Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Referendum v Súdánu. Vznikne nový stát?

Redakce

Redakce

1. 2. 2011

Největší Africký stát bude již v červenci pravděpodobně minulostí. O oddělení Jižního Súdánu právě hlasují jeho obyvatelé v probíhajícím referendu. Ohniskem konfliktu by se však mohla stát ropná oblast Abyei, o kterou mají zájem obě země.

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Súdán je africký stát ležící na jih od Sahary. Přes dvacet let zde probíhala krvavá občanská válka muslimského severu proti převážně křesťanskému obyvatelstvu na jihu. Mírová dohoda z roku 2005 ukončila válečné běsnění a její součástí bylo i vypsání referenda, v němž se momentálně hlasuje o rozdělení země. První výsledky ukazují, že téměř 99% obyvatel Jižního Súdánu chce vlastní stát, nezávislý na severu.

Současný prezident Umar al-Bašír se snažil referendum co nejvíce oddálit, nakonec se ale nechal slyšet, že jeho výsledek uzná. Na důvěryhodnosti mu ale ubírá fakt, že je stíhán Mezinárodním trestním soudem kvůli válečným zločinům a genocidě v súdánské provincii Dárfúr.

Foto: Umar al-Bašír

Prezident Umar al-Bašír Zdroj: cs.wikipedia.org

Sever při dělení přijde o velké zásoby ropy nacházející se na jihu, všechny ropovody, kterými se ropa dopravuje na trh, však vedou právě přes severní část. Problém by mohl nastat při rozdělování oblasti Abyei, která je velmi bohatá na ropu, a leží na hranici mezi severem a jihem. Rozdělení bude součástí další dohody mezi severem a jihem.

Pokojné referendum je však narušováno krvavými střety mezi kmenem Dinků a arabskými nomády ze skupiny Misseriya. Nomádi prý zabili kolem dvaceti členů kmene Dinků, sami naopak hlásí vlastní ztráty 13 lidí. Za viníky střetů se obě strany označují navzájem.

Oficiální výsledky referenda by měly být známy na začátku února. Mírová dohoda z roku 2005 vyprší v červenci tohoto roku, v té době by mohl pravděpodobně vzniknout nový stát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Referendum v Súdánu. Vznikne nový stát?