Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm ukazuje život našich předků

Redakce

Redakce

19. 10. 2010

 

FOTO: Dřevěné městečkoNa okraji východních Čech, u břehů řeky Bečvy, leží malebné městečko Rožnov pod Radhoštěm. Město bylo postaveno na úpatí beskydské hory Radhošť. Kdysi dřevěné valašské městečko se v posledních stoletích proměnilo ve vyhledávané turistické a kulturní centrum. Největším lákadlem pro turisty je Valašské muzeum v přírodě, místo, kde našly domov lidové dřevěnice, dovezené z celého valašského regionu.

Kovárna v Mlýnské dolině

Kovárna v Mlýnské dolině, foto: Denisa Preissová

Vznik skanzenu
S nápadem na vznik Valašského muzea přišli v minulém století Bohumír a Alois Jaroňovi. Historické budovy byly seskupeny v rožnovském městském parku a na přilehlých stráních tak, aby tvořily městečko. Skanzen byl otevřen veřejnosti v roce 1925.

Skanzen je rozdělen na tři části, které působí jako tři samostatné celky a návštěvník si může vybrat, která část skanzenu ho zajímá nejvíce. Jestli hospodářské budovy v Mlýnské dolině, tradiční folklór ve Valašské dědině, nebo dřevostavby v Dřevěném městečku.

Valašská dědina

Valašská dědina, foto: Wikipedie.cz

Valašská dědina a Mlýnská dolina
Valašská dědina zahrnuje největší počet klasických lidových staveb. Spolu s Mlýnskou dolinou tvoří Živé muzeum. Valašská dědina přináší návštěvníkům ukázky z tradičního života na Valašsku, v podobě pěstování tradičních plodin na okolních políčcích, ale i pasoucí se dobytek.

Naproti tomu v Mlýnské dolině průvodci názorně předvádí klasickou výrobu oleje, funkční vodní mlýn, nebo třeba tkalcovnu.

Vodní mlýn v Mlýnské dolině

Vodní mlýn, foto: Denisa Preissová

Dřevěné městečko
Do nejstarší části skanzenu byly přeneseny dřevostavby patřící na rožnovské náměstí. Návštěvník si může prohlédnout radnici, fojtství, hospodu, nebo kostel, který byl dovezen z Větřkovic na Opavsku.

Celoročně se ve skanzenu pořádají vystoupení, v rámci folklorního festivalu Valašský rok, na kterých vystupují hudebníci a výtvarní umělci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm ukazuje život našich předků