinečnou šanci.

FOTO: Anglická prozaička a básnířka Charlottë Bronteová, Zdroj: Wikimedia

Anglická prozaička a básnířka Charlotte Brontëová. Zdroj: Wikimedia

Rukopis básně s názvem I’ve been wandering in the greenwoods nese podpis „C Brontë“ a je datován 14. prosince 1829. Předběžné odhady ceny vzácné básně se pohybují mezi 40 až 45 tisíci liber, tedy v přepočtu přibližně 1 300 000 korun.

Nevítaný čtenář básně

Báseň je napsána na malém čtvercovém papíře o velikosti přibližně sedm a půl centimetru a její text bez lupy lze jen těžko přečíst. Miniaturní písmo malá Charlotte Brontëová užila nejspíše ze dvou důvodů.

Papír byl v té době nedostatkové zboží, proto se Charlotte snažila psát co nejúsporněji, a navíc se následně rukopis stal těžko čitelným pro nevítaného čtenáře, jejího otce nebo tetu, která ji a její sourozence vychovávala po smrti matky v roce 1821.

FOTO: Podpis Charlotte Brontëové, Zdroj: Wikimedia

Podpis Charlotte Brontëové. Zdroj: Wikimedia

Básnické rukopisy od Charlotte Brontëové jsou nesmírně vzácné, za posledních čtyřicet let se do soukromého vlastnictví dostaly jen dva.

Báseň je součástí sbírky, která čítá kolem 260 básní a portrétů a je výsledkem čtyřicetileté sběratelské práce oxfordského vědce a básníka Roye Davidse. Cena celé sbírky se odhaduje na necelých 24 milionů korun.

Charlotte Brontëová se zapsala do dějin anglické literatury především románem Jana Eyrová, byla však i plodnou básnířkou. Její dvě mladší sestry, Emily a Anne, byly také spisovatelky. Všechny sestry byly už jako děti nesmírně talentované a začaly psát v brzkém věku. Dokonce vydávaly pro soukromé účely svůj vlastní literární časopis.

ë

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vzácná báseň třináctileté Charlotte Brontëové. Vydražit ji můžete i vy