Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vypsaná fixa pokřtila Detaily. Koncert opět kazilo nesnesitelné horko

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

2. 11. 2011

!Recenze!Vypsaná fixa opustila své pardubické zázemí a vydala se se svým novým albem vstříc velkoměstu. Detaily se představily Praze ve své plné kráse a již ve svém nízkém věku ochutnaly šampus.

FOTO: Vypsaná fixa

Vypsaná fixa pokřtila Detaily v pražské Akropoli, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Pardubická Vypsaná fixa nedávno vypustila sídlištní album Detaily. Ale protože seznámení bývají vždy mocnější, když se konají osobně, vyjela kapela na šňůru. Každý si tak může skladby osobně osahat. Detaily Tour 2011 odstartovala 1. listopadu v Praze, kde se deska také pokřtila.

Již při vstupu do žižkovského Paláce Akropolis bylo jasné, že večer to nebude nijak obyčejný. K prasknutí přeplněné vstupní prostory, bar v těsném obležení milovníků zlatavého moku, jeden nedočkavý fanoušek vedle druhého. Vypsaná fixa dokázala vyprodat všechny lístky již několik dní před koncertem. Akropole se bohužel nedá nafouknout, a tak před vchodem zůstalo nemálo posmutnělých obličejů těch, kteří si chtěli lístek koupit až na místě.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hudba_vypsana-fixa_akropolis_01-11-2011/]

Kluci z Vypsané fixy rádi zkouší nové věci a projekty. Letos je trendy propojit hudbu s divadlem. A tak i Vypsaná fixa přišla s alternativním představením. Místo předkapely se tak na jevišti zjevili dva muži z divadla Dno, kteří předvedli s loutkovým divadélkem a kytarou velmi rozporuplný kousek s názvem Svět podle Fagi.

Publikum bylo nejprve trošku zaskočené tím, co se na jevišti odehrávalo. Několik prvních vět nebylo přes mluvící publikum ani slyšet. Pánové se ale nevzdali a nakonec pozornost upoutali, i když ne stoprocentně. Během každého volného okamžiku propukal potlesk i smích. Divadelníci vyslali do světa naprosto neuvěřitelné hlášky, pobavili a skvěle připravili půdu našlapanému koncertu.

Vypsaná fixa je pardubická kapela, která vznikla v roce 1994. Fixácké písně zná pravděpodobně každý festivalový nadšenec, jejich pop punkové melodie a surrealistické texty jsou dnes již kultovní. Kapela hraje v sestavě: Michal Mereda alias Márdi (zpěv, kytara), Milan Kukulský alias Mejla (kytara), Daniel Oravec alias Mejn (baskytara) a Petr Martínek alias Pítrs (bicí). Kapela má na svém kontě sedm desek, ke kterým nedávno přibyly Detaily.

Po půlhodinovém kulturním exkurzu se na pódiu konečně objevila kapela a všechno to vypuklo. Zazněly první tóny a milovníci Vypsané fixy začali skákat, zpívat, tančit, tleskat. Márdi se nemusel obtěžovat s nějakým vyprávěním vtípků a roztleskáváním, aby dostal publikum do varu. Ke všemu stačil jen příchod na jeviště.

Večer otevřela skladba Vše za 39. A ačkoli se jedná o nový kousek z křtěné desky, návštěvníci ji znali a zpívali s Márdim. Úplné šílenství postihlo Akropoli v okamžiku, kdy kluci sáhli do šuplíku a vytáhli starší kousky. Zazněla Ruzyně, Holka s lebkou nebo Stereoid. Márdiho hlas zanikal při těchto kouscích ve zpěvu rozvášněného davu.

[youtube_660]RwKrv3Bb0MA[/youtube_660]

Absolutně nesnesitelný byl ale vzduch. Akutní nedostatek kyslíku, lepící se tancující těla a na listopad opravdu nezvyklé teplo vyhnalo spoustu lidí do patra na balkón. Zde se dalo dýchat s menšími obtížemi, dokonce zde byly i sedačky, na nichž si mohl kdokoli odpočinout. Kyslík byl však jakousi daní za dobrý zvuk. V dolní části bylo vše v pořádku, nahoře se ale zvuk trochu tříštil a zpěv i mluvené slovo zanikaly v ruchu žižkovského paláce.

Přibližně v polovině koncertu přišel čas také na samotný křest. Kluci z Vypsané fixy si na podobné akty patrně příliš nepotrpí. Nekonaly se žádné sáhodlouhé děkovačky, proslovy a historky. Márdi jednoduše pozval na pódium režiséra Bohdana Slámu a manželku Dušana Neuwertha, producenta Detailů. Otevřel se šampus a ten skončil nejen na albu, ale také v publiku. Toť vše.

FOTO: Vypsaná fixa - křest alba Detaily

Šampus ochutnali i diváci, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Fixa se poté znovu chopila svých nástrojů a odstartovala druhou polovinu večera. Kromě hitů jako San Piego, Lunapark, Antidepresivní rybička, 1982 nebo Nina formace uvedla i své novinky. Fanoušci tak mohli řádit v rytmech Detailů, Bubetky nebo Schované.

V diváckém kotli to opravdu vřelo. Tančilo se, skákalo, mnoho jedinců se odvážilo také na pódium, ze kterého se nechalo unášet na rukách posluchačů. Potlesk byl s každou skladbou silnější a projevy hlasivek stále výraznější. Akropole se otřásla v základech.

Koncert pohledem fotografa Karla Slabého

Z pohledu fotografa to bylo zpocené a jednotvárné, k pódiu nebyla šance se v nějakém přijatelném stavu dostat. Naštěstí bylo alespoň místo na židličkách na balkoně, takže výhled byl slušný, nicméně pořád stejný. Hudebně se mi Fixáci líbili, lidé v předních řadách pogovali a v předsálí bylo docela prázdno, přestože to bylo v podstatě jediné místo s nějakým zbytkem kyslíku. Trochu zvláštní byl samotný křest, během něhož celá kapela zůstala u svých nástrojů a něco jamovala, zatímco šampaňským se polévalo album i diváci.

Vskutku nevídanou hudební atmosféru ještě podtrhovala projekce, která běžela celý večer klukům z kapely za zády. Byly na ní fotografie tématicky zaměřené jak jinak než na sídliště. Zmíněné fotky měl na svědomí fotograf Dan Vojtěch a bubeník kapely Pítrs.

S odehranými skladbami bohužel ubýval také kyslík. Již ani horní patro nemohlo nabídnout zbytky kyslíku, a tak se pohyb u většiny přítomných omezil na minimum. Po odehrání plánovaného playlistu Fixa ještě přidala tři kousky, mezi nimi nesměl chybět ani Drogový večírek. Poté už ale odbyla desátá a hudebním radovánkám se vyhlásil konec.

Čtěte také: Na novém albu je slyšet i můj operní zpěv, říká Márdi z Vypsané fixy

Vypsaná fixa svůj styl sama označuje za pop punk. Kdo si doposud myslel, že punk označuje jen hudební styl, je na omylu. Toto přídavné jméno našlo svou druhou tvář a odzbrojilo konkurenční pojmy jako bláznivý, hustý, špinavý. V Akropoli po popu nebylo ani stopy. Jen punk, kam se člověk podíval. Punkové divadlo, punkové řádění na jevišti, punkové chování diváků, punkové prostředí s nedostatkem kyslíku, punkový křest.

Vypsaná fixa – křest desky Detaily

1. 11. 2011
Palác Akropolis, Praha

Délka koncertu: 110 minut

+ úžasná atmosféra
+ skvěle sestavený playlist

– nesnesitelné horko
– příliš velký počet osob v poměrně malém prostoru

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vypsaná fixa pokřtila Detaily. Koncert opět kazilo nesnesitelné horko