Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Lilypad: patří budoucnost městům plovoucím na vodě?

FOTO: callebaut-lilypad-1Vlivem klimatických změn se hladina moří rok co rok zvyšuje. Nad přímořskými městy tak visí reálná hrozba jejich zatopení. Odvážné řešení dané situace navrhl architekt Vincent Callebaut, jehož projekt počítá se soběstačnými městy plujícími po vodě.

FOTO: callebaut-lilypad-1

Lilypad na moři, Zdroj: Vincent Callebaut

Naší planetu stíhá v 21. století jedna přírodní katastrofa za druhou. Někteří to dávají za vinu globálnímu oteplování a myslí na brzký a neodvratitelný konec světa. Jiní na podobné věci jednoduše nevěří. Ať už je váš názor na tento problém jakýkoli, faktem je, že mořská hladina nekompromisně stoupá. Co s tím?

Svět jako ze Star Wars

Belgický architekt Vincent Callebaut je známý svými projekty ekologických soběstačných objektů. Naše veřejnost se již měla možnost setkat s jeho prací během soutěže na novou budovu Národní knihovny, kam zaslal na své poměry velice střízlivý návrh s názvem The Red Baobab.

Jeho vizionářské stavby se obyčejně vyznačují zvláštní elegancí, praktičností a souzněním s přírodou. Hlavní důraz ovšem vždy klade na nezávislost a soběstačnost objektů.

FOTO: Vincent Callebaut - Lilypad

Plovoucí města brázdící pobřeží

Domy plující po vodě nebo vznášející se ve vzduchu – tak funguje jeho architektura. Callebautovy návrhy působí díky svým vlastnostem a vzhledu jako z jiného světa. Ovšem při pohledu na dům ve tvaru vážky nebo korálových útesů nám dochází, že inspirací mu nebyl nikdo jiný než sama příroda. Architektura díky tomu dokonale zapadá do okolního prostředí a je svým způsobem geniálně jednoduchá.

Hladina stoupá

Zvyšování hladin moří se stává v posledních letech skutečným problémem. Podle vědeckých studií má v 21. století hladina stoupnout o celý půl metr. Ve století dvacátém došlo oproti tomu ke zvýšení o pouhých deset centimetrů.

FOTO: Lilypad

Bydlení se vším všudy

Pokud se tato prognóza naplní, dojde postupně k prvním ztrátám území. Nizozemí přijde o 6% své půdy, Bangladéš o 18%, ostrovy Majuro v Tichomoří přijdou o celých 80% svého území. Tyto ztráty by měly na svědomí ohrožení 50 milionů lidí.

Jestliže by zvyšování hladin pokračovalo ještě dál, následkem by byl úplný zánik pobřežních měst i celých zemí. Zatopení hrozí dokonce takovým městům jako je New York, Miami, Shanghai nebo zemím jako je Vietnam a Egypt. Utrpěl by tím ovšem nejen člověk, ale i celý ekosystém, což může mít katastrofické následky.

Bydlení na leknínu

Vzhledem ke svému zaměření na ekologickou architekturu přijal architekt Vincent Callebaut tento problém jako jasnou výzvu. Nový domov pro klimatické uprchlíky, jak obyvatelstvo zatopených oblastí nazývá, našel přímo na vodě. Vzorem mu byl tentokrát amazonský leknín, který dokáže udržet na svém obřím listu i malé dítě.

Výsledkem jeho snažení je série různých typů plovoucích měst v podobě leknínového listu, které nazývá Lilypad. Jedno město přitom pojme až 50 000 tisíc lidí.

FOTO: Lilypad

Čeká nás opravdu bydlení na moři?

Každý Lilypad se skládá ze stejných základních částí. Ve svém středu má sladkovodní lagunu a je členěn na tři hory a tři přístavy. Ty se dál dělí podle své funkce na místo pro obchod, zábavu a práci.

Jednotlivá města jsou zcela samostatné celky s vlastní faunou a flórou. Vodu obyvatelé získávají filtrací vody mořské anebo zachytáváním dešťové vody. Lilypady navíc nestojí na jednom místě, ale plují pomalu od pólu k pólu. Využívají přitom veškeré možné typy ekologických energií od energie solární, větrné, přílivové a odlivové až po energii z biomasy. Dokáží si tak dokonce vyrobit víc energie než spotřebují!

Sen nebo realita?

Callebautovy návrhy plovoucích měst stejně jako mnoho jeho dalších fascinujících projektů jsou zatím pouze ve fázi nápadu. Otázkou zůstává, za jak dlouho se najde někdo, kdo je bude ochotný financovat. Jedno je však jisté. V budoucnu o Lilypadech ještě určitě uslyšíme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lilypad: patří budoucnost městům plovoucím na vodě?