Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

V lepší společnosti na DVD: Kirsten Dunst odhalí pravou tvář svého manžela

Jaroslav Jičínský

Jaroslav Jičínský

13. 12. 2011

Život po boku movitého manžela nemusí vždy znamenat výhru. V novém dramatu excelují Ryan Gosling a Kirsten Dunst.

FOTO: Ryan Gosling Kirsten Dunst

Manželské etudy: Kirsten a Ryan. Zdroj: distributor filmu

Film

Celý příběh snímku je orámován výslechem hlavního hrdiny, Davida Markse (Ryan Gosling), který popisuje posledních třicet let svého života. Syn z konzervativní a bohaté obchodnické rodiny se v roce 1971 zamiloval do krásné Katie (Kirsten Dunst). Přestože Katie pocházela z úplně jiných poměrů, byla to láska jako trám a svatba na sebe nenechala dlouho čekat.

Andrew Jarecki je americký režisér, V lepší společnosti je zatím jeho prvním celovečerním filmem. V roce 2003 však slavil úspěch s hudebním dokumentem Capturing the Friedmans.

Počáteční rodinná venkovská idyla však musela jít stranou kvůli přání Davidova otce (Frank Langella), aby syn šel v jeho business šlépějích. Ve městě pak David začal jevit známky schizofrenie, nejprve samomluvou a následně zuřivými násilnickými výstupy. Vzájemné odcizování a zhoršující se Davidův psychický stav staví mezi manžely stále větší bariéry, až jednoho dne Katie zmizí…

Film V lepší společnosti je inspirován skutečným příběhem jistého Roberta Dursta, spojovaného s několika záhadnými událostmi včetně zmizení vlastní ženy. Scenáristé sepsali jakýsi vlastní pohled na dané skutečnosti, který rozhodně není nezajímavý. Bohužel samotné zpracování už tak poutavé není.

Debutující režisér Andrew Jarecki sice pěkně navodil atmosféru 70. let, ovšem neujasnil si, jaký film chce vůbec točit. Romantická pohádka se tluče s čistým thrillerem a životopisným dramatem, tento mix ale dohromady moc nedrží, spíše se topí v řece jednotlivých klišé zmíněných žánrů.

Ryan Gosling nehraje roli divokého mažela poprvé. Víc jak rok starý Blue Valentine, kde mu partnerkou byla Michelle Williams, přináší drama, silné emoce i těžkou melancholii

Co ovšem Jareckimu nelze upřít, je téměř bezchybný výběr herců. Ryan Gosling v hlavní roli bez problému zvládá všechny odstíny Davidovy rozpolcené osobnosti od počáteční zaraženosti, přes zamilování až k psychopatickým záchvatům. Také Kirsten Dunst hraje naprosto přirozeně ženu sužovanou manželovými výlevy, která se přesto snaží být v mezích nad věcí. Frank Langella zase přesně ztvárnil povýšeného chlápka z vyšší třídy.

Právě herecké výkony jsou hlavním důvodem proč V lepší společnosti vidět. Škoda, že nemohly vyniknout pod taktovkou nějakého zkušenějšího režiséra, který by ze slibné látky uměl vytěžit šlapající thriller. Takhle ovšem má divák čest se zmatenou historkou o člověku, který se sám sobě (stejně jako režisér ve filmu) ztrácel.

FOTO: Ryan Gosling

David byl toho večera poněkud neklidný….

DVD

Romantické foto na obalu disku láká na dvojici hlavních hvězd, místo bílého pozadí by jim ovšem více slušel nějaký tmavší odstín, aby divák nečekal sladkou lovestory.

Bohužel DVD neobsahuje žádné bonusy, což je v tomto případě docela škoda, protože nějaký dokument o reálném předobrazu Davida Markse by jistě nebyl bez zajímavosti. Na diváka tedy čekají jen titulky a zrovna nepříliš povedený český dabing.

V lepší společnosti (All Good Things)

Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, 2011, 101 min

Režie: Andrew Jarecki
Hrají: Kirsten Dunst, Ryan Gosling, Frank Langella, Diane Venora, Kristen Wiig, Philip Baker Hall

Zvuk: český, anglický
Titulky: české, české pro neslyšící

Bonusy:

Hodnocení filmu: 3*
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V lepší společnosti na DVD: Kirsten Dunst odhalí pravou tvář svého manžela