Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Vlak z Petrohradu přijede do Plzně. Anna Karenina zatančí na kolejích

Redakce

Redakce

16. 11. 2012

FOTO: Záběr ze zkoušky baletu Anna Karenina (DJKT, 2012)První baletní premiéru letošní sezony uvede Divadlo J. K. Tyla v Plzni v sobotu 17. listopadu. Balet na motivy Tolstého románu Anna Karenina nastudoval nově s hudbou Dmitrije Šostakoviče choreograf a režisér Libor Vaculík.

FOTO: Záběr ze zkoušky baletu Anna Karenina (DJKT, 2012)

Záběr ze zkoušky baletu Anna Karenina. Zdroj: DJKT

Libreto k novému baletnímu zpracování románu Lva Nikolajeviče Tolstého Anna Karenina napsal pro plzeňské divadlo Libor Vaculík (Lucrezia Borgia), který rovněž vytvořil choreografii a chopil se režie.

Recenzujeme: Plzeňská Raymonda dojme a rozpláče

Tolstého příběh o vdané ženě, která v zoufalství z rozchodu s mladým milencem a zavržení vlastní rodinou skočí pod vlak, se první taneční adaptace dočkal teprve před čtyřiceti lety.

Na světových jevištích se Anna Karenina tančí buď na původní hudbu Rodiona Ščedrina, nebo na výběr z Čajkovského díla. Vaculík si pro své nastudování Anny Kareniny zvolil hudební doprovod jiného ruského skladatele, a to Dmitrije Šostakoviče.

FOTO: Záběr ze zkoušky baletu Anna Karenina (DJKT, 2012)

Mladý důstojník Vronský poplete hlavu zkušené Anně Karenině

„Hlavní problém byl vybrat z nádhery Šostakovičova díla to nejnádhernější, vhodné pro daný účel. Proposlouchal jsem se 30 cédéčky a žasnul nad žánrovou růzností jeho tvorby. Dělal jazzové suity, symfonie, má úžasnou filmovou hudbu třeba k Hamletovi, odkud jsem také mimo jiné hodně čerpal,“ řekl k výběru hudby Vaculík.

V titulní roli se divákům v alternaci s Michaelou Musilovou představí Zuzana Pokorná, dvojnásobná držitelka Ceny Thálie, které obě shodou okolností získala právě za výkony ve Vaculíkových baletech Čajkovský a Zvoník od Matky Boží.

FOTO: Záběr ze zkoušky baletu Anna Karenina (DJKT, 2012)

Vaculíkovo baletní zpracování se zaměří především na vztah mezi milostným trojúhelníkem Vronský – Anna – Karenin

Jejím jevištním manželem a zároveň tanečním partnerem bude umělecký šéf baletu Národního divadla Petr Zuska, který se v úloze Karenina vystřídá s plzeňským sólistou Petrem Hosem.

Zpovídali jsme: Potlesk je víc než výplata, říká Petr Zuska

Mladého důstojníka a Annina milence Vronského zatančí Zuskův podřízený z Národního divadla Ondřej Vinklát nebo Milan Maláč.

Vidět Annu Kareninu můžete ještě před premiérou. Divadlo J. K. Tyla zve nejen studenty v pátek od 11 hodin do Velkého divadla na veřejnou generální zkoušku. Cena vstupenek na veřejnou generálku činí 50 korun a koupit je můžete před zkouškou na pokladně divadla.

Anna Karenina

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Hudba: Výběr z díla Dmitrije Šostakoviče

Choreografie a režie: Libor Vaculík

Baletí: Michaela Musilová / Zuzana Pokorná, Milan Maláč / Ondřej Vinklát, Petr Hos / Petr Zuska, Jarmila Dycková / Colombe Hays, Miroslav Hradil / Richard Ševčík, Hynek Housar / Valentýn Pokorný, Zuzana Hradilová / Kristýna Piechaczková a Petra Tolašová

Premiéra: sobota 17. listopadu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vlak z Petrohradu přijede do Plzně. Anna Karenina zatančí na kolejích