Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ve filmech jsou skryta překvapení. Všimli jste si E.T. ve Star Wars?

Znáte skutečný původ hudby k filmu Počátek nebo tajný jazyk ve Futuramě? Objevili jste některé skryté odkazy v pixarovských animácích? Podívejte se s námi na tyto a další takzvané Easter eggs – skryté odkazy ve filmech i seriálech.

FOTO: ET ve Star Wars

Ve Star Wars najdete i skandujícího E.T. Zdroj: Bontonfilm

Také se vám stává, že se díváte na film a najednou vám přijde, že některý předmět nebo obraz jste už někde viděli? Někdy to může být záměr tvůrců, kteří do svých filmů vkládají odkazy na jiné snímky, nebo využívají staré náměty a ty znovu recyklují. V angličtině existuje pro tyto skryté bonusy označení Easter eggs.  Pojďme se pokusit některá z těchto velikonočních vajíček objevit.

1) E.T. volá domů i ve Hvězdných válkách

Steven Spielberg a George Lucas spolu několikrát spolupracovali a zároveň jsou oba fanoušci Easter eggs. Například na začátku snímku Indiana Jones a Chrám zkázy vyskočí Harrison Ford z okna a v pozadí je vidět klub s názvem Obi Wan. Zajímavějším odkazem je však několik postav E.T., kteří se objeví ve filmu Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba jako jedni z vyslanců v Galaktickém Senátu v momentě, kdy královna Amidala zpochybní kancléře Valoruma.

2) Pixarovské odkazy všude kolem nás

Studio Pixar je svými Easter eggs snad ještě známější. Do filmů animátoři umísťují desítky různých skrytých odkazů na starší kousky. Nejčastěji se objevují různé postavičky v jiných souvislostech. Například kovbojka Jessie z Toy Story 2 leží v dětském pokoji na stole ve filmu Příšerky s.r.o., Buzz Rakeťák je zase v akváriu v Hledá se Nemo.

FOTO: Easter Egg

Kdo hledá, najde. Zdroj: Pixar

Někdy se však známé postavy objevily ve filmu ještě před svou hlavní rolí. Ve snímku Příšerky s.r.o. si zahrál Nemo (Hledá se Nemo – 2003) už v roce 2001. Podobně se objevil na obálce časopisu pan Úžasňák rok před svou premiérou v animáku Hledá se Nemo.

Další zajímavostí je číslo A113, které lze nalézt snad v každém pixarovském filmu. Jde o odkaz na číslo třídy v CalArts, kde se vyučovala animace. Učebnu navštěvoval včetně Johna Lassetera i Andrew Stanton, Brad Bird nebo Pete Docter. Toto číslo se také objevilo v seriálech Simpsonovi a Griffinovi.

FOTO: A113

A113 všude, kam se podíváš. Zdroj: Pixar

3) Hudba ve snímku Počátek ve skutečnosti pochází od Édith Piaf

Jako kdyby skladatel Hans Zimmer už vyčerpal všechny své nápady, a tak pro hudbu k filmu Počátek zpracoval známou píseň francouzské zpěvačky Non, je ne regrette rien. Nebo je to naopak a Zimmer jen zkouší diváky?

Ve chvíli, kdy se Leonardo DiCaprio ve filmu chystá probudit, je opravdu slyšet originální song. Ale dramatický instrumentální motiv, který posloucháme posledních 45 minut filmu, je taktéž ona slavná píseň, ovšem ve zpomalené verzi. Nevěříte? Poslechněte si sami.

video
play-sharp-fill

Hans Zimmer řekl, že to byl původně nápad Christophera Nolana a že byl sám překvapen, jak pozdě se na to přišlo. Smysl měl být údajně v tom, že Non, je ne regrette rien je ve filmu popud pro postavy k tomu, aby se vzbudily. Ve snu však čas ubíhá pomaleji. Takže 2 minuty 23 sekund může ve snu trvat i 45 minut. Inu Hansi Zimmerovi stačí stará píseň, trocha matematiky a je z toho hned nominace na Oscara.

4) Pac-Man ve filmu Tron

Počítačová hra Pac-Man, ve které se hráč v bludišti snaží sníst všechny tečky a utéct nepřátelům, byla uvedena na trh v roce 1980. O dva roky později měl premiéru Tron režiséra Stevena Lisbergera, jenž znamenal zlom v CGI technologiích využívaných ve filmech.

FOTO: Tron - Pacman

Pac-Man se prokousal až do Trona. Zdroj: Warner

A právě v tomto snímku je skrytý odkaz na slavnou japonskou hru. Na mapě počítačového světa lze nalézt malého žlutého Pac-Mana. Sám Flynn (Jeff Bridges) se přece živil tvorbou videoher, proč by tedy nemohl v jeho programu pracovat samotný Pac-Man.

5) Futurama má svůj skrytý jazyk

V některých epizodách Futuramy si lze všimnout jakéhosi cizího jazyku. Ačkoliv znaky vypadají jako zcela náhodné, ve skutečnosti se jedná o regulérní umělý jazyk, jenž tvůrci vytvořili. V seriálu existují dva jazyky. Ten první je jen latinka s různými symboly. Druhý je ale mnohem promyšlenější. Znaky mají číselnou hodnotu a další písmeno je dáno součtem všech předchozích znaků plus znaku následujícího.

FOTO: Futurama

Klikyháky jsou skrytým písmem ve Futuramě. Zdroj: Bonton

Když už jsme u tvůrců Futuramy, nakonec ještě zmiňme skrytý Easter egg ve filmu Godzilla. Ve chvíli, kdy Matthew Broderick vyhodí z okna taxíku licenci řidiče, na ní lze zahlédnout jméno Armin Tamzarian, což je původní rodné jméno ředitele Skinnera v Simpsonech. Navíc si v Godzille zahrál také Harry Shearer, který Skinnera dabuje, a jeho sekretářku ztvárnila Nancy Cartwright, jež v seriálu Simpsonovi mluví postavu Barta Simpsona.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve filmech jsou skryta překvapení. Všimli jste si E.T. ve Star Wars?