Menu
TOPZINE.cz
Cestování

VIDEO: Časový atlas světa ukazuje klimatické změny. Máme se čeho bát?

Linda Svobodová

Linda Svobodová

19. 10. 2011

Nové vydání britského New Times Atlas of the World ukazuje to, co mnozí nechtějí vidět. Při srovnání se staršími verzemi lze zřetelně pozorovat tání ledového povrchu Grónska či vysychání Aralského jezera.

Pomocí nejmodernějších satelitních obrazů sestavili kartografové unikátní a zároveň alarmující sbírku map. Autoři atlasu se obávají, že mnohé důležité geografické rysy zmizí navždy.

Satelity zachytí každou geografickou změnu

Pokud srovnáme mapu Grónska z roku 1999 a 2011, uvidíme plný rozsah klimatických změn. Permanentní ledový povrch ustupuje do vnitrozemí. Díky tání ledu se od tamější pevniny oddělil nový ostrov, který vědci nazvali Uunartoq Qertog, Oteplující se ostrov.

FOTO: Tání ledovců

Ústup grónského ledovce za dobu 20 let je markantní, Zdroj: youtube.com

Další katastrofální změny postihly i Aralské jezero, kdysi čtvrté největší na světě. To se díky sovětským zavlažovacím projektům pro plantáže bavlny zmenšilo od roku 1967 hned o 75 procent oproti původní rozloze.

Více než 25 000 aktualizací za čtyři roky práce

Na atlasu se podílel tým více než padesáti kartografů. Ti za čtyři roky tvrdé dřiny stihli provést více než 25 000 aktualizací, například ustanovení nového státu Jižní Súdán nebo alternativních a starších názvů míst a měst po celé planetě.

Všechny mapy a detailní informace jsou řazeny do tématických okruhů a uvedeny podle nejnovějšího stavu geopolitických změn. Atlas tak zobrazuje důležité problémy dnešního světazměny klimatu, hrozby pro životní prostředí, globální komunikaci, biodiverzitu nebo zdroje energie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Časový atlas světa ukazuje klimatické změny. Máme se čeho bát?