Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vydejte se po stopách mlýnů. Nahlédněte do staré tradice výroby mouky

Eva Chytková

Eva Chytková

23. 10. 2011

FOTO: Vodní mlýn BýkoviceU vodních toků stály jako velké vodní stavby, na větrných návrších byly ze dřeva a zřejmě nejromantičtější byly kamenné oválné mlýny holandského typu. Navštivte s Topzine.cz nejkrásnější mlýny v Česku.

FOTO: Mlýn ve Slupi

Rozsáhlá renesanční stavba vodního mlýna ve Slupi, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Mlýny se na českém území objevovaly již od 14. století. Výroba mouky z obilných zrn byla totiž nezbytná. Mlynářské řemeslo a výroba mouky nebyla vůbec snadná činnost.

FOTO: větrný mlýn v Rožnově

Větrný mlýn v Rožnově p. R., Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Na mlýně docházelo k vážným zraněním, výrobu doprovázel nepřetržitý hluk a jemný prach z mouky způsoboval choroby. Přesto být mlynářem bylo prestižní a nepostradatelné povolání.

Nejrozšířenějším typem mlýnu v Česku byl celodřevěný otáčivý mlýn. Do dnešní doby jich se jich dochovalo už jen pár, například v Partutovicích v okrese Přerov, kde funguje celý mlecí mechanismus, dále ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm nebo v Kloboukách u Brna.

Fenomén z Holandska

FOTO: větrný mlýn Chvalkovice

Krásný zděný mlýn ve Chvalkovicích, Zdroj: wikimedia.org

Nejen Holandsko nabízí romantiku v podobě kamenných mlýnů oválného tvaru s dřevěnými lopatami. Tento typ mlýnu se u nás zachoval nejvíce, především na Moravě a ve Slezsku.

Kamenné stavby vydržely déle než ty celodřevěné, proto je dnes poměr staveb obrácený. Krásně spravený a se stálou expozicí funguje mlýn v Kuželově na Horňácku. V přilehlých obytných a hospodářských budovách je zřízena výstava horňáckého bydlení a místního způsobu malovýrobního hospodaření z přelomu 19. a 20. století.

Další mlýny holandského typu

  • Ostrov u Macochy v okrese Blansko
  • Huntířov v okrese Děčín
  • Kostelec – Štípa v okrese Zlín

Zcela jinou kategorií jsou vodní mlýny. Mechanismus mlýna na pohon vody přetrvával až do rozšíření elektřiny na počátku 20. století.

FOTO: Mlýn ve slupi

Čtyři kola popohánějí slupský mlýn, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Ojedinělou stavbou mezi vodními mlýny je renesanční stavba mlýna ve Slupi u Znojma. Jde o národní kulturní a technickou památku. Mlýn je funkční se všemi čtyřmi vodními koly a mlýnským náhonem. Návštěvníkům jsou nabízeny prohlídky interiéru i exteriéru se spuštěním všech kol.

Další vodní mlýny

  • Roztocký mlýn u Semil
  • Mlýnská dolina v Rožnově pod Radhoštěm
  • Lesní mlýn u Bernartic nad Odrou
  • Porčův mlýn v Býkovicích v okrese Blansko

FOTO: Porčův vodní mlýn

Porčův vodní mlýn v Býkovicích, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vydejte se po stopách mlýnů. Nahlédněte do staré tradice výroby mouky