Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vypsaná fixa bude opěvovat sídliště. Na novém albu Detaily

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

11. 10. 2011

FOTO: Vypsaná fixa - MárdiPardubická skupina Vypsaná fixa po dlouhém letním festivalovém maratonu neodpočívá. Muzikanti se zavřeli ve studiu a dali dohromady nové skladby, které právě vycházejí na novém albu Detaily.

FOTO: Vypsaná fixa

Vypsaná fixa vydává Detaily, Foto: archiv kapely

Vypsaná fixa patří mezi nejpopulárnější české kapely. Jejich písně s někdy až surrealistickými texty se staly kultovními a nelze si bez nich představit letní festivalovou sezónu. Nyní přicházejí s novou deskou Detaily.

A skupina se na detaily skutečně zaměřila. Protože, jak říká Márdi, Bůh je v detailech. Vypsaná fixa svého boha objevila v nejrůznějších zvukových drobnostech, které obyčejnou skladbu povyšují. Do průměrné skladby jako by vstoupil hudební duch a vnuknul jí nový rozměr.

Vypsaná fixa vyrazila do ulic. Pro ruchy

Márdi se při psaní textů opět vyřádil, tentokrát se objektem jeho zájmu stalo sídliště. Na tento fakt velmi pružně zareagoval producent desky Dušan Neuwerth, který se rozhodl zanést šeď a chlad panelákových sídlišť i do konečného zvuku skladeb. Mezi tóny, na něž jsme od kapely zvyklí, tentokrát nalezneme také špinavé zvuky a sídlištní ruchy.

„Nehledali jsme (ruchy) ale v žádných zvukových bankách, všechno jsme vytvářeli na místě vlastní výrobou, hraním na cokoli, co bylo po ruce nebo co kdo přinesl. Vlastně je to taková biodeska,“ prohlásil Dušan Neuwerth.

Čtěte také: Proč je pop punk mezi mladými tak populární?

Kapela už také vybrala pilotní singl Detailů. Stala se jím skladba s názvem Vše za 39. Skupina už k ní dokonce natočila i klip. Jeho režisérem byl JQr, jehož hlavním záměrem bylo z příběhu vytvořit sen nebo hádanku, kterou si každý rozluští po svém.

Kompletní album je možné již dnes stáhnout na hudebním portálu. Cena stanovena není. Každý vypsaný fanoušek může za Detaily zaplatit tolik, kolik uzná za vhodné. Zdvojnásobená částka potom doputuje přímo ke kapele, která za vydělané peníze hodlá něco spáchat. Možná koncert bez vstupného, možná nový videoklip, možná spustí vlastní internetové rádio. Nový studiový počin vychází ale samozřejmě také na fyzickém nosiči.

Naplánovaný je již i křest alba. Volba padla na datum 1. listopadu. Kapela se rozjede do pražského Paláce Akropolis a tímto zmíněným křtem odstartuje své Detail Tour po českých a moravských městech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vypsaná fixa bude opěvovat sídliště. Na novém albu Detaily