Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vybrali jsme 8 nejlepších začátků filmů. Se zvracením i sexem ve sprše

Marek Benda

Marek Benda

10. 3. 2012

Líné kapky deště, pozvolné plynutí, rozbouřené moře napětí, zuřivá bouře přívalových lijáků. Začít film jde s různou intenzitou. TOPZINE.cz pro vás vybral úvodní sekvence, které jsou něčím výjimečné, originální nebo ikonické.

OBR: Sedmá pečeť

Hra se Smrtí. Zdroj: distributor filmu

Úvodní sekvence filmu jsou nezřídka oknem do celého snímku. Určují formální pravidla celé hry, nastolují první otázky ohledně narativu, seznamují nás s hlavními protagonisty a ponoukají zvědavost či nezájem. Podařený začátek je základem udržení divákovy pozornosti.

8. Vesničko má středisková

Časně z rána za zvuků kokrhání kohouta míří pan Pávek do práce. Cestou hvízdne na svého závozníka Otíka. Ten natěšený vybíhá z vrat a snaží se s Pávkem srovnat krok. Cestou zaslechnou škytání staré škodovky. Na scénu je uveden poeticky lidský pan doktor. Tato úvodní sekvence se zaryla do české kinematografie stejně jako onen film. V celém snímku se navíc tento úvod s různými variacemi opakuje.

7. Pulp Fiction

V útulné kavárničce se vybavují dva milenci. Přes jejich příjemné vystupování plánují přepadení kasy a vybrání cenností od zdejších hostů. Úvod nabízí dlouhou konverzaci. Snímek je podobně táhlými debatami prosáklý. Výborně sepsané dialogy doplňuje nápaditá akce a divák, který si slovní přestřelky vychutnává, bude odměněn ještě více.

Úvodní sekvence končí v tom nejlepším, Honey Bunny a Pumpkin vytahují své zbraně a jsou připraveni k akci. V tu chvíli se obraz zastaví a za zvuků úvodní znělky naskakují titulky.

[youtube_660]GJ82ckEtAkw[/youtube_660]

6. Star Wars

Před dávnými časy v daleké galaxii… Rolující titulky poskytují základní informace, které popisují atmosféru a podklad následujícího příběhu. A všechny epizody začínají epickou hudbou Johna Wiliamse. Při ní nesčetná srdce fanoušků zajásají, po zádech přeběhne mráz a na tváři se objeví úsměv. Kolik úvodů vyvolává takové reakce?

5. Sedmá pečeť

Rytíř Antonius Block se prochází u břehu moře. Zdrcen, ztracen, zahloubán do svých myšlenek hledá smysl života. Ten již však nemá nikdy nalézt. Objevuje se Smrt a sděluje mu, že jeho čas nadešel. Ve snaze prodloužit si pobyt na světě nachází slabost Smrti. Partie šachů. Smrt přijímá. Hraje s černými figurkami. Jak příznačné.

4. Zachraňte vojína Ryana

Je 6. června 1944. Pláž Omaha netrpělivě čeká na připlutí hostů. Spojenecká vojska se na vlnách kanálu La Manche krčí ve vyloďovacích kontejnerech. Strach chodí po očích každého jednotlivce. Nejistota, nervozita, nepřívětivá budoucnost. Už se to nedá vydržet, jde se zvracet. První dělové rány dolétají ze břehu. Je to tady. Vyskoč, běž a přežij. Nejdráždivější naturalistický vstup do filmu, jaký kdy byl natočen. Úvod je zároveň vrcholem.

[youtube_660]0epB5Z6ijpk[/youtube_660]

3. Hráč

Precizně provedený úvod je natočen na jeden záběr, který trvá osm minut. Během nich se divák seznámí nejen s hlavními hrdiny, ale i s tím, jak to chodí ve filmovém byznysu. Kamera se pohybuje mezi herci, tu se zastaví, aby si vyslechla rozhovor, tu popojede a připoutá se k jinému objektu. Do detailu promyšlené a precizně sehrané.

V dialozích také padne zmínka o Wellesově snímku Dotek zla (1958), jehož úvod byl rovněž natočen na jediný záběr. Zde také vytváří svůj vnitřní svět: příběh a napětí. Trvá něco málo přes tři minuty.

2. Antikrist

Zpomalený čas v úvodní sekvenci umocňuje protichůdné dění na plátně. V černobílé stylizaci na pozadí operního hlasu si manželský pár dopřává rozkoše pohlavního styku. Jejich syn je volný, nikým nehlídaný. Cesta ke svobodě je krátká. Grimasy souložícího páru se zrcadlí s překvapeným výrazem jejich syna, který se propadá do hlubin smrti. Hotová symfonie dokonalosti.

OBR: Antikrist

Gravitace je pro amatéry.

1. Muž na Měsíci

Andy Kaufman promlouvá k divákům u obrazovky. Vítá obecenstvo u svého filmu. „Přál bych si, aby tento film byl lepší, ale je tak špatný. Hrozný. Ani mně se nelíbí.“ Dále Andy s tváří Jima Carreyho přesvědčuje obecenstvo, že byl nucen celý snímek sestříhat. A to tak drasticky, že začátek je vlastně i koncem. Odhání diváky od televize. Spouští se závěrečné titulky. Ten, kdo však nedbá na Andyho přátelskou radu, nakonec uvidí vystřiženou část. Jednoduše geniální.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 8 nejlepších začátků filmů. Se zvracením i sexem ve sprše