Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Charlotte Brontëová. Autorka, která bojovala za svobodné postavení žen

Redakce

Redakce

16. 9. 2011

FOTO: Jana Eyrova (2011)

Velké spisovatelky se v anglické literatuře objevily teprve v devatenáctém století. Nakonec však přece našly způsob, jak se prostřednictvím psaní vyjádřit ke svým problémům.

FOTO: Jana Eyrova (2011)

Díky románu Jana Eyrová získala Charlotte Brontëová uznání, Zdroj: distributor filmu

Charlotte Brontëová (1816 až 1855) vyrůstala v zapadlé yorkshirské farnosti v Haworthu, kde její otec působil jako kaplan. V rodině bylo původně šest dětí. Matka naneštěstí brzy zemřela (1821) a o děti se starala matčina nejstarší sestra. Nejstarší dvě dcery Maria a Elizabeth zemřely již v dětském věku.

Jediný syn, malíř a alkoholik

V rodině byl pouze jediný syn – Branwell. Otec do něj vkládal velké naděje, protože byl chlapec výtvarně nadaný. Branwell však začal řešit pozdější nezdary opiem a alkoholem a zemřel jako lidská troska v jedenatřiceti letech.

FOTO: Jana Eyrova (2011)

V takovéto pusté krajině Charlotte trávila své dětství

Společně s dalšími dvěma sestrami a bratrem trávila celé dny literárními hříčkami. Z té doby se dochovaly četné miniaturní sešitky, do nichž si děti zaznamenávaly své básně, hry, dobrodružné povídky o romantických krajích, i o krásných, ale osudově zatracených byronovských hrdinech a hrdinkách.

Čtěte také: Vystoupejte spolu s románem Emily Brontëové až na Větrnou Hůrku

Mnohem méně šťastným obdobím jejího dětství byl několikaletý pobyt na internátní škole, v jejímž otřesném prostředí brzy onemocněly dvě nejstarší sestry. Škola se vší svou krutostí se později objevuje v Charlottině románu Jana Eyrová.

Ve čtrnácti letech Charlotte sestavila sbírku dramat, příběhů a básní. Díky svým literárním úspěchům se přeci jen trochu osvobodila od toho, co sama popsala jako „chodící noční můru chudoby a sebezničení.“ Takový úspěch se však dostavil jen proto, že svá díla podepisovala pod pseudonymem Currer Bell.

Čtěte také: Recenze filmu Jana Eyrová. Alenka a Magneto se zamilují na anglickém venkově

Autorka se ve svých dílech soustřeďuje na témata umožňující ukázat viktoriánské názory na ženy a jejich úsilí vydobýt si ve světě mužů své platné postavení.

Všechny její hrdinky jsou si velmi podobné: citlivé, plné nadějí a očekávání a na dobré intelektuální úrovni. Přesto žijí izolovaně a jejich touhy zůstávají nenaplněné, obvykle díky tomu, že jsou nenápadného vzhledu, uzavřených povah, postrádají společenské postavení a nejsou dostatečně bohaté.

Nenápadné dívky útočící rozumem

Všechny postavy, Jane Eyrová, Caroline Helstonová (v románu Shirley) a Lucy Snowová (v románu Villette) se pokoušejí rozumově vymanit z neopětované lásky, přičemž si tuto nutnost rozumově odůvodňují.

Dělají to i tehdy, když se objeví nebezpečí, že ztratí opravdovou lásku a že vášeň vytlačí rozum. Tyto prvky potlačující cit rozumem podávají důkaz o nastupujícím realismu a to je i jedním z důvodů, proč měly tyto romány ve své době úspěch.

FOTO: Jana Eyrova (2011)

Hrdinky Charlotte Brontëové ke štěstí přicházejí pomocí rozumu

Úspěch Jany Eyrové Charlotte dodal odvahu a ona odhalila svou identitu a vstoupila tak do vyšších společenských kruhů, kde se seznámila například s W. M. Thackerayem, jemuž věnovala druhé vydání Jany Eyrové. Charlotte se však dlouho ze svých úspěchů neradovala, zemřela zřejmě na tuberkulózu 31. března 1855.

Na filmovou verzi tohoto klasického díla si nyní můžete zajít do kina. Pod režisérkou taktovkou Cary Fukunaga vznikla velmi úspěšná stejnojmenná filmová adaptace, kde se v roli Jany Eyrové představí Mia Wasikowska.

Zdroj: OLIVIERIUSOVÁ, Eva a kol.: Dějiny anglické literatury. Praha: SPN 1988

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Charlotte Brontëová. Autorka, která bojovala za svobodné postavení žen